Gebeliğin 22. Haftası | Anne Ve Bebek

Gebelikte 22. Hafta

19.12.2022
46
Gebeliğin 22. Haftası | Anne Ve Bebek

Gebeliğin 22. Haftası


Gebeliğin 22. Haftası yani hamileliğinizin beşinci ayındasınız. Bu doğumunuza on sekiz hafta kaldığı anlamına geliyor. Bebeğinizin bu hafta içerisinde organ gelişimi nerdeyse tamamlanmış hale geliyor. Bebeğin bu hafta kilosu 430-450 gram ve 28cm boyutunda görüntüleniyor. 22. haftada detaylı ultrason, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason ve bir perinatolog tarafından ayrıntılı ultrason yapılmalıdır.

Gebeliğin 22. Haftası
Gebelikte 22. Hafta

Anne adayı ilk üç ayı atlattığı için kusma, mide bulantısı, halsizlik şikayetleri geçmiş ve daha rahat bir hamilelik evresine girmiştir. Bebeğin büyümesiyle birlikte anne karnı da büyümeye ve belirginleşmeye başlamıştır. Anneler yatarken mümkün olduğunca sağ veya sol taraflarına yatmaya özen göstermelidir. Bebeğiniz yavaş yavaş gelişimi ve insan şeklini almaya başladığı dönemdir.


Gebeliğin 22. Haftası Annedeki Gelişmeler


Bebeğiniz bu hafta itibariyle kendine bir düzen, uyku saatleri belirlemeye başlar ve bu saatler de anneninkinden farklı olabilir. Annenin uyku saatleri de bebeğin en hareketli olduğu saatler olabilir ve bu durum da anne için uyku problemleri yaşatabilir. 22 haftalık bir annenin şu ana kadar beş altı kiloya yakın bir kilo alımı olmuştur. Bazı hamile kadınlar da bu haftayla birlikte karın, göğüsler ve bacaklarda çatlaklar ortaya çıkabilir.

Bu durum çok normaldir vücudunuz genişlediği için ve kendi bedeninizden fazlasını taşıdığınız için, kilo alıp verme olayı olduğu için gayet normal durumlardır. Çatlak görünümünü en aza indirgemek ve oluşmasını engellemek için çatlak önleyici kremler, yağlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Göğüsler doğum sonrası için süt hazırlık aşamasındadır ve süt hormonları aktif halde olduğu için göğsünüzden sıvılar gelebilir. Bu hamilelik sürecin de tehlikeli bir durum değildir.


Gebeliğin 22.Haftası Bebekteki Gelişmeler


22.hafta bebek gelişimi için oldukça önemli bir haftadır. Vücudun dış görünümü dışında organlar, beyin ve kemikler hızlı bir şekilde gelişimini sürdürür. Çift katmanlı cilt yapısı gelişerek yüzeysel katman ve derin katman olarak iki kattan oluşur. Yüzeysel katman da el ve ayak tabanları, parmaklarda bulunan deriler ve bu dokularda bulunan izlerin oluşumudur.

Bebeğin 22. hafta ile birlikte duyularında önemli gelişmeler oluşur. Tat alma ve işitme yeteneği önceki haftalara nazaran daha çok artmıştır. Bebek, anne karnında bulunan amniyon sıvısının tadına bakmaya başlamıştır. Bebek artık istemli hareketlere başlamış çevresinde bulunan yüzeylere dokunarak dokunma duyusunu keşfetmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.