Mudanya 5. Kitap Fuarı Başlıyor

Mudanya 5. Kitap Fuarı; Cumhuriyetin ön kelamının yazıldığı Mudanya’da 100. Yıla özel “Cumhuriyet ve Demokrasi” temasıyla başlıyor.

11.08.2023
9
Mudanya 5. Kitap Fuarı Başlıyor

Mudanya 5. Kitap Fuarı; Cumhuriyetin ön kelamının yazıldığı Mudanya’da 100. Yıla özel “Cumhuriyet ve Demokrasi” temasıyla başlıyor. 19-27 Ağustos tarihleri ortasında Mütareke Meydanı ve İsmet İnönü Parkı’nda düzenlenecek olan kitap fuarı kapsamında 68 yayınevi ile 46 akademisyen, gazeteci-yazar ve siyasetçi Bursalı kitapseverlerle buluşacak.

Mudanya Belediyesi’nin Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) işbirliğiyle düzenlediği Mudanya Kitap Fuarı’nın beşincisi 19 Ağustos’ta Cumhuriyetin ön kelamının yazıldığı Mudanya’da 100. Yıla özel “Cumhuriyet ve Demokrasi” temasıyla başlıyor.

Fuarın birinci oturumunda, Onur Konuğu Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı Kurucusu, siyasetçi Güldal Mumcu olacak. Mumcu, CHP Mahallî İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, Gazeteci Barış Pehlivan ile birlikte Gazeteci Yüksel Baysal’ın moderatörlüğünde “100. Yılında Cumhuriyet’i Sonsuza Taşımak” söyleşisinde Bursalılarla buluşacak.

Cumhuriyetin, bir ülkenin idare biçimi olarak halkın egemenliğine dayalı, demokratik ve laik bir yapıyı tabir ettiğine vurgu yapan Mudanya Belediye Lideri Hayri Türkyılmaz,  “Basın özgürlüğü ise demokratik bir toplumun olmazsa olmaz ögelerinden biridir ve bireylerin haber alma hakkını ve tabir özgürlüğünü garanti eder. Medyanın toplum üzerindeki kontrol ve tesiri nedeniyle ‘dördüncü kuvvet’ olarak anılan basın, üç temel devlet erki yürütme, yasama ve yargıyı tamamlayan bir istikrar ögesi. Ülkemizin yetiştirdiği en değerli kalemlerden Uğur Mumcu’nun anısını yaşatan Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı ismine bu yıl onur konuğumuz Güldal Mumcu olacak. Zira Mumcu gazeteciliğine sahip çıkmak, birebir vakitte demokrasiye sahip çıkmaktır. Cumhuriyetin 100. yılında halkı aydınlatmak, Cumhuriyeti ayakta tutmak üzere bir misyonu olan gazetecileri de onurlandıracağımız fuarımızda yeniden gazeteciliğin bedelini ödeyen Barış Pehlivan’ı da konuk edeceğiz” tabirlerini kullandı.

NİCE YILLAR “KÜLTÜR, SANAT, EDEBİYAT” DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

YAYKOOP Lideri Elif Akkaya ise, “Cumhuriyetimizin 100. yılında klasikleşmiş Mudanya Kitap Fuarı’nın beşincisini yapmak büyük memnunluk. Edebiyat, insanlığın ortak hafızasıdır. Kitaplar sayesinde geçmişin izlerini sürer, farklı kültürleri anlar, yeni kanılarla tanışırız. Bu fuar, farklı muharrirlerin ve yayınevlerinin yapıtlarıyla zenginleşen geniş bir yelpazede kitapları bir ortaya getirerek, bu ortak hafızayı beslemeye ve büyütmeye hizmet ediyor. Mahallî idarelerin kitap günlerini sürdürme kararlılığı ve devamlılığı ismine gösterdikleri çabayı kutluyorum. Mudanya Belediyesi iş birliğinde birçok yıllar kültür, sanat, edebiyat demeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

MUDANYA KÜLTÜR, SANAT VE EDEBİYATA DOYACAK

Fuarda Ahmet Telli ve sanatçı Mehtap Meral, Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreter Kemal Okuyan, Tunceli Belediye Lideri Fatih Maçoğlu, SHP eski Genel Lideri, evvelki periyot Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve evvelki periyot Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Murat Karayalçın, Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz, Gazeteci Murat Uzman, Muharrir Ayşe Kulin, Tarih Vakfı Lideri Prof. Dr. Mehmet Öznur Alkan, İstanbul Gedik Üniversitesi İktisadi, İdari ve Toplumsal Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Memleketler arası Bağlantılar Kısım Lideri Prof. Dr. Süha Atatüre, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, Gazeteci, muharrir, insan hakları aktivisti Hacer Foggo ve CHP Genel Lider Yardımcısı Yunus Emre,

Gazeteci İsmail Arı, CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp ve TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, Gazeteci Müellifler Sedef Kabaş, Hasret Gürses, Tuncay Mollaveyisoğlu, toplum bilimci akademisyen Emre Kongar, gazeteci, müellif Zülal Kalkandelen Bursalılarla buluşacak.

Mudanya 5. Kitap Fuarı kapsamında söyleşilerin yanı sıra atölye aktiflikleri de planlanıyor.  Çocuk ve gençlere yönelik atölye çalışmalarının yer alacağı fuarda Mudanya kültür ve sanata doyacak. Aktiflik kapsamında 26 Ağustos akşamı saat 21.00’de Mayaperest sahne alacak.

Mudanya 5. Kitap Fuarı “Myrleia’dan Mudanya’ya” oturumuyla 24 Ağustos Perşembe günü 19.00’da Bursa Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısım Lideri Prof. Dr. Mustafa Şahin, Bursa Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Şahin ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kültür Varlıklarını Müdafaa ve Tamirat Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Murat Cura’yı ağırlayacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.