Erken Gebelik Testi Nedir ?

Erken Gebelik Testi Nedir?

Erken gebelik döneminde tespit edebilen kitler vardır. Ancak bu kitlerin hassasiyeti daha yüksektir ve geleneksel testlerin yapamadığı durumlarda bile gebeliği saptayabilir. Erken gebelik testleri olarak adlandırılırlar ve normal kitlerden daha hassastırlar. Bunun nedeni, beta-HCG hormonu seviyesindeki küçük artışları tespit etmeleridir.

28.01.2023
40
Erken Gebelik Testi Nedir ?

Erken Gebelik Testi Nedir?


Erken gebelik döneminde tespit edebilen kitler vardır. Ancak bu kitlerin hassasiyeti daha yüksektir ve geleneksel testlerin yapamadığı durumlarda bile gebeliği saptayabilir. Erken gebelik testleri olarak adlandırılırlar ve normal kitlerden daha hassastırlar. Bunun nedeni, beta-HCG hormonu seviyesindeki küçük artışları tespit etmeleridir. Birçok kişi erken gebelik testinin spesifik semptomlarını merak eder. Bu test ne zaman yapılmalıdır? İnsanlar genellikle bir aile kurmayı düşündükleri için bu soruyu sorarlar. Bazı klasik tip testler adet gecikmesi gözlemlemek için beklemeyi gerektirir. Bunun nedeni, adetin ilk günü Beta-HCG hormonlarında her zaman önemli bir artış göstermemesidir.

Erken Gebelik Testi nedir
Erken Gebelik Testi nedir

Bir kadın hamile gibi görünse bile, hormon seviyelerindeki artış çok hafif olduğu için bu testler negatif çıkabilir. Normal gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı öğrenmek için adetinizin gecikmesini beklemeniz gerekir. Ancak birçok kadın için bu dönemlerde bir gün bile bir yıl gibi gelebilir. Bu da hamileliği daha erken tespit edebilen ürünlerin önünü açar. Erken gebelik testleri, beklenen adet tarihinizden 5 gün öncesine kadar gebeliği tespit edebilir. Bu nedenle hamile kalmayı planlayan kadınların sıklıkla kullandığı ürünlerden biridir.


Normal Gebelik Testi ile Erken Gebelik Testi Arasındaki Fark Nedir?


Erken gebelik testleri, diğer gebelik testleri gibi, vücuttaki hCG hormonunun düzeylerini ölçerek gebeliği tespit eder. Bu hormon hamile olmayan kadınlarda belirli miktarlarda bulunur. Gebe olmayan kadınlarda bulunan miktar 5-10mlU/ml arasındadır. Öte yandan, erken gebelik testleri bundan biraz daha yüksek hormon artışlarını bile tespit edecek kadar hassastır. Diğer gebelik testlerinde adetinizin ilk gününde bile gebelik saptanamayabilirken, erken gebelik testi ile kolayca saptanabilir.

Gebelik hormonu olarak da bilinen beta hCG hormonu, döllenme gerçekleştikçe kademeli olarak artar. Bununla birlikte, diğer testlerin hamilelik durumunda bile erken dönemde pozitif sonuç vermemesinin ana nedeni, hormonun testin onu ölçebileceği eşiğe henüz ulaşmamış olmasıdır. Kadınlar, beta hCG hormonu seviyelerindeki artış için farklı zaman çizelgeleri yaşarlar.

Bazı kadınlar hormon seviyelerinde hızlı bir şekilde zirve yapan bir artış görürken, diğerleri döngülerinde daha sonra bir artış görür. Bu hormonun yüksek seviyeleri, geç döllenmezse sadece iki günde iki katına çıkabilir. Evde gebelik testleri ilişkiden 8-10 gün sonra yapılabilir. Bu, herhangi bir tıbbi uzmanlık gerektirmeyen basit bir testle kısa sürede hamile olup olmadığınızı öğrenmenizi sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.