Sabancı Vakfı Burs Takviyesini Artırarak Sürdürüyor

Sabancı Vakfı, 49 Yıldır Başarılı Üniversite Öğrencilerine Burs Dayanağı Sağlıyor

11.08.2023
17
Sabancı Vakfı Burs Takviyesini Artırarak Sürdürüyor

Sabancı Vakfı, 49 Yıldır Başarılı Üniversite Öğrencilerine Burs Dayanağı Sağlıyor  

Eğitim alanında şartsız dayanak veren Sabancı Vakfı, 2023-2024 eğitim yılında da üniversite öğrencilerine burs sağlamaya devam edecek. 49 yıldır karşılıksız burslarıyla üniversite öğrencilerinin yanında olan Sabancı Vakfı, bu yıl depremzede engelli lisans öğrencilerini de kapsayacak halde farklı kategorilerde 10 ay mühletince burs verecek. 

Başarıların teşvik edilmesi maksadıyla, her yıl yaklaşık 1.500 öğrenciye burs sağlayan Sabancı Vakfı, geleneğini sürdürmeye devam ediyor. Vakıf, 49 yıldır başarılı üniversite öğrencilerinin eğitimini, üniversiteye girişten mezuniyete kadarki müddet boyunca karşılıksız burslarla destekliyor. 

Geçtiğimiz yıl prestijiyle müddeti 10 aya çıkarılan Sabancı Vakfı Bursları, 10 aylık nakit ödemeyi kapsıyor. 2023-2024 yılı burs meblağları ve müracaat şartları Eylül ayında açıklanacak olan burslarda geri ödeme yükümlülüğü bulunmuyor. Tıpkı vakitte mezun bursiyerler, burs almaya devam eden öğrencilere tecrübe ve bilgi transferi için mentorluk yapabiliyor.

Bu yıl, depremzede engelli lisans öğrencilerini de kapsayacak biçimde genişleyen Sabancı Vakfı Bursları, her geçen yıl daha fazla gereksinim sahibi öğrenciye ulaşıyor. 49 yılda 52 bin 500’ün üzerinde burs veren Sabancı Vakfı, üniversitelere yeni yerleşen öğrencilere yönelik farklı burs programları ile takviyesini sürdürüyor;

  • Üniversiteye Giriş Bursu: Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Sabancı Vakfı tarafından belirlenen taban puanları sağlayarak burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelere yerleştirilen öğrencilere veriliyor. 
  • Kalkınmada Öncelikli Vilayetler Bursu: Sabancı Vakfı tarafından belirlenen 15 vilayetten birinde ortaöğrenimini tamamlayan, YKS’de yerleştirme puanı ile sıralamanın en üstünde yer alarak vilayet birincisi olup yurt içindeki devlet üniversitelerine ya da burslu olarak Vakıf üniversitelerine yerleştirilen öğrencilere veriliyor. 
  • Engelli Öğrenciler Bursu: YKS’de yerleştirme puanı ile sıralamanın en üstünde yer alarak yurt içindeki devlet üniversitelerine ya da burslu olarak Vakıf üniversitelerine yerleştirilen görme, işitme ve ortopedik engelli beşer öğrencilere veriliyor. 
  • Sabancı Vakfı Vista Bursu: YKS’de Sabancı Vakfı tarafından belirlenen taban puanları sağlayarak burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelerin Turizm İşletmeciliği kısımlarına yerleştirilen lisans öğrencilerine veriliyor.
  • Depremzede Engelli Lisans Bursu: Deprem vilayetlerinden birinde yaşayan engelli (görme, işitme, ortopedik vb.) lisans öğrencilerine veriliyor. Müracaat süreci tamamlanmıştır. 

Sabancı Vakfı’nın bu yıl burs kontenjanı tahsis ettiği üniversiteler; Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, İstanbul-Cerrahpaşa, İstanbul Teknik, Marmara, Orta Doğu Teknik, Yıldız Teknik Üniversitesi. Üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin burs müracaatları için üniversitelerin burslarla ilgili kısımlarını ve sabancivakfi.org adresini takip etmeleri gerekiyor. 

Burslar hakkında ayrıntılı sorularınız için [email protected] adresine e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.