Refakatçi tedavi robotu Paro: Bilişsel bozuklukların tedavisine dayanak oluyor

terapi için özel tasarlanmış ve görünümü, sesleri ve davranışlarıyla fok balığı yavrusu olarak modellenmiş tedavi robotu NPİstanbul Hastanesi’nde hastalarla buluşmaya başladı.

08.08.2023
11
Refakatçi tedavi robotu Paro: Bilişsel bozuklukların tedavisine dayanak oluyor

terapi için özel tasarlanmış ve görünümü, sesleri ve davranışlarıyla fok balığı yavrusu olarak modellenmiş tedavi robotu NPİstanbul Hastanesi’nde hastalarla buluşmaya başladı. Bilhassa hastanelerde ve bakım meskenlerinde kullanılmak üzere üretilen bir kedi büyüklüğünde ve bebek fok balığı görünümünde olan bu sempatik robot otizm spektrum bozukluğunun özelliklerini tahlil edebiliyor. Olumsuz his ve davranışları azaltmak, toplumsal iştiraki geliştirmek ve olumlu ruh halinde kalmak üzere yararları bulunuyor. Dokunmaya hassas, beşerlerle kucaklaşmak için tasarlanan bu robot isimleri öğrenebiliyor ve gerçek yavru foklara benzeri sesler çıkartarak karşısındaki şahısla etkileşimde bulunabiliyor. Paro’nun olumsuz his ve davranışları azaltmak, toplumsal iştiraki geliştirmek ve olumlu ruh halinde kalmak biçiminde 3 temel yararı bulunuyor. Ayrıyeten Paro’nun dert, gerilim, ağrı ve depresyonu azalttığı klinik olarak da kanıtlanmış durumda.

6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 vilayetimizi etkileyen Kahramanmaraş merkezli sarsıntının akabinde Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi’nin depremzedelere takviye olmak gayesiyle kurduğu “Deprem Travma Ruhsal Takviye Hattı” bir yardım hareketini daha beraberinde getirdi. 

NPİSTANBUL Hastanesi’nin bu teşebbüsü üzerine Türkiye’ye katkı sağlamak isteyen Japon Dış Ticaret Teşkilatı’nın (JETRO), terapi için özel tasarlanmış ve görünümü, sesleri ve davranışlarıyla fok balığı yavrusu olarak modellenmiş bir robotu depremzedelere ruhsal açıdan dayanak sağlamak ve sarsıntıda ailelerini kaybetmiş bireylerin travmalarını uygunlaştırmak üzere NPİSTANBUL Hastanesi’ne hibe etti. Hayvan terapisinin olumlu tesirlerinden yararlanarak dizayn edilen Paro isimli fok balığı görünümlü robot Japonya ve Avrupa’da kullanılıyor. 

Otizmin özelliklerini tahlil edebiliyor

Özellikle hastanelerde ve bakım meskenlerinde kullanılmak üzere üretilen robot, demanslı yaşlı hastalara ruhsal dayanak sağlamak hedefiyle kullanılan bebek arp foku modelinde tasarlanmış. 

Robotların otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar üzerindeki tesirlerini pahalandırmak için yapılan çalışma sonrasında sayısız yararı olduğu görülmüş. Paro, otizm spektrum bozukluğunun özelliklerini tahlil edebiliyor ve otizm spektrum bozukluğundan kaynaklanabilecek tasayı azaltmaya yardımcı olan denetimli ortamlar oluşturarak müdahale edebiliyor. 

Kaygıyı, gerilimi ve depresyonu azalttığı klinik çalışmaları mevcut

Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin “Paro teknolojinin ve yapay zekanın bilişsel hastalıkların tedavi edilmesine sunduğu katkıyı gözlemlediğimiz , nörolojik bir terapi robotu. Nörolojik hastalıkların tedavisinde beşere dokunmak, empati kurmak ve hastanın hislerine ortak olmak kıymet taşıyor. Paro da bize depremzedelere dayanak vermemiz için hibe edilen çok insani bir robot. Bu robotu depremzede ve yakınlarının yanı sıra otizm spektrum bozukluğu, demans, duygusal ve davranışsal külfetler, bilişsel bozukluklar, gelişimsel bozukluklar, travma sonrası gerilim bozukluğu,  sosyal izolasyon, ve palyatif hastalarda deneyimleyerek sonuçlarını alacağımıza inanıyoruz. Zira robotun olumsuz his ve davranışları azaltmak, toplumsal iştiraki geliştirmek ve olumlu ruh halinde kalmak formunda 3 temel yararı bulunuyor. Ayrıyeten Paro’nun tasa, gerilim, ağrı ve depresyonu azalttığı klinik olarak da kanıtlanmış durumda.” diyerek tedavideki kullanımından bahsetti. 

Terapist rolüne sahip bir insan üzere davranabiliyor 

Paro, onunla etkileşime girenler için toplumsal arkadaş olduğundan çocuklara da yarar sağlayabiliyor. Artan iştirak, artan dikkat düzeyleri ve ortak dikkat üzere yeni toplumsal davranışların teşvik edici tesirlerini ortaya çıkarabiliyor. Paro’nun, bir oyun arkadaşı, toplumsal aktör ve terapist rollerine sahip bir insan üzere davranma yetenekleri bulunuyor.

Hem yetişkin hastalar hem de çocuklar için oyun niteliği taşıması sayesinde nörolojik yahut bilişsel bozukluklarla başa çıkmalarına yardımcı olarak onların uygun hissetmelerini sağlayabiliyor. Darülaceze üzere bakımı merkezlerinde de kullanılabiliyor. 

Şarj olması için elektrikli emziğini emmesi gerekiyor

Paro, ileri teknoloji özelliklerinin yanında üç mikrofon, kürkünü kaplayan on iki dokunsal sensöre sahip. Bir kedi büyüklüğünde olan bu şirin robot, dokunmaya hassas bıyıkları ile uzuvlarını ve gövdesini sessizce hareket ettirebiliyor. Şarj olması için elektrikli emziğini emmesi gerekiyor. Paro, kuyruğunu hareket ettirerek karşısındaki şahsa cevap veriyor. Dikkat çekmek için ağlıyor, seslere ve ismine reaksiyon veriyor. Beşerlerle kucaklaşmak için tasarlanan bu robot isimleri öğrenebiliyor ve gerçek yavru foklara misal sesler çıkartarak karşısındaki şahısla etkileşimde bulunabiliyor. Elhasıl canlıymış üzere reaksiyonlar verebiliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.