“Hepatit hastaları beslenmede karaciğerlerini zorlamamalı”

Hepatit hastalığından nasıl korunmamız gerektiği konusunda ihtarlarda bulunan Medical Park Gebze Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Yüksel Aksoy, “Hepatit hastalığında A ve B virüslerinin aşısı vardır.

10.08.2023
13
“Hepatit hastaları beslenmede karaciğerlerini zorlamamalı”

Hepatit hastalığından nasıl korunmamız gerektiği konusunda ikazlarda bulunan Medical Park Gebze Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Yüksel Aksoy, “Hepatit hastalığında A ve B virüslerinin aşısı vardır. Siz de hastalığı geçirip geçirmediğinizi öğrendikten sonra korunmak için aşı yaptırabilirsiniz. Her şeyden evvel kendi sıhhatimizin değerli olduğunu unutmayın.  Hastalar karaciğerlerini zorlamayan hafif yemekler tercih etmeli,  protein ve yağ alımını azaltılmalıdır” dedi.

 

Medical Park Gebze Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Yüksel Aksoy, hepatit hastalığı konusunda açıklamalarda bulundu.

Hepatit hastalığının tarifini yapan Uzm. Dr. Aksoy, “Karaciğerin iltihabı olarak tanım edilebilecek hepatitin virüsler başta olmak üzere çok sayıda nedeni vardır. Farklı hepatit virüs tiplerinin (A, B, C, D ve E) neden olduğu viral hepatitler; milyonlarca insanı farkında olmadan etkileyebilecek gerçek manada global bir salgın oluşturmakta, önde gelen vefat nedenlerinden biri olarak yılda 1.3 milyon kişinin vefatına neden olmaktadır” açıklamasında bulundu.

HALSİZLİK VE YORGUNLUK GÖRÜLEBİLİR

Hepatit hastalığındaki belirtilerden bahseden Uzm. Dr. Aksoy, “Halsizlik, yorgunluk, gözaklarında sararma, idrar renginde yoğunlaşma en sık görülen belirtiler olup bazen bulantı ve kusma bunlara eşlik eder” halinde konuştu.

GENÇ NÜFUS RİSK ALTINDA

Hangi bireylerin risk altında olduğuna değinen Uzm. Dr. Aksoy, “Hepatit A, su ve besinlerle, bilhassa berbat hijyenik şartlarda çarçabuk bulaşabilen ve salgınlara yol açabilen bir hastalıktır. Bilhassa genç nüfusumuzun Hepatit A açısından risk taşıdığı ve Hepatit A aşısını yaptırmadığı bilinmektedir. Hepatit A kronikleşmez ve aşı ile korunması mümkün olan bir hastalıktır. Hepatit B (HBV) ve Hepatit C virüsleri (HCV) uzun vadede kronik karaciğer hastalığı, siroz yahut karaciğer kanserine yol açabildiği için başka bir ehemmiyete sahiptir. Ülkemizde nüfusun yaklaşık yüzde 4-5’i kronik Hepatit B, yüzde 0.5’i kronik Hepatit C’dir. Hepatit B; enfekte kan ve kan eserleri, cinsel ilgi ve enfekte anneden yenidoğan bebeğe bulaşma halinde şahıstan şahsa yayılır. Hepatit C de misal yollarla bulaşmakla birlikte temel olarak enfekte kan ve kan eserleri ile direkt temas yoluyla yayılır. 

GEBELERDE DÜŞÜK RİSKİNİ NEDEN OLABİLİR

Hepatit D virüsünün (HDV), HBV enfeksiyonu olan şahıslarda hastalığa yol açtığını belirten Uzm. Dr. Aksoy, şu bilgileri paylaştı:

“Hepatit D, Hepatit B’nin yokluğunda enfeksiyon yapamaz. Hepatit E virüsü (HEV) ise dışkı ile temas yolu ile bulaşır, yabanî ve evcil hayvanlarda bulunur ve akut enfeksiyona yol açar. Erişkinlerde daha sık görülür. Gebelikte geçirildiğinde daha önemli seyreder. Bilhassa hamilelerde son 3 aylık devirde düşük, erken doğum, önemli karaciğer yetmezliği ile mevt riskinin artmasına sebep olabilir. Hepatit E virüsünün spesifik bir tedavisi ve aşısı yoktur.”

Hepatit hastalığının, kan analizi ile tespit edilebileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Aksoy, alt düzeyinde yükselmenin en değerli belirteç olduğunu söyledi.

AŞI YAPTIRMAK HAYLİ ÖNEMLİ

Hepatit hastalığından nasıl korunmamız gerektiğini hatırlatan Uzm. Dr. Aksoy, “Hepatit hastalığında A ve B virüslerinin aşısı vardır. Siz de kan testi yaptırarak hastalığı geçirip geçirmediğinizi öğrenip aşı yaptırabilirsiniz. Her şeyden evvel kendi sıhhatimizin değerli olduğunu unutmayalım.   Hasta şahıslar karaciğerlerini zorlamayan hafif yemekler tercih etmeli, protein ve yağ alımını azaltmalıdır” dedi.

TEDAVİ YOLLARI

Tedavi sürecine değinen Uzm. Dr. Aksoy, “Eskiye nazaran tedavi sistemlerindeki yeni gelişmeler sayesinde Hepatit C virüsü büsbütün tedavi edilebilir hastalık durumuna gelmiştir. Hepatit B’nin ziyanlı tesirlerini ortadan kaldıracak gelişmiş antiviral tedaviler mevcuttur. Hepatit D için ilaç geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Hepatit A ve E’de ise şimdi antiviral tedavi yoktur. Bu iki hastalık kronikleşmediğinden hastalık kademesinde dayanak tedavileri uygulanmaktadır” tabirlerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.