Depresyondaki kişinin yalnız kalmasına müsaade verilmemeli

Vücudun rastgele bir kesimi rahatsız olduğunda bunun bir hastalık olarak tanımlandığı üzere depresyonun da bedensel ve ruhsal bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar depresyonun maddi ve manevi birçok kayba sebep olabileceğini söylüyor.

11.08.2023
12
Depresyondaki kişinin yalnız kalmasına müsaade verilmemeli

Bedenin rastgele bir kesimi rahatsız olduğunda bunun bir hastalık olarak tanımlandığı üzere depresyonun da bedensel ve ruhsal bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar depresyonun maddi ve manevi birçok kayba sebep olabileceğini söylüyor. Depresyonu fark edilen kişinin izole kalmasına müsaade verilmemesi gerektiğine dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Elvan Çiftçi, depresyondaki eşe karşı mümkün olduğunca sabırlı olunması gerektiğine vurgu yapıyor. Çiftçi, eşlerden birinin depresyon yaşaması durumunda profesyonel yardım alınması gerektiğinin çünkü boşanmalarda tedavi edilmemiş depresyonun tesirli olduğunun altını çiziyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Elvan Çiftçi, depresyon yaşayan şahıslara iş ve özel hayatlarında nasıl davranılması gerektiğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Depresyon bir hastalıktır

Depresyonun bir karakter zayıflığı ve güçsüzlük olmadığını belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Elvan Çiftçi, “Depresyon psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Bedeninizin rastgele bir kesimi rahatsız olduğunda bunu bir hastalık olarak tanımlıyorsanız bu da bedensel ve ruhsal bir hastalıktır. Herkes depresyona girebilir. Bazen insanların sıkıntı vakitleri vardır. Bu türlü vakitlerde herkes depresyona girmeyebilir fakat kısa vadeli de olsa depresif hissedebilir. Şayet bu müddet 2 haftayı geçmiş ise o vakit sorunu depresyon olarak isimlendiririz.” dedi.

Depresyonu fark edilen kişinin izole kalmasına müsaade verilmemeli

Depresyonun maddi ve manevi manada birçok kayba sebep olabileceğine vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Elvan Çiftçi, “İş yerinde makûs performans sergileyen birinin art planı incelendiğinde depresyonla karşılaşabilir. Bu durum bazen fark edilmeden devam edebilir. Depresyon ilgi ve güç kaybı, keyifsizlik, isteksizlik, uyku ve iştah bozuklukları üzere sıkıntılarla seyreder. Doğal olarak da kişi işine kendini gereğince veremez. Buna bağlı olarak özgüven eksilikleri, toplumsal ilgilerde zayıflıklar ve bazen de öfke sorunlarıyla karşılaşılabilir. Depresyondaki bireyler için yapılabiliyorsa esnek çalışma saatleri düzenlemek uygun olacaktır. 1980’lerde yapılan çalışma gösteriyor ki, esnek çalışma saatleri bireylerin daha üretken ve daha olumlu ilerleyebilmesini sağlıyor.” dedi.

Depresyonu fark edilen kişinin izole kalmasına müsaade verilmemesi gerektiğini kelamlarına ekleyen Çiftçi, “Depresyondaki şahıslar kendilerini yalnızlaştırabiliyor, beşerlerle olan bağlarını kopartabiliyor. Depresyondaki toplumsal münasebetler kişi için gözetici faktörlerden birisidir. Bireyler yalnız kaldıklarında depresyonları derinleşir. Ayrıyeten iş kapsamları da kolaylaştırılabilir. Büyük misyonlar vermek yerine küçük misyonlar verilebilir. Depresyonda ödül  mekanizması bozulduğu için kişi yaptığı işlerden gereğince zevk almaz. Kişiyi aralıklarla taktir etmek, yaptığı işlerde muvaffakiyetini arttırma isteği uyandırarak özgüveninin artmasına yardımcı olur.” diye konuştu.

“Eşinizin yaşadığı depresyonu ferdî algılamayın”

Depresyondaki bir eşe nasıl davranılabileceği hakkında tüyolar da paylaşan Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Elvan Çiftçi, “Depresyon insanların geri çekilmesine, farklı davranmasına ve sonlu hale gelmesine sebep olabilir. Bu yaygın semptomlar ortasında uykusuzluk, değersizlik hisleri, faaliyetlere olan ilgi kayıpları da bulunur. Uzun müddet depresyon yaşayan kişinin eşi de bariz bir formda etkilenir.” dedi.

Depresyondaki eşe karşı mümkün olduğunca sabırlı olunması ve akışa uyulmaya çalışılmasının ehemmiyetine vurgu yapan Çiftçi, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Her iki tarafın da zevk aldığı işler birlikte yapılmaya çalışılabilir. Antrenman yapmak, yürüyüşe çıkmak, sinemaya gitmek ve sohbet etmek olabilir. Depresyondaki kişi için karanlık gözüken şeyler başka eş için çok daha kolay olabilir ve bu olumlu yaklaşım depresyondaki eşi de etkileyecektir. Umudu aşıladığınızda sürecin daha kolay ilerlediğini fark edeceksiniz. Etrafınızdaki aksilikleri çok fazla ciddiye almamanızı ve yorulduğunuz vakitte kesinlikle molalar vermenizi öneririm. Eşinizin yaşadığı depresyonu şahsî olarak algılamayın zira onun yaşadığı bu zorluklar aslında kendi içinde yaşadığı sürecin bir modülü. Şahsî olarak algılamanız daha öfkeli birine dönüşmenize neden olabilir. Eşinizin depresyon yaşadığı durumlarda kesinlikle profesyonel dayanak almanızı öneririm zira boşanan çiftlerin bir kısmında tedavi olmamış depresyon hastaları bulunduğunu biliyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.