Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Anne adayı vücudunda yaşadığı değişimlerin sonucunda gebelik şüphesi yaşar o zaman hamilelik testi ne zaman yapılır? sorusu akıllara düşer. Hamilelik dönemi vücudun bütün sistemleri üzerinde hızlı değişimler oluşturan bir süreçtir.

28.01.2023
21
Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?


Anne adayı vücudunda yaşadığı değişimlerin sonucunda gebelik şüphesi yaşar o zaman hamilelik testi ne zaman yapılır? sorusu akıllara düşer. Hamilelik dönemi vücudun bütün sistemleri üzerinde hızlı değişimler oluşturan bir süreçtir. Anne adayını fiziksel, ruhsal ve duygusal olarak pek çok değişim bekler bu süreçte. Yumurtanın döllenmesi ve döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşerek burada gelişmeye başlaması gebeliğin başlangıcını oluşturur. Yumurtanın sağlıklı bir şekilde gelişip döllenebilmesi için hormon seviyelerinde hızlı değişimlerin olması gerekir. Bu hızlı değişim anne adayının bütün sistemlerini etkiler ve bazı belirtiler ortaya çıkar.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?
Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Bu belirtiler;

  • Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet hissi
  • Karnın alt bölümünde şişkinlik
  • Sık idrara çıkma
  • Bulantı kusma
  • Vajinal salgılarda artış


Bu belirtiler gebeliğe işaret etmekle birlikte kesin sonuç için hamilelik testi yapılması gereklidir. Gebeliğin başlamasıyla normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan hCG hormonunda artış görülür. Hamilelik testleri temel olarak kanda ve idrarda bu hormonun seviyesinin belirlenmesidir.


Hamilelik Testi Türleri Nelerdir?


Kanda veya idrarda hamilelik hormonu adı verilen hCG hormon düzeyini saptama esasına dayanan gebelik testleri iki türdür. Kandan veya idrardan gebeliğin tespiti yapılabilir. Kişinin ev ortamında kendi başına yapabileceği test idrar testidir.


Kanda Yapılan Hamilelik Testi


Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan hCG hormonu gebeliğin başlamasıyla birlikte yükselmeye başlar. Bu artış kanda hamileliğin başladığı ilk günlerden itibaren gözlemlenmeye başlar. Henüz adet gecikmesi yaşanmamış olsa bile kanda hCG hormonu tespitiyle gebelik teşhisi konulabilir.
Korunmasız ilişkiden sonraki 8-11 gün içinde yapılan kandan hamilelik testi ile gebeliğin tespiti mümkündür.


İdrarda Yapılan hamilelik Testi


Kanda çok yüksek seviyelere ulaşan hCG hormonunun fazlası idrarla atılır. Bu sayede idrarda bu hormonun tespitiyle hamilelik belirlenir. Adet gecikmesini takip eden günlerde genelde birinci haftanın sonunda idrarda hCG hormonu gözlemlenmeye başlar. Kesin sonuç için adet gecikmesini takip eden 11. Ve 12. günlerde hamilelik testi yapmak güvenilir bir sonuç verecektir.


Kişinin evde kendi başına uygulayabileceği, hemen hemen her eczaneden kolayca bulabilen bu testler büyük kolaylık sağlamaktadır. Gece boyunca idrarda biriken hCG hormonu sebebiyle bu testi yapmak için sabahın ilk saatlerini tercih edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.