Gebelikte Su Fazlalığı

Gebelikte Su Fazlalığı

Gebelikte su fazlalığı kadınlarda görülebilen bir olgudur. Bebeğin bulunduğu suyunun olması gerekenden daha fazla oluşu polihidroamnios olarak tıpta yerini almıştır. Gebelik sırasında bu suyun fazla oluşu anne adaylarında derin bir endişeye sebebiyet vermektedir.

28.01.2023
32
Gebelikte Su Fazlalığı

Gebelikte Su Fazlalığı


Gebelikte su fazlalığı kadınlarda görülebilen bir olgudur. Bebeğin bulunduğu suyunun olması gerekenden daha fazla oluşu polihidroamnios olarak tıpta yerini almıştır. Gebelik sırasında bu suyun fazla oluşu anne adaylarında derin bir endişeye sebebiyet vermektedir. Amniyotik sıvı çok olabileceği gibi az da olabilmektedir. Bu durum da hayati bakımdan büyük önem arz etmektedir. Amniyotik sıvının kontrolü yapılmalı ve her zaman dikkat edilmelidir. Çünkü hem anne hem de bebek için büyük önem arz etmektedir. Hemen hemen her gebe kadında su fazlalığı gözlenmemektedir. Yüzde bir gibi kısımda küçük de olsa su fazlalığı ortaya çıkabilmektedir ve bu durumun net olarak hangi sebepten kaynaklı ortaya çıktığı tanı olarak saptanamamıştır. Üzerinde çalışılan bulgulara göre birkaç madde hazırlanmış ve sebepleri bildirilmiştir.

Gebelikte Su Fazlalığı

Gebelikte Su Fazlalığı neden oluşuyor olabilir?

Gebelikte Su Fazlalığının Nedenleri

  • 1-Genellikle bebeklerin sindirim ve sinir sisteminde herhangi bir anormallik görüldüğü zaman anne adaylarında su fazlalığı olduğu gözlenmiştir. Anne karnındaki çocuğun sindirim sistemi ile ilgili yaşayacağı veya sinir sistemi ile ilgili yaşayacağı herhangi bir sorun beyine ve yutma eylemine zarar verebilir. Bu gibi durumlarda sıvı artışının olduğu gözlemlenmiştir.
  • 2- Sindirim ve sinirsel sorunların yanında kromozomlar da oldukça etkilidir. Kromozom bozukluklarında da anne karnında sıvı fazlalığı oluşabilir. Kromozomdan kaynaklı bozukluklar genellikle genetik bir olgu olarak karşımıza çıkabilmektedir.
  • 3- Problem sadece bebekten kaynaklanan nedenlerden dolayı ortaya çıkmamaktadır. Annede oluşacak herhangi bir hasar da buna sebebiyet vermektedir. Örneğin diyabet hastası kadınlarda su fazlalığının gebelikte daha sıklıkla oluştuğuna saptanmıştır. Annenin vücudunda bulunan ve fazla salgılanan şeker, bebeğin de vücuduna nüfuz edecektir. Böylece bebekte de şeker salgısı fazla salgılanacaktır. Şeker hastalarında da sık sık görülen şikayetlerden bir tanesi sık idrara çıkmaktır. Bebekteki şeker oranının artışı da idrarını çok sık yapmasına sebep olacaktır. Bu da amniyotik sıvının yeniden yükselmesine sebep olacaktır.
  • 4- Yine Aynı şekilde anne karnında ikiz veya üçüz olarak bulunan bebeklerin herhangi bir rahatsızlıklarının bulunması da birbirlerine bunu geçirmelerine ve gebelikte Su fazlalığı oluşmasına neden olmaktadır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.