Perinatoloji Nedir ? Perinatolog Nedir ?

29.01.2023
31
Perinatoloji Nedir ? Perinatolog Nedir ?

Perinatoloji Nedir ?


Bazı hamile anne adaylarının hamilelik süreci zorlu geçebilmektedir. Gebelik öncesi gebelik esnasında, gebelikten sonra lohusa dönemi olarak adlandıran dönemde anne ya da bebekte meydana gelebilecek olumsuzlukları önceden tespit etmek, müdahale etmek, tarama yapma ve tedavi planlaması yapan perinatoloji bir yan daldır. Perinatoloji uzman sağlık ekipleri tarafından oluşan sağlık personellerini içermektedir. Perinatoloji uzmanlarına perinatolog denir. Perinatologlar randevu ile hasta muayene etmektedir. Fakat riski gebeliklerde 7/24 hizmet veren perinatoloji bölümleri vardır.

Perinatoloji nedir ? Perinatolog Nedir ?
Perinatoloji nedir ? Perinatolog Nedir ?


Perinatoloji Hangi Hastalara Bakar ?


Gebelik esnasında ya da gebelik sonrası anne veya bebekte oluşabilecek risklere müdahale etmeyi amaç edinen perinatoloji; anne ve bebeğin sağlıklı bir doğum geçirmesini sağlamak amacıyla hareket ederler. Yüksek riskli hamilelikleri perinatoloji bölümü bakmaktadır. Perinatoloji uzmanları perinatoloji bulunan hastanelerde çalışır. Yüksek riskli hamilelikleri bulunan anne adayları aynı zamanda kadın doğum uzmanları olan perinatoloji uzmanlarına muayene olmaktadırlar.


Yüksek Riskli Gebelik Nedir ?


Yüksek riskli gebelik; gebelik öncesi ya da gebelik esnasında tarama yaptıran ve düşük riski ya da bebeğin sakatlık riski bulunan gebeliklere denir. Yüksek riskli gebelikler sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmalar; önceki gebelikten gelen riskler, anne adayının riskleri, şimdiki gebelikten gelen riskler, fetusla ilgili riskler ve doğum ile ilgili risklerdir. Anne adayının risklerinden bazıları aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olmaları, akraba evliliği olan risklerdir. Önceki gebelikten gelen risklerden bazıları ise önceki gebeliklerde yaşanılan düşükler ve erken doğum yapılan önceki gebelikler bunlardan bazılarıdır. Doğumla ilgili risklerden bazıları kanama riski ve ikiz ya da üçüz gebeliklerdir.

Şimdiki gebelikte olan riskler ise düşük riski olan gebelikler tarama sonucu risk tespit edilen gebeliklerdir. Bu riskleri tespit etmek ve riski en aza indirmek için perinatoloji uzmanları vardır. Tüm gebeliklerde ultrason, üçlü testler gibi rutin testler yapılmaktadır. Bu testlerde çıkabilecek riskleri perinatologlar takip edebilir ve bu riskleri en aza indirmek için tedavi yöntemleri planlayıp uygularlar.


Perinatolog Nedir ?


Perinatologlar aynı zamanda kadın doğum uzmanlarıdır. Perinatolog olabilmek için kadın doğum uzmanlığını aldıktan sonra üst perinatoloji eğitimini alırlar. Üç yıl süren perinatoloji eğitiminin ardından perinatolog ünvanını alırlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.