Gebelikte Kabızlık Ve Temel Nedenleri

Gebelikte Kabızlık

Gebelik dönemi anne adayları için son derece mucizevi bir durum olsa da anne adayları bu dönemde bazı zorluklar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Gebelikte kabızlık da bu sorunların başında yer almaktadır. Gebelik döneminde anne adayları hızlı bir şekilde kilo alınması, hormonal değişiklikler yaşanması ve beslenme düzeninde değişiklikler yapılması nedeni ile kabızlık sorunu ile karşılaşabilmektedir.

28.01.2023
40
Gebelikte Kabızlık Ve Temel Nedenleri

Gebelikte Kabızlık


Gebelik dönemi anne adayları için son derece mucizevi bir durum olsa da anne adayları bu dönemde bazı zorluklar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Gebelikte kabızlık da bu sorunların başında yer almaktadır. Gebelik döneminde anne adayları hızlı bir şekilde kilo alınması, hormonal değişiklikler yaşanması ve beslenme düzeninde değişiklikler yapılması nedeni ile kabızlık sorunu ile karşılaşabilmektedir. Kabızlık sorununun giderilmesi için sık sık ilaç kullanamayan anne adayları bu sorundan, bitkisel yöntemler ile kolaylıkla ve kısa bir süre içinde kurtulabilme şansına sahiptir.

Gebelikte Kabızlık Ve Temel Nedenleri
Gebelikte Kabızlık Ve Temel Nedenleri


Gebelikte Kabızlığın Temel Nedenleri


Gebelik döneminde sıklıkla yaşanan sorunların başında yer alan kabızlık, anne adaylarının bazı sorunlar yaşamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle birçok anne adayı gebelikte kabızlık neden olur? Nasıl geçer ? Gibi soruların cevabını merak etmektedir. Gebelikte kabızlığın temel nedenlerinden biri vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Hızlı hormon değişiklikleri kişilerde bazı yan etkiler oluşturabilmekte ve bu durumda kabızlık probleminin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.


Kabızlığın bir diğer nedenleri arasında rahmin genişlemesi ve bası hızının artmasına neden olmasıdır. Gebelik döneminde yaşanan hızlı kilo artışı da anne adaylarının kabızlık problemi yaşamasına neden olmaktadır. Ayrıca anne adaylarının bu dönemde hareketlerinin kısıtlanması ve azalması kabızlık oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle anne adayları gebelik döneminde, hızlı kilo almamaya, düzenli beslenmeye ve hareketliliğini arttırmaya özen göstermelidir.


Gebelikte Kabızlığı Engellemek İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz


Gebelikte kabızlık hemen hemen her anne adayının yaşadığı sorunların başında yer almaktadır. Bu dönemde dikkat edilecek bazı detaylar ile kabızlık sorunu engellenebilmekte ve etkilerinin azalması sağlanabilmektedir. Gebelikte kabızlığı engellemek için dikkat edilmesi gereken detaylar şu şekilde sıralanmaktadır.


-Gebelik dönemde yaşanan kabızlık sorununun engellenmesi için anne adayları lif oranı yüksek besinler tüketmeye özen göstermelidir.
-Düzenli beslenmeli, hareketliliğin artması sağlanmalı ve gün içinde en az yarım saat yürüyüş yapmaya özen göstermelidir.
-Gebelik döneminde kullanılan demir ilaçları da anne adaylarının kabızlık sorunu yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle anne adayları ilaç kullanımını dengelemeli ve doktor kontrolünde düzenlemeye özen göstermelidir.
-Su kabızlık sorununun en büyük düşmanıdır. Bu nedenle anne adayları sabah su içerek güne başlamalı ve gün içinde en az 10 bardak su içmeyi ihmal etmemelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.