Çocuk endişe ve korkularıyla baş edebilmek için soru sorabilir

Çocuğun sarsıntıyla ilgili soruları yaşına uygun biçimde cevaplanmalı

17.03.2023
9
Çocuk endişe ve korkularıyla baş edebilmek için soru sorabilir

Çocuğun zelzeleyle ilgili soruları yaşına uygun halde cevaplanmalı

Çocukların bilhassa sarsıntıyla ilgili dehşet ve dertleriyle baş etmek için bu mevzudaki sorularını sık sık sorduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, bu soruların çocuğun yaşına uygun formda cevaplanması gerektiğine dikkat çekti. Ergür, çocukların ebeveynlerini ve büyüklerini gözlemleyerek dertleriyle baş etmeye çalıştığının da altını çizdi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, sarsıntı felaketinin akabinde çocukların zelzele üzere afetlerle ilgili sorularının hakikat halde yanıtlanmasına ait değerlendirmede bulundu.

Kahramanmaraş zelzeleleri, sonrasında yaşanan travmalardan çocukların da büyük ölçüde etkilendiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Hepimiz bu süreçte çok güç şeyler yaşıyoruz. Çok büyük bir felaket atlattık ve çok derin bir acıyla karşı karşıyayız.” dedi.

Yaşlarına uygun formda bilgi paylaşılmalıdır

Bu süreçte çocuklara hakikat yaklaşımın çok değerli olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Çocuklarımız için dikkatli davranmak durumundayız. Çocuklarımızın bu devirde dertleri ve soruları olabilir. Bu sebeple çocuklarımızı etkilemeyecek seviyede kolaya indirgeyerek onlarla yaşlarına uygun formda bilgi paylaşmak çok değerli.” dedi.

Çocuklar ebeveynlerini gözlemleyerek baş etmeye çalışırlar

Çocukların fevkalâde durumlarda ebeveynlerini ve büyüklerini gözlemlediğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Çocuklar içerisinde bulunulan durumun ne olduğunu bilebilirler zira çocuklar her vakit ve her olayda olduğu üzere felaketler karşısında da ebeveynlerini ve büyüklerini gözlemleyerek, onların kendileri ile paylaştığı bilgileri manalandırarak baş edebilirler. Bu yüzden bu süreçte çocukların sorularını mümkün olduğunca kolaya indirgeyerek yanıt vermek çok kıymetli.” diye konuştu.

Aynı soruyu tekraren sormasının bir nedeni var

Çocukların birebir soruyu daima sormasının da o kaygıyla baş etmeye çalışmasının bir işareti olabileceğini tabir eden Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Çocuk tıpkı soruyu tekrar tekrar soruyorsa ve birebir oyunu tekrar tekrar oynuyorsa bu durumla baş etmeye çalışıyor demektir. O yüzden buna mahzur olmak yerine müsaade verelim, hissini yaşasın ve üstesinden gelsin. Zira bu süreci o periyotta anlamlandırırsa ileride travmaların önüne geçmiş olabiliriz.” diye konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.