İş Sanat’ın 24. Dönem “Parlayan Yıldızlar” Müracaatları Devam Ediyor

İş Sanat’ın mesleklerinin başındaki müzisyenlere sahne tecrübesi sunarak takviye olmak emeliyle sürdürdüğü Parlayan Yıldızlar konserlerinin müracaatları başladı.

10.08.2023
11
İş Sanat’ın 24. Dönem “Parlayan Yıldızlar” Müracaatları Devam Ediyor

İş Sanat’ın mesleklerinin başındaki müzisyenlere sahne tecrübesi sunarak dayanak olmak hedefiyle sürdürdüğü Parlayan Yıldızlar konserlerinin müracaatları başladı.

Parlayan Yıldızlar serisinin müracaat şartları İş Sanat’ın internet sitesinde açıklandı. İştirak için son müracaat tarihi 4 Eylül 2023 olarak belirlendi. 17 Eylül 2023, Pazar günü İş Kuleleri Salonu’nda yapılacak seçmeler sonucunda İş Sanat’ın yeni döneminde 16 genç müzisyene konser imkânı sağlanacak.

Başvuru koşullarına nazaran, 1 Ocak 2003 (dahil) tarihinden sonra doğan, hoş sanatlar lisesi yahut konservatuar tahsiline hala devam eden genç müzisyenler seçmelere katılabilecek. 

Adaylar profesyonel olarak bir orkestrada takımlı yahut kontratlı çalışmıyor olmaları kaidesiyle seçmelere müracaat yapabilecek. Adayların şimdiki biyografi ve görüntü kayıtlarını 4 Eylül 2023 tarihine kadar [email protected] adresine iletmesi bekleniyor.

İş Sanat Sanat Direktörü Defne Turaç, Parlayan Yıldızlar konserleri için heyecan duyduklarını belirtirken, 21 yıldır muvaffakiyetle yürütülen proje hakkında, “2012 yılında gençlerimize müzik mesleklerinde dayanak olmak hedefiyle başlattığımız konser serimizin yanı sıra, seçmelerimize katılıp müziklerini dinleme imkânı bulduğumuz genç müzisyenlerimizin ulusal ve memleketler arası sahnelerdeki başarılarına şahit olmaktan dolayı gururlu ve memnunuz. Genç müzisyenlerin sahne heyecanlarına ortak olmak bizim için de epeyce değerli bir tecrübe.  Müziğe tutkuyla bağlanan gençlerimiz dünyanın ve ülkemizin en düzgün orkestralarında yer alıyor, biz de muvaffakiyet öykülerinin bir modülü olmaktan keyifli oluyoruz.” dedi.

23. dönemde performansıyla üçüncü olan perküsyon sanatkarı Efe Yaşar, Parlayan Yıldızlar konser serisine seçilmenin başlı başına bir muvaffakiyet olduğunu, mükafata layık görülmesinin çok pahalı olduğuna değindi.

23. dönemin mansiyon ödülünün sahibi, piyanist Alaz İkiz, İş Kuleleri Salonu’nun her müzisyenin hayalindeki salon olduğunu, piyanodan, akustiğine kadar her şeyin en konforlu formda düzenlendiğini söylerken, genç müzisyenlerin desteklenmesinin kıymetini vurguladı. Genç müzisyenlerin daha fazla konser imkânı bulabilmesini, İş Sanat’ın sayısız gence kapılarını açtığı bu projenin ülkemizin tüm kurumlarına ilham vermesini dilediğini söz etti. 

2002 yılından bugüne genç müzisyenlere dayanak veren Parlayan Yıldızlar’ın konserleri, Kasım ayında İş Sanat’ın yeni dönemiyle birlikte başlayacak.

İş Sanat’ın 2012 yılında ortamızdan ayrılan sanat direktörü Meriç Soylu’nun ailesi tarafından Parlayan Yıldızlara verilen “Meriç Soylu Ödülleri”nde geçtiğimiz dönem birincilik mükafatını genç keman sanatçısı Sofiko Tchumburidze kazanmıştı. İkincilik ödülü Özberk Miraç Sarıgül’e (gitar) verilirken, Efe Yaşar (perküsyon) üçüncülük, Alaz İkiz (piyano) ve Nergis Boran (şan) mansiyon ödüllerinin sahibi olmuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.