Hamilelikte Karın Ağrısı

Hamilelikte Karın Ağrısı

Hamilelik sürecinin başlaması ile birlikte anne adayının vücudunda birtakım değişim ve gelişimler ortaya çıkmaktadır. Bu değişimler arasında karın ağrısı çok yaygın gözüken bir şikayettir. Hamilelikle karın ağrısı gebelik sürecinin her aşamasında hafif sızı halinde ortaya çıkmaktadır.

28.01.2023
41
Hamilelikte Karın Ağrısı

Hamilelikte Karın Ağrısı


Hamilelik sürecinin başlaması ile birlikte anne adayının vücudunda birtakım değişim ve gelişimler ortaya çıkmaktadır. Bu değişimler arasında karın ağrısı çok yaygın gözüken bir şikayettir. Hamilelikle karın ağrısı gebelik sürecinin her aşamasında hafif sızı halinde ortaya çıkmaktadır. Yaşanan karın ağrısının sebepleri anne adayları tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Kendisini sık sık belli eden karın ağrısı hafif şiddette atlatılmakta olup anne adaylarına rahatsızlık yaşatmamaktadır. Bu durum normal karşılanmalı ve endişe edilmemelidir.

Hamilelikte Karın Ağrısı
Hamilelikte Karın Ağrısı

Karın ağrısı ile baş başa kalınması durumunda anne adaylarına kısa süreli bir duş almaları tavsiye edilmektedir. Alınan duş ile vücut rahatlar ve karında meydana gelen hafif şiddetli ağrı son bulur.
Hamilelikte karın ağrısı yaşayan anne adayları bu süreci çok şiddetli veya çok uzun süreli geçirdiği durumlarda doktora danışmalı ve süreci kontrol altına almalıdır.

Yaşanan karın ağrısı tek başına görülebildiği gibi çeşitli durumlarla birlikte de ortaya çıkabilir. Bu durumlar arasında bulantı, kusma, ateş gibi semptomlar görülebilir. Kısa süreli ve hafif şiddetli yaşanan bu durumlarda anne adayları endişe etmemeli karın ağrısını ortadan kaldırmak için gerekli önlemleri almalıdır.


Hamilelikte Neden Karın Ağrısı Yaşanır?


Hamilelik sürecinde anne adayının vücudunda yaşadığı değişimler sonucu karın ağrısı normal karşılanan bir durumdur. Her dönemde hafif sızılar halinde karın ağrısı yaşanabilir. Bebeğin anne karnında gelişmesi ile annenin vücudunda yaşanan değişim sonucu karın ağrısı ortaya çıkabilir. Genellikle kısa süreli olup hafif şiddette yaşanır ve anne adayları tarafından endişe yaşanmaz. Yaşanan karın ağrısının sebepleri arasında annenin kabızlık sorunu yaşaması ve gaz problemleri ile karşı karşıya kalması vardır. Bu durumda orta şiddette ve kısa süreli karın ağrısı ortaya çıkar. Kabızlık sorunu ile yaşanan karın ağrısını ortadan kaldırmak için anne adaylarının düzenli beslenmesi, su tüketimini arttırması ve aşırı yağlı gıdalardan uzak durması tavsiye edilmektedir.


Hamilelikle karın ağrısı 12-15 haftalık süre zarfında dikkat edilmesi gerekilen bir unsurdur. Bu ağrıların şiddetli ve uzun süreli olması düşük yapma ihtimalini ortaya çıkartmaktadır. Şiddetli karın ağrısı yaşayan anne adayının vakit kaybetmeden doktoru ile iletişim kurması tavsiye edilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.