Yerele mahsus sanat üretimlerini izlenime sundular

Konserve: “Kentler ortası sanatçı değişim ve misafirlik programı ağı” çerçevesinde İzmir, Çanakkale ve Nilüfer’in Misi Köyü’nde (Gümüştepe) çalışmalar yapan Türkiye’nin çeşitli kentlerinden sanatkarlar, yerelden esinlenerek ürettikleri yapıtlarını Nâzım Hikmet Kültürevi Yeraltı Sanat Galerisi’nde izlenime sundu.

06.12.2022
24
Yerele mahsus sanat üretimlerini izlenime sundular

Konserve: “Kentler ortası sanatçı değişim ve misafirlik programı ağı” çerçevesinde İzmir, Çanakkale ve Nilüfer’in Misi Köyü’nde (Gümüştepe) çalışmalar yapan Türkiye’nin çeşitli kentlerinden sanatkarlar, yerelden esinlenerek ürettikleri yapıtlarını Nâzım Hikmet Kültürevi Yeraltı Sanat Galerisi’nde izlenime sundu.

Nilüfer’in tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken, sahip olduğu sanat yerleri ile ziyaretçilerini ağırlayan Misi Köyü (Gümüştepe Mahallesi), Teos Kültür Sanat Derneği tarafından düzenlenen ve Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC (Kültür Sanat Takviye Programı) tarafından finanse edilen “Konserve” programına (Kentler ortası sanatçı değişim ve misafirlik programı ağı) mesken sahipliği yaptı. Somut olmayan kırsal ve kültürel miras ögelerine sanat yoluyla görünürlük kazandırmak emeliyle gerçekleştirilen “Konserve” programı çerçevesinde Türkiye’nin farklı kentlerinden İzmir, Çanakkale ve Nilüfer’in Misi Köyü’ne giden 14 sanatçı, yerelden esinlenerek çalışmalarını sürdürdü.

“Konserve” programına katılan sanatkarlar ortasında yer alan İhtilal Demir, Esra Okyay, Ezgi Yakın ve İnan Mayıs Aru da, 8-29 Temmuz tarihleri ortasında Misi’de lokal halkla yaşamayı deneyimledi ve Misi’yi, estetik bir bakış açısıyla gözlemledi. Konuk sanatkarlar, çocuklarla birlikte çeşitli atölyeler de gerçekleştirdi. Konserve programına katılan sanatkarlar, kırsal kültürel mirasın somut olmayan öğelerinden esinle ve yerelle diyalog kurma gayretiyle ürettiği yapıtları, “Kapı Aralamak” isimli stantta izlenime sundu.

Barış B. Atal, Derya Gözükızıl, İhtilal Demir, Esra Okyay, Emre Evcimen, Ezgi Yakın, İkram Yaşar, İdil Acim, İnan Mayıs Aru, Mahmut Gültekin, Özgür Demirci, Sarp Keskiner, Seda Gökçe ile Umut Sevgül, İzmir Seferihisar ilçesi Gödence Köyü, Çanakkale Ayvacık ilçesi Adatepebaşı, Çetmibaşı ve Küçükhüsun köyleri ile Nilüfer’in Misi Köyü’nde çeşitli disiplinlerde farklı tekniklerde yaptığı çalışmalara, Nâzım Hikmet Kültürevi Yeraltı Sanat Galerisi’ndeki stantta yer verdi.

Ezgi Yakın’ın küratörlüğünü üstlendiği “Kapı Aralamak” standında, İnan Mayıs Aru söylence, anlatı ve şahsî tecrübeden yaratıcı biçimde faydalanarak dut liflerinden elde ettiği kağıdın üzerine doğal bitkisel boyalar kullanarak ürettiği haritaya yer verirken, Ezgi Yakın da çalışmasında kentin kırsala hakikat genişlemesiyle değişim gösteren mahallî mimari dokuyu ve bu dokunun toplumsal yaşama bıraktığı izleri referans alıyor.

Misi’de kaldığı müddet boyunca kurduğu komşuluk alakalarından edindiği bilgilerden faydalanarak çalışmasını tamamlayan Esra Okyay, evvelce bereketli olan bahçelerde yetiştirilen türlü meyvelerin artık çiftçilik seyreldiği için azalması sonucunda yaşanan korkuyu ve geçmişin bu açıdan bir nostalji hissiyle anılmasındaki göstergeleri üretimindeki nakışla tasvir ediyor.

“Kapı Aralamak” standında dikkat çeken çalışmalardan biri de, sanatçı İhtilal Demir’in kelamlarını Misi’nin coğrafyasından, söylencelerinden faydalanarak yazdığı ve müziğini, çocuklarla birlikte geri dönüştürülmüş materyalden elde edilen ritim enstrümanlarını kullanarak oluşturduğu “MYSIA” isimli çocuk müziği.

Video görsellerle birlikte 14 çok özel çalışmanın yer aldığı stant, 25 Aralık tarihine kadar Nazım Hikmet Kültürevi’ndeki Yeraltı Sanat Galerisi’nde izlenime açık kalacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.