Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü 2023 Memleketler arası Şenliklerinin Birinci Durağı İstanbul’da Olacak

Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin sahneleyeceği 6 aktifliğin yer alacağı 14. Memleketler arası İstanbul Opera Şenliği; yabancı konuk solist sanatçı, koreograf ve rejisörlerin de katkı sağladığı mükemmel bir opera şölenine hazırlanıyor.

01.06.2023
17
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü 2023 Memleketler arası Şenliklerinin Birinci Durağı İstanbul’da Olacak

Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin sahneleyeceği 6 aktifliğin yer alacağı 14. Memleketler arası İstanbul Opera Şenliği; yabancı konuk solist sanatçı, koreograf ve rejisörlerin de katkı sağladığı harika bir opera şölenine hazırlanıyor.

 

Bu yıl, 10-22 Haziran tarihlerinde, ülkemizin kültür ve sanat hafızasında değerli yeri olan ve yüksek teknoloji ile dijitalin sanatla buluşturulduğu Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak 14. Milletlerarası İstanbul Opera Şenliği sanatseverleri AKM ödüllü salonu Türk Telekom Opera Salonu ve Tiyatro Salonu’nda ağırlayacak. 

AÇILIŞ GALA KONSER İLE OLACAK

Gala Konser ve 4 büyük opera yapıtının sahneye taşınacağı 14. Memleketler arası İstanbul Opera Festivali’nin açılışı; 10 Haziran Cumartesi akşamı düzenlenecek GALA KONSER ile olacak. Konser; aryalardan napolitenlere, türkülerden müziklere ünlü bestekarların yapıtlarından seçkin örneklerinin yer aldığı güçlü bir programla AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda seslendirilecek. Ünlü solist sanatkarlara Orkestra Şefi Murat Kodallı idaresindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik edecek.

FESTİVALİN VAZGEÇİLMEZ YAPITI İKİ TEMSİL YAPACAK

14. Memleketler arası İstanbul Opera Şenliği 12-13 Haziran, Pazartesi, Salı akşamları klasikleşen bir şenlik geleneği olarak, düzenlendiği birinci günden beri sahnelenen Wolfgang Amadeus Mozart’ın SARAYDAN KIZ KAÇIRMA operası ile devam edecek.

Türk-Osmanlı kültür ve sanatından etkilenilerek 16. yüzyılda Batı Avrupa’da ortaya çıkan Turquerie akımının en hoş örneklerinden biri olan ve Mozart’ın Mehter Marşı ritimlerinden esinlenerek bestelediği, Rejisör Caner Akın’ın sahneye koyduğu eser, klasik haline sadık kalınarak, aylardır dünya gündemini oluşturan salgına da göndermelerin yapıldığı farklı bir reji anlayışı ile AKM Tiyatro Salonu’nda, iki temsil ile seyirci karşısında olacak.   

Solistler Ufuk Toker “Belmonte” rolünü, Kenan Dağaşan ve Umut Tingür “Osmin” rolünü, Ceren Aydın ve Cihan Işık Yasemin “Konstanze” rolünü, Ayşenur Ayyıldız Haksoy ve Ecem A. Yazoğlu “Blond” rolünü, Serkan Bodur, Berk Dalkılıç “Pedrillo” rolünü, Selim Borak “Selim Paşa” rolünü, Yusuf Eren Maden ve Ali Ada Peker ise “Çocuk” rolünü dönüşümlü olarak canlandıracaklar.

Orkestra Şefi Zdravko Lazarov idaresindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın ve Koro Şefi Paolo Villa idaresindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosu’nun eşlik edeceği SARAY’DAN KIZ KAÇIRMA operası’nın koreografisini Tan Sağtürk üstleniyor.

FESTİVALE BİRİNCİ SEFER KATILAN İZMİR DOB BİR OPERA ŞAHESERİ İLE SAHNEDE OLACAK

Fransız müellif Alexandre Dumas’ın ünlü yapıtı Kamelyalı Bayan romanından esinlenerek oluşturulan, bestesi Giuseppe Verdi’ye, librettosu Francesco Maria Piave ilişkin olan ve izleyicilere eşsiz bir opera ziyafeti sunacak LA TRAVIATA operası, aşkı için büyük acılar çeken ve fedakârlık yapan yapıtın baş kahramanı Violetta Valery’nin dram dolu ve ilgi alımlı hayatını 15 Haziran Perşembe akşamı AKM Türk Telekom Opera Salonu’na taşıyacak.

Orkestra Şefi Tulio Gagliardo idaresindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde şenliğe birinci defa katılan  İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek yapıtta “Violetta” Hareket Demirhan Duru, “Alfredo Germont” Levent Gündüz, “Giorgio Germont” Cengiz Sayın, “Flora” Melisa Özdemir, “Annina” Eda Çapanoğlu, “Gastone” Burak Dabakoğlu, “Marki” Cihan Özmen, “Baron” Nejad Beğde, “Doktor”  Chirstopher Gagliardo, “Komisyoner” Başak Ünal ve “Giuseppe” Muzaffer Soydan tarafından canlandırılacak.

Ünlü rejisör Carlos Vilán’ın sahneye koyduğu, yapıtta Koro Şefi Orhan Öner Özcan idaresindeki İzmir Devlet Opera ve Balesi Korosu da sahnede olacak.

ANKARA DOB ŞENLİĞE BU YIL SAHNELEDİĞİ VE ÇOK BEĞENİLEN PRÖMİYER YAPITI İLE KATILIYOR.

Festivalin devamında; 18 Haziran, Pazar akşamı İtalyan bestekar Umberto Giordano’nun kıymetli yapıtlarından olan ve Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahneye koyduğu, rejisörlüğünü ve dramaturjisini Rejisör Recep Ayyılmaz’ın üstlendiği ANDREA CHENIER operası, Fransız İhtilali devrinde ülküleri uğruna genç yaşta vefata mahkûm edilen şairin kısa hayat hikayesini periyoda uygun dekor ve kostümlerle AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunacak. 

Dünya sahnelerinde pek çok opera konutunda sahneye çıkan ünlü İtalyan tenor Ivan Defabiani’nin başrolde şair Andrea Chenier’i seslendireceği yapıtta öteki solist sanatkarlar; Kamil Kaplan “Carlo Gérard”, Seda Aracı Ayazlı “Maddalena de Coigny”, 

Ferda Yetişer “Bersi”, Selva Erdener “La Contessa dİ Coigny”, Emin Özdemir “Filéville”, Emre Uluocak “Mathieu”, Haser Tek “Abbé”, Mehmet Kavil “Incredible”, Yiğitcan Tatlıoğlu, “Roucher”, Kemal Badem “Schmidt”, H. Zeliha Tunçyürek “Vecchia”, E. Kaan Çelikcan “Fouquier”, Batuhan Karatay “Dumas”, Yetenekli Kat “Il Maestro dİ Casa” rollerinde sahnede olacak. 

 

İdealleri uğruna genç yaşta vefata mahkûm edilen şair Andrea Chenier’in ömründen kesitlerin anlatıldığı, koreografisi Özge Ay’a ilişkin operada Orkestra Şefi Raoul Grüneis idaresindeki Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Koro Şefi Maurizio Preziosi idaresindeki Ankara Devlet Opera ve Balesi Korosu solistlere eşlik edecek. 

FESTİVAL İHTİŞAMLI AİDA OPERASI İLE SON BULUYOR.

Festivalin kapanışı AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda 22 Haziran Perşembe akşamı, Ankara ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin ortak sahneleyecekleri İtalyan bestekarı Giuseppe Verdi’nin ünlü operası AİDA ile yapılıyor. 

Solistleri, korosu ve dansçılarıyla sanatkarların sahnede kalabalık bir takım ile tıpkı anda sahnede olacağı görkemli rejisi ile kapanışa damgasını vuracak yapıtı ünlü İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini sahneye koyuyor. 

Orkestra Şefi İbrahim Yazıcı idaresinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Koro Şefi Paolo VILLA idaresindeki Ankara Devlet Opera ve Balesi Korosu eşliğinde solist sanatkarlar; Cihan Ekşi “Aida”, Efe Kışlalı “Radames”, Jaklin Çarkçı “Amneris”, Murat Güney “Amonasro”, Gökhan Ürben “Ramfis”, Göktuğ Alpyaşar “Il Re Delle’ Egitto”, Serkan Bodur “Un Messaggero”, Ayşenur Ayyıldız Haksoy “Sacerdotessa” rollerinde seyirci karşısında olacak. 

Muhteşem müzik, dans, dekor ve kostümlerle Antik Mısırı sahneye taşıyan ve Romalı kumandan Radames ile tutsak Habeş Prensesi Aida’nın imkânsız aşkının anlatıldığı ve MDTİst dansçılarının da sahnede olacağı “Aida” operasının koreografisi ise Sergei Terechenko imzası taşıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.