Gebeliğin 40. Haftası | Anne Ve Bebek

40 haftalık hamilelik

26.12.2022
47
Gebeliğin 40. Haftası | Anne Ve Bebek

Gebeliğin 40. Haftası


Gebeliğin 40. haftası hamilelik sürecinin son evresini oluşturmaktadır. 40. Haftaya gelinmesiyle birlikte anne karnındaki bebek büyüme ve gelişmesini tamamlar. Anne adayının karnı en şişkin halini alır ve vücutta oluşan çatlaklar hızla büyür. Annenin el ve ayaklarında meydana gelen şişkinlikler de fazlasıyla artar. Anne adayları ayakkabı giymekte zorlanabilir. Gebelikte 40. Haftaya gelinmesi ile anne adayı sancılar ve kasılmalar yaşamaya başlar. Doğuma az bir süre kalması sebebiyle bu durumun yaşanması normaldir. Bu kasılma ve sancıların en fazla 5 dakika sürdüğü ve daha sonra etkisini kaybettiği söylenmektedir.

40 haftalık hamilelik
40 haftalık hamilelik


Gebelikte 40. Hafta ile anne karnındaki bebeğin hareketlerinin arttığı görülmektedir. Bu hareketin sebebi doğuma az bir süre kalması ve bebeğin maksimum boyuta gelmesi sebebiyle anne karnından rahime doğru uzanıyor olmasıdır. Rahim ağzına kadar yaklaşan bebek annenin kasıklarına baskı uygulayarak hafif şiddette ağrıların yaşanmasına neden olur.

40. Haftada Anneden Meydana Gelen Değişimler Neleredir?


Anne adayının vücudu 40. Haftaya gelinmesi ile doğum sonrası sürece dair belirtiler vermeye başlar. Hamilelikte yaşanan kabızlık sorunu bu hafta itibariyle yerini ishale bırakabilir. Annenin göğüslerinde meydana gelen şişkinlik ile birlikte süt sızması da görülmektedir. Bebeğin doğuma yaklaşılmasıyla anne rahmine uyguladığı baskı sonucu annenin sürekli idrar yapmasına neden olur. Annenin vücudu taşıyacağı en maksimum kapasiteye ulaşır bu da anne adayının daha zor hareket etmesine yol açar.

Anne karnının aşırı şişmesi dolayısıyla 40. hafta itibariyle uyku problemi yaşaması da görülmektedir. Bu durumun sonucu olarak yorgunluk ve halsizlik durumlarının da ortaya çıktığı söylenir. Doğuma az bir süre kalan anne adaylarına 40. Haftaya gelinmesi ile bebeğin mevcut hareketlerinin takibinin yapılması önerilmektedir.

40. Haftada Bebekte Meydana Gelen Değişimler Nelerdir?


Gebeliğin son haftası da diyebileceğimiz 40. Hafta ile bebek anne karnındaki gelişimini tamamlamış ve doğuma hazır hale gelmiştir. Bu durumda bebek anne karnında baş aşağı bir pozisyona geçer. Anne karnında hareket etmeye devam eder. Bu hareketlerin artması normal bir durum iken yavaşlaması veya hiç hissedilmemesi durumunda en kısa sürede doktora danışılması tavsiye edilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.