EÜ Fizik ve Matematik kısımlarının akreditasyonu 5 yıl mühletle uzatıldı

Ege Üniversitesinde kalite ve akreditasyon kültürü tüm ünitelerce benimsendi

09.08.2023
7
EÜ Fizik ve Matematik kısımlarının akreditasyonu 5 yıl mühletle uzatıldı

Ege Üniversitesinde kalite ve akreditasyon kültürü tüm ünitelerce benimsendi

Türkiye’nin YÖKAK tarafından tam akredite edilen birinci üniversitesi olma özelliğini taşıyan Ege Üniversitesinde kaliteyi sürdürülebilir kılmak ismine çalışmalar devam ediyor. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik ve Matematik lisans programlarının akreditasyonu; Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Lisan ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Kıymetlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından 5 yıl mühletle uzatıldı. Akreditasyon Dokümanı, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak tarafından Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz’a ve fakülte akademisyenlerine takdim edildi.

Ege Üniversitesinde programların yüzde 70’den fazlasının akredite olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Araştırma üniversitesi unvanına sahip bir kurum olarak eğitimde kalite ve akreditasyon, en kıymetli önceliklerimizden birisi. Ülkemizde tam akreditasyon alan birinci üniversite olmanın verdiği sorumlulukla bu kalite şuurunu ünitelerimize yaymaya ve kaliteyi bir kültür haline getirmeye devam ediyoruz. Birinci kere 2021 yılında akredite olan Matematik ve Fizik bölümlerimizin akreditasyonu 5 yıl müddetle uzatılarak eğitim kaliteleri bir defa daha tescillenmiş oldu. Emeği geçen hocalarımızı, öğrencilerimizi ve tüm paydaşlarımızı tebrik ediyor, muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum” dedi.

“Sekiz kısmın altısı akredite”

Fen Fakültesinde 8 lisans programının 6’sının akredite olduğunu lisana getiren Dekan Prof. Dr. Dinçer Ayaz, “Fen Fakültesi; Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyokimya, Biyoloji, Fizik, İstatistik, Kimya, Matematik I. Öğretim ve Matematik II. Öğretim olmak üzere 8 lisans programına sahiptir. Bu programların 6’sı FEDEK tarafından akreditedir. Kalite geliştirme çalışmaları kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucunda fakültemizin birçok kısmının kalitesi, alınan FEDEK akreditasyon dokümanları ile tescillenmiş oldu. 2023 yılında Fakültemiz Biyoloji ve Kimya Kısımları de FEDEK akreditasyonu için müracaat yapmış ve kıymetlendirme evresini beklemektedir. FEDEK’in kıymetlendirme kriterleri ortasında programlar, programda kayıtlı öğrencilerin başarısı, program öğretim gayeleri, programın çıktıları, öğretim planı, öğretim takımı, idare yapısı, program altyapısı üzere pek çok ölçüt bulunuyor. Bu ölçütleri yerine getirerek akreditasyonun devamını sağlayan Fizik ve Matematik kısmı hocalarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.