Dijitalleşme ortamıza girdi, duygusal bağlar ve derin ilgiler azalıyor

Daima dijital etkileşim, kişiyi sıradan insan davranışlarından uzaklaştırabilir

10.08.2023
13
Dijitalleşme ortamıza girdi, duygusal bağlar ve derin ilgiler azalıyor

Sürekli dijital etkileşim, kişiyi sıradan insan davranışlarından uzaklaştırabilir

İnternet, taşınabilir aygıtlar, toplumsal medya platformları… Her birisi günlük yaşantıda birçok kolaylaştırıcı rolü üstlenirken bu sırada yüz yüze bağlantı sekteye uğradı. İnsanların hayatlarında değerli bir yer tutan yüz yüze görüşmeler gitgide azalırken derinlikli bir bağlantı sağlamak daha da zorlaştı. Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, dijitalleşmenin negatif tesirlerini en aza indirmek için insanların belli bir disiplin kurması gerektiğine dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, toplumun her alanını etkileyen dijitalleşmenin yüz yüze bağlantıda neden olduğu aksiliklere dair değerlendirmelerde bulundu.

Dijitalleşme, yüz yüze bağlantıda yaşanan teması art plana atıyor

İnsanların artık daha çok dijital platformlarda irtibat kurduğuna, fiziki olarak bir ortaya gelme müddetlerinin kısaldığına dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, dijitalleşmenin yüz yüze irtibatta yaşanan teması art plana attığına vurgu yaptı.

Kişilerin dijital mecralarda irtibat kurmasının olumlu üzere algılandığını tabir eden Çekin, bu platformlarda yüz yüze bağlantıdaki kadar sağlıklı bir bağlantının sağlanamadığını belirterek “Özellikle toplumsal medya kullanımı, insanların sanal ortamlarda alaka kurma ve etkileşimde bulunma yükünü karşılayabilirken, gerçek hayattaki toplumsal etkileşimi kısıtlayabilir. Bu da, yüz yüze bağlantıdaki duygusal bağları ve derin münasebetleri azaltabilir.” dedi.

Çatışma ve yanlış anlaşılmalara neden olabilir

Dijital bağlantıda vücut lisanı, göz teması ve ses tonu üzere ögelerin yüz yüze bağlantıda olduğu kadar tesirli kullanılamadığına vurgu yapan Çekin, “Bu durum, insanların toplumsal olarak gelişmelerini engelleyebilir ve gerçek hayattaki bağlantısı dağıtabilir. Ayrıyeten, dijital etraf bağlantısında bulunan beşerler ortasındaki aralıklar ve anonimlik, kullanıcıların daha cesaretli yahut saldırgan davranışlarına neden olabilir, çatışmalara ve yanlış anlaşılmalara yol açabilir.” sözlerini kullandı.

Stres faktörleri de beraberinde gelebilir

Sürekli olarak dijital aygıtlarda etkileşimde olmanın kişiyi günlük hayattaki insan davranışlarından uzaklaştırabileceğinin altını çizen Çekin, “Bu durum, insanların bir doyum arayışı içinde olmalarına ve gerçek hayattaki tecrübelerinden yoksun kalmalarına yol açabilir. Ayrıyeten, dijitalleşme, daima bilgi bombardımanına maruz kalma ve daima olarak irtibatta olma baskısı üzere gerilim faktörlerini de beraberinde getirebilir.” ikazında bulundu.

Sadece olumsuz tesiri yok

Dijitalleşmenin yalnızca olumsuz tesirleri olmadığını da söyleyen Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, “Uzak aralıklardaki beşerler ortasındaki irtibatı kolaylaştırır, dijital platformlarda farklı bölümlerden insanların bir ortaya gelebilmelerini sağlar, farklı kültürleri anlamalarına, deneyimlemelerine ve paylaşımlarına yardımcı olur. Ayrıyeten, dijitalleşme, bilgiye erişim bulma ve geliştirme fırsatlarını genişletir.” dedi.

Dijitalleşmenin olumlu ve negatif taraflarıyla ele alınabileceğini de belirten Çekin, “Dijitalleşmenin tesirleri karmaşık ve çok taraflıdır. Bireylerin kullanım sınırlamaları, tercihleri ve istikrar kurması etkileyici faktörlerdir.” diye konuştu.

Yüz yüze görüşmeyi unutmamak için gerçek hayattaki toplumsal etkileşimlere odaklanılmalı

Dijital görüşmelerin yüz yüze bağlantının yerini dolduramayacağını ve hudut çizilmesi gerektiğine dikkat çeken Çekin, “İnsanlar yüz yüze görüşmelerini unutmamak için aşikâr bir disiplin kurmalıdır. Şuurlu bir formda vakit ayırarak, gerçek hayattaki toplumsal etkileşimlere ve yüz yüze bağlantıya odaklanmalıdırlar. Dijital kullanım kısıtlamaları, vakit zaman dijital detoks yapmak ve gerçek hayatta kalma aktifliklerine etkin olarak katılmak, yüze yüz bağlantının değerini korumak yardımcı olabilir.” dedi.

Yakın ilgilerde bulunulan bireylerle tertipli olarak yüz yüze görüşmeler planlamanın, duygusal bağları güçlendirip samimiyetin devam etmesine yardımcı olabileceğini belirten Çekin, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Dijitalleşme ile birlikte dijital görüşmelerin yaygınlaşması, yüz yüze bağlantının yerini büsbütün almasına neden olmasın. Yüz yüze görüşmelerin sonuçları duygusal bağlar, derinlikli konuşmalar ve tesirli irtibat, insanların hayatlarını kıymetli bir yerde tutmayı emeller.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.