Hamilelikte Uykusuzluk | Gebelikte Uyku Sorunu

Hamilelikte Uykusuzluk

Hamilelikte uykusuzluk anne adaylarında sıklıkla gözlemlenen problemlerin başında yer alır. Hamilelik döneminde hormon seviyelerinde dalgalanma sebebiyle anne adayının vücudunda pek çok değişim meydan gelir. Bu değişimlere adapte olmaya çalışan vücutta bazı şikayetler gözlemlenebilir. Uyku sorunları da bu şikayetlerin başında gelmektedir.

28.01.2023
19
Hamilelikte Uykusuzluk | Gebelikte Uyku Sorunu

Hamilelikte Uykusuzluk


Hamilelikte uykusuzluk anne adaylarında sıklıkla gözlemlenen problemlerin başında yer alır. Hamilelik döneminde hormon seviyelerinde dalgalanma sebebiyle anne adayının vücudunda pek çok değişim meydan gelir. Bu değişimlere adapte olmaya çalışan vücutta bazı şikayetler gözlemlenebilir. Uyku sorunları da bu şikayetlerin başında gelmektedir. Vücutta artan progesteron hormonu, gün içerisinde sık sık uyku hali ve geceleri de uykusuzluk problemine neden olmaktadır.

Hamilelikte Uykusuzluk | Gebelikte Uyku Sorunu
Hamilelikte Uykusuzluk | Gebelikte Uyku Sorunu


Özellikle hamileliğin birinci üç aylık dönemi ve üçüncü üç aylık döneminde sıklıkla uykusuzluk problemi görülebiliyor. Hamilelikte uykusuzluğa neden olan durumlardan bazıları şunlardır:

 • Sık İdrara Çıkma
  Hormonlardaki artış sebebiyle idrar miktarında artış görülür. Bu da gebelerde sık idrara çıkmaya neden olur. Geceleri de yaşanan bu problem gebelerin kesintisiz bir uyku uyuyamamasına sebep olur.
 • Açlık
  Hamilelikte hissedilen açlık normal bir insanınkinden çok daha fazladır. Sürekli ve sıklıkla hissedilen açlık hali uykusuzluğa sebep olabilir.
 • Gece Atıştırmaları
  Gece geç saatlerde yenen atıştırmalık yiyecekler sindirim sistemini zorlayacağı için uykusuzluğa sebep olmaktadır.
 • Mide Bulantısı, Kusma
  Hamileliğin ilk üç ayında sıklıkla gözlemlenen bulantı ve kusma problemi de hamilelikte uykusuzluğa neden olan sebepler arasında yer alır.
 • Depresyon
  Fiziksel, ruhsal ve duygusal olarak yaşanan bu hızlı değişimlere bazı anne adayları adapte olmakta zorlanmakta ve depresyon yaşayabilmektedirler. Depresyona anne adayının bu sürece hazır olmaması ya da zor bir hamilelik geçirmesi neden olabilmektedir. Depresyona giren anne adayı uykusuzluk problemi yaşayabilir.
 • Kramplar
  Gece krampları anneyi uykusundan sık sık uyandırabilir ve kaliteli bir uyku uyumasına engel olabilir.
 • Yorgunluk
  Gebelikte sık görülen durumlardan biri de yorgunluk halidir. Gebelik hormonunun artışıyla ortaya çıkan yorgunluk hali de hamilelikte uykusuzluğa sebep olan nedenler arasındadır.

Sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik geçirmek için uykunun önemi çok büyüktür. Özellikle ilk üç aylık dönemde uyku bebeğin sağlıklı gelişmesi ve kilo alabilmesi için önemli bir yere sahiptir. Uykusuzluk problemi anne adayının da bağışıklığının düşmesine ve hastalanmasına sebep olabilir.

Açık havada yapılan kısa sürekli yavaş tempolu bir yürüyüş, olumlu düşünmek, gece beslenmesini azaltmak, gece geç saatlerde sıvı alımını azaltmak bol bol dinlenmek gibi küçük adımlarla uykusuzluk problemini azaltabilirsiniz. Krampları azaltmak için kalsiyum içeriği yüksek besinlerle beslenebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.