Doç. Dr. Erol Köroğlu: Daha farklı bir Türkiye için eleştirel okurlar yetiştirmeyi başarmalıyız

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde konuşan Boğaziçi Üniversitesi Türk Lisanı ve Edebiyatı Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erol Köroğlu, “Cumhuriyetin ikinci yüzyılının önemsenmesi gerekiyor.

17.03.2023
16
Doç. Dr. Erol Köroğlu: Daha farklı bir Türkiye için eleştirel okurlar yetiştirmeyi başarmalıyız

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde konuşan Boğaziçi Üniversitesi Türk Lisanı ve Edebiyatı Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erol Köroğlu, “Cumhuriyetin ikinci yüzyılının önemsenmesi gerekiyor. Daha âlâ bir yüzyılı yaşamak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Daha farklı bir Türkiye için eleştirel okurlar yetiştirmeyi başarmalıyız” dedi.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ne katılan Boğaziçi Üniversitesi Türk Lisanı ve Edebiyatı Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erol Köroğlu, “Bu Yüzyılda Okur Yetiştirmeyi Başaracak Mıyız?” ve “İnsan Sermayesinin Gelişiminde Beşeri Bilimler Eğitimi ve Eleştirel Okuryazarlığın Vazgeçilmezliği” başlıklı bir sunum yaptı.
Sunuma kongrenin kıymetine değinerek başlayan Doç. Dr. Erol Köroğlu, “Cumhuriyetin ikinci yüzyılının önemsenmesi gerekiyor. Ayrıyeten daha uygun bir yüzyılı yaşamak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekiyor. Bu acılı ve heyecanlı günlerde bu toplantının olması çok önemli” dedi.

“Temelsiz görüşleri birbirine dayatmayı terk edecekler”
Edebiyat ve şiir üzerine konuşan Doç. Dr. Erol Köroğlu, “Bir metinde kelamın nasıl dizildiğini anladıktan sonra metnin manasını ortaya çıkarmanın kolaylaşacağını onlara anlatabilmeliyiz. Gençlerimizin bunu yapabilmesini sağlayabilmemiz lazım. O vakit ideolojik yönelimlere, politik taraflara nazaran temelsiz görüşleri birbirine dayatmayı terk edecek ve temelleri daha sağlam, ispatlarla desteklenen yorumlar üretecek bir gençlik yetiştirebiliriz. Bu sayede insan sermayesi çok daha farklı ve olumlu taraflara ulaşacak. Bunu gerçekleştiremediğimizde, zekâlarını körelttiğimiz gençler, eleştirellikten uzak ve adata kör dövüşünü andıran bir irtibat alanını gün geçtikçe daha fazla büyütüyor hale gelecekler” dedi.

“Beşeri bilimler eğitimini yine düşünmeliyiz”
Doç. Dr. Erol Köroğlu, bu durumun ziyanlarını kendilerinde gördüklerini belirterek, şunları söyledi: “Kendi başarısızlıklarımızı biliyoruz. Bunları giderme yolunda gayret harcamadığımızda her şeyin nasıl daha berbata gittiğini de biliyor ve gözlemliyoruz. O vakit manaya, yorumlama ve anlamlandırmaya öncelik veren beşeri bilimler eğitimini yine düşünmeliyiz. Bu hususta verilecek hiçbir emek, yapılacak hiçbir harcama boşa gitmiş olmaz. Daha farklı bir Türkiye için eleştirel okurlar yetiştirmeyi başarmalıyız.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.