“Bu güzelim Körfez’de tekrar yüzeceğiz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Yaşayan Körfez” seferberliği ile her gün daha pak hale gelen İzmir Körfezi’nde biyolojik çeşitliliği yansıtan sualtı fotoğraf standı açıldı.

09.08.2023
8
“Bu güzelim Körfez’de tekrar yüzeceğiz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Yaşayan Körfez” seferberliği ile her gün daha pak hale gelen İzmir Körfezi’nde biyolojik çeşitliliği yansıtan sualtı fotoğraf standı açıldı. Standın açılışında konuşan Lider Soyer, 11 milyar liralık bütçeyle devasa bir çalışma yürüttüklerini belirterek, “İnanıyorum ki bu güzelim Körfez’de tekrar çoluk çocuk yüzeceğiz, eğleneceğiz ancak daha da fazlası bu kentin dünyadaki marka bedelini büyütmüş olacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İZSU Genel Müdürlüğü ile İzmir Planlama Ajansı (İZPA) işbirliğiyle hazırlanan “Yaşayan Körfez Sualtı Fotoğraf Sergisi”nin açılışını yaptı. Konak Metro İstasyonu’ndaki açılış merasimine İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, İZDOĞA İdare Konseyi Lideri İnanç Eken, evvelki devir İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Sırrı Aydoğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, sanatkarlar ve İzmirliler katıldı.

“50 yıl evvel olduğu üzere tekrar Körfez’de yüzeceğiz”

İzmir Körfezi’nde yaşayan deniz canlıların fotoğraflarından oluşan, Körfez’in biyolojik zenginliğini gözler önüne seren standın açılışında konuşan Lider Tunç Soyer, “1970’li yılların başlarıydı Konak-Karşıyaka vapuruyla giderken artta köpüren su masmaviydi. Üçkuyular’da, Güzelyalı’da denize girerdik. Süratli yapılaşma, çarpık kentleşme ne derseniz deyin 50 yılda Körfez’i tahrip ettik. Vazifeye geldiğim gün mecliste de söylemiştim: ‘50 yıl öncesinde olduğu üzere tekrar bu körfezde yüzeceğiz’. Bu inançla çok önemli yatırımlar yaptık. İnanılmaz büyük bir yatırım süreci başladı. Bir yandan yağmur suyu ve pis su kanalları ayrıştırılıyor bir yandan balçık, çamur toplanıyor, öbür yandan da arıtma tesisinin birinci, ikinci, üçüncü fazları yenileniyor, yeni drenaj kanallarıyla devasa bir çalışma yürüyor. Ve bugün gördüğümüz fotoğraflar o çalışmanın meyvelerini gösteriyor bize. O nedenle büyük bir umut kıvılcımı veriyor aslında. Ve inanıyorum ki o birinci gün söylediğimiz üzere bu güzelim Körfez’de tekrar çoluk çocuk yüzeceğiz, eğleneceğiz lakin daha fazlası bu kentin dünyadaki marka bedelini büyütmüş olacağız” diye konuştu.

Koku şikayetinde bir yılda yüzde 90 azalma

“Kokuyu büyük ölçüde bitirdik” diyen Lider Soyer, “Bu büyük ölçüde lafını açayım; geçen yıldan bu yana aldığımız şikayetleri karşılaştırdık ve yüzde 90 oranında koku şikayetinin azaldığını gördük. Bu da düzgün bir işaret bu da bir diğer umut kıvılcımı. O nedenle gerçek yolda yürüdüğümüzü görüyorum. Bu umudu büyüttükleri, nitekim bunun mümkün olmasını sağladıkları için bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi. 

“Körfezimiz yaşayan bir Körfezdir”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in körfez çalışmalarındaki liderliğinin meyvelerini vermeye başladığını aktaran sualtı fotoğrafçısı Murat Kaptan, “Uzun yıllardır bilhassa iç körfezde dört mevsim dalışlar yapmaktayım. Bu dalışlarda her geçen gün biyolojik çeşitliliği artan ve temizlenen bir körfezle karşılaştığımı büyük bir memnunlukla söylemek isterim. Körfezimiz yaşayan bir körfezdir. İzmir Körfezi’nin yüzülen bir körfez olması için gece gündüz çalışan ve bana bu projede güvenip her vakit takviye veren pahalı Liderimiz Tunç Soyer’e teşekkür ederim. Bilimsel nitelikli bu çalışmaya sanatsal bir paha katabilmenin memnunluğu ile hürmetlerimi sunarım” sözlerini kullandı. 

“Yüzülebilir Körfez” maksadına yakınlık

4 Eylül’e kadar açık kalacak stant, İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü Etraf Müdafaa Dairesi Başkanlığı’nın yürüttüğü “İzmir Körfezi Oşinografik İzleme Projesi” kapsamında arıtma tesislerinin performansını gözlemlemek ve körfezdeki biyolojik çeşitliliğin izlenmesi emeliyle Bostanlı, Konak, İnciraltı, Sahilevleri, Narlıdere, Güzelbahçe, Urla, Mordoğan, Foça ve Seferihisar’da yapılan dalışlar sonucunda elde edilen sualtı fotoğraflarından oluşuyor.

Körfezdeki canlılar yer alıyor

Yaşayan Körfez Sualtı Fotoğraf Sergisi’nde İzmir Körfezi’nde birinci kez görüntülenip kayda geçen horozbina balıkları, denizatları, yalnızca pak denizlerde ömrünü sürdürebilen tüplü kurtlar ve yumurtlama anında Körfez’de birinci kere fotoğrafı çekilen deniztavşanları üzere birçok canlının fotoğrafları bulunuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.