Üsküdar Üniversitesi 50 bin adaya dokundu. Tanınan alanlara yönelim bu yıl da devam etti

YKS’de tercih maratonu sona erdi. 20 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri ortasında adaylar, kendileri için en hakikat alan ve üniversite tercihlerini yaptı.

09.08.2023
10
Üsküdar Üniversitesi 50 bin adaya dokundu. Tanınan alanlara yönelim bu yıl da devam etti

YKS’de tercih maratonu sona erdi. 20 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri ortasında adaylar, kendileri için en gerçek alan ve üniversite tercihlerini yaptı. Üsküdar Üniversitesi de birebir ve online gerçekleştirilen birçok planlamayla bu periyotta de adayları yalnız bırakmadı. Yaklaşık 50 bin adayın tercih heyecanına ortak oldu. Bu süreçte adaylara rehberlik yapan Tercih ve Meslek Danışmanı Uzman Ruhsal Danışman Ece Tözeniş, “Adayların tercih sırasında yaptıkları kimi yanlışların devam ettiğini ve tanınan olan alanlara yönelimin bu yıl da devam ettiğini gözlemledik.” dedi. Eğitim Uzm. Ertuğrul Tut ise müşahedelerini, “Gençlerin geleceğe yönelik karamsar olmalarından kaynaklı üniversiteli olma heyecanları, dertleri tarafından baskılanmış üzere görünüyordu.” kelamlarıyla paylaştı.

Bu yıl 3,5 milyondan fazla adayın girdiği YKS’de tercih maratonu sona erdi. 20 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri ortasında adaylar, kendileri için en gerçek olabilecek alan ve üniversite tercihlerini yaptı.

Tercih periyodunda adaylara tam destek 

2023 Tercih Günlerinde Üsküdar Üniversitesi 5 yerleşkede eş vakitli olarak kısımlar ve üniversite hakkında bilgi almak isteyen adaylara rehberlik yaptı.

Fakülteler için ayrılan kısımlarda adayları karşılayan akademisyenler, aday öğrencilerin sorularını yanıtlayıp mesleğin inceliklerini anlatarak adayların karar verme süreçlerine dayanak oldu. Üsküdar Üniversitesi öğrencileri sarı tişörtlüler de bu süreçte tercih yapacak adaylarla birebir irtibat kurarak üniversiteli olmayı öğrenci gözünden anlattılar.

“Popüler alanlara yönelim bu yıl da devam etti” 

Uzman Ruhsal Danışman Ece Tözeniş ve Eğitim Uzmanı Ertuğrul Tut önderliğinde 15 bireyden oluşan tercih danışmanları bu süreçte adaylara gerçek alan seçmeleri konusunda takviye olurken Tözeniş, müşahedelerini şöyle aktardı:

“Öğrencilerin tercih sırasında yaptıkları birtakım yanılgıların devam ettiğini gözlemledik. Tercihleri muvaffakiyet sıralarını dikkate alarak yapmaları gerekiyor ancak burada istek de kıymetli olduğu için muvaffakiyet sırası yüksek olan kısımlar şayet istek sıramıza uymuyorsa bu kısımları alt sıralara yazmakta rastgele bir kusur yok. Bazen bu halde yapılan tercih kusurları öğrencilerin istemedikleri kısımlarda okumalarına neden oluyor. Tercih periyodunda adayların tanınan olan alanlara yönelimlerinin bu yıl da devam ettiğini gözlemledik. Tanınan alanlarda takılıp kalmak yerine kişilik özelliklerine, ilgi alanları ve yeteneklerine uygun olabilecek meslekleri araştırıp bu alternatifleri de göz önüne almaları meslek ömürlerinde daha memnun olacakları işleri yapmalarını sağlayacaktır.”

“Adayların heyecanları tasaları tarafından baskılanmış görünüyordu…”

Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Eğitim Uzm. Ertuğrul Tut ise geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl gelen adayların telaş seviyelerinin biraz daha yüksek olduğunu gözlemlediklerini lisana getirdi. Tut, “Mevcut sosyolojik yapının ve gençlerin geleceğe yönelik karamsar olmalarından kaynaklı üniversiteli olma heyecanları, dertleri tarafından baskılanmış üzere görünüyordu. Aileler aday öğrencilerden biraz daha fazla araştırmacı olarak mesleklerin gelecekleri ile ilgili daha sorgulayıcıydılar. Hasebiyle tercih süreci biz danışmanlar için adayların başlarında bir meslek imajı oluşturma açısından ağır görüşme ve bilgi transferi olarak geçti diyebiliriz.” diyerek tercih maratonunu danışmanlar açısından kıymetlendirdi.

50 bin aday danışmanlık aldı

Üsküdar Üniversitesi, 20 Temmuz – 8 Ağustos 2023 tarihleri ortasında üniversite web sayfası üzerinden aday öğrencilerin sorularını canlı anlık olarak yanıtlayarak, ÜÜ TV’de yayınlanan programlarla üniversite ve kısımlar hakkında bilgi vererek, yerleşkeyi ziyaret edemeyen adaylar için sanal cins imkanı sağlayarak, akademisyenlerin de yer aldığı fuar iştirakleri ile online etkinlikler gerçekleştirerek ve Meslek Testi ile yaklaşık 50 bin adaya dokundu.

Test, bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyon adaya yol gösterdi…

2015’ten bu yana uygulanan Meslek Testi, bugüne kadar 1 milyon 417 bin 670 kişinin meslek seçiminde karar vermesinde kıymetli bir yol gösterici oldu. Kişinin başarılı olabileceği alanları belirleyen Meslek Testi’ni son bir ayda ise geleceğine istikamet vermek üzere 15 bin 885 kişi çözdü.

Adaylar bu yıl da sayısal alanda tıp ve diş hekimliğinin yanı sıra yazılım, bilgisayar mühendisliği ve sıhhat bilimlerine; eşit tartı ve sözel alanlarında ise psikoloji ve bağlantı üzere kısımlar ve alt kollarına ağır ilgi gösterdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.