Adetliyken Hamile Kalmak Mümkün müdür ? | Adetliyken Hamile Kalınır mı ?

ADETLİYKEN HAMİLE KALINIR MI ?

Adet döneminde kadınların en çok merak ettikleri konulardan biri de adet döneminde korunmadan cinsel ilişkiye girildiğinde hamile kalınıp kalınamayacağıdır. Bu durum herkeste kesin bir yargıya sahip olmamakla birlikte nadir durumlarda da olsa hamilelik riski taşır.

28.01.2023
34
Adetliyken Hamile Kalmak Mümkün müdür ? | Adetliyken Hamile Kalınır mı ?

Adetliyken Hamile Kalınır Mı?


Adet döneminde kadınların en çok merak ettikleri konulardan biri de adet döneminde korunmadan cinsel ilişkiye girildiğinde hamile kalınıp kalınamayacağıdır. Bu durum herkeste kesin bir yargıya sahip olmamakla birlikte nadir durumlarda da olsa hamilelik riski taşır. Adet dönemi bir kadının yumurtalıklarının önceki adetinden bu yana döllenme yaşamaması sonucu rahim astarının vücuttan atılmasıdır. Bu durumda teorik olarak hamile kalınamayacağı düşünülür ancak bu kesin bir sonuç değildir ve herkeste de aynı şekilde ilerlemez. Her kadının yumurtlama döngüsü birbirinden farklı olduğundan ve hamilelik sadece yumurtlama döneminde gerçekleştiğinden dolayı regl günlerinde hamile kalınıp kalınamayacağı bazı durumlara göre değişkenlik gösterebilir.

Adetliyken Hamile Kalınır mı
Adetliyken Hamile Kalınabilir Mi


Adet Döneminde Herkes Hamile Kalabilir Mi?


Adet döneminde hamile kalmak her ne kadar ender durumlarda mümkün olsa da bu herkes için geçerli değildir. Yüzeysel olarak baktığımızda regl döneminde, özellikle kanamanın ilk günlerinde hamile kalmak mümkün olmayacaktır. Ancak istisnai durumlar gerçekleştiğinde bu durum değişir. Spermlerin yumurtalıklarda 72 saate kadar dayanabildiğini göz önünde bulunduracak olursak cinsel ilişkinin ilk zamanında değil ancak ilerleyen zamanlarda hamile kalınması da bu sebeple mümkün olabilecektir. Bu durum, kadının yumurtlama dönemlerine göre de değişiklik gösterebilir. Eğer bir kadın regl döneminden hemen sonra yumurtlama dönemine girecek olsa ve reglin son günlerinde cinsel ilişkiye girmiş olsa pek tabi hamile kalabilecektir.

Aynı şekilde bir istisnai durum da kadınların her kanamayı regl sanmasından dolayı gerçekleşir. Kadından çeşitli sebeplerden ötürü kan gelmiş olsa ve bu regl sanılıp korunmasız ilişkiye girilse bu durumda da hamile kalınması çok muhtemeldir. Kadınlar sadece regl döneminde değil vajinal durumlarda da kanama yaşayabilir. Bu durumun ayırt edilememesi sonucunda da reglken hamile kalındığı sanılabilir.


Ayrıca reglken ilişkiye girmek kadının sağlıklı döngüsüne olumsu etki edebilir. Bu dönemde oldukça hassas olan vajina duvarları ve rahim ilişkiyle beraber yüksek derecede enfeksiyon riski taşır. Özellikle reglken ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir, ancak girilecek olsa bile mutlaka korunarak girilmelidir çünkü bu durumda hem kadın hem de erkek kendisine çeşitli enfeksiyonların bulaşması riskini taşıyacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.