Can olduk, bir olduk, sevgide buluştuk

Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek olan ve bu yıl 17. gerçekleştirilen Sevgide Buluşalım aktifliği yeniden birlik ve beraberlik imajlarına sahne oldu

13.08.2023
8
Can olduk, bir olduk, sevgide buluştuk

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Muharrem ayı içinde düzenlediği ve Türkiye’ye örnek olan Sevgide Buluşalım aktifliği 17. defa gerçekleştirildi.  Seka Park Uçurtma Zirvesi önünde gerçekleştirilecek olan aktiflik, Cuma günkü hava muhalefeti nedeniyle Kocaeli Kongre Merkezi’ne alındı. Canlarla bu manalı günde bir olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, “17. kere bir ortaya geldik. Güç yolu, sevgi, birlik ve beraberlikle kolay kıldık” dedi. Büyükşehir’in Yenikent’te Cem Konutu inşasına başladığını ve Gebze’de de bir Cem Konutu yapılacağını kaydeden Lider Büyükakın, “Bu hususta herkes hizmet verebilir. Biz Türkiye’de bu manada bir çığır açtık” halinde konuştu.

 

KOCAELİ’Nİ SEVGİDE BULUŞTURAN ETKİNLİK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli Kongre Merkezi’ndeki Sevgide Buluşalım Aktifliği Cuma akşamı 20.30’da başladı. Kocaeli’ni adeta tek yürek yapan ve sevgide buluşturan aktifliğe, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli Vilayet Lideri Şahin Talus, Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Hasan Aydınlık ve Sadık Uysal, Cem Vakfı Lider Vekili Hasan Sezgin, siyasi partilerin temsilcileri, Alevi ve Cem Meskeni Derneklerinin yöneticiler ile vatandaşlar katıldı.

 

SİNEVİZYON GÖSTERİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Açılış ve hürmet duruşunun akabinde Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Alevi kültürünün yanı sıra, Muharrem ayı ve Kerbela acısını anlatan bir sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi. Şovda, 17 yıldır canları buluşturan Sevgide Buluşalım aktifliği ile ilgili bilgi de aktarıldı.

 

DEMİR: “BAŞKAN BÜYÜKAKIN DAİMA YANIMIZDA”

Ardından sahneye Sevgide Buluşalım aktifliğine dayanak veren Cem Konutu Derneklerinin temsilcileri davet edildi. İzmit Balören Mahalle Muhtarı Ahmet Demir de bir selamla konuşması gerçekleştirdi. Demir konuşmasında bundan 17 yıl evvel başlatılan Sevgide Buluşalım aktifliğinin Türkiye’ye örnek olduğunu kaydederek, “Buradan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ve her vakit bizlerin yanında olan Lider Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyorum” dedi.

 

BU AKTİFLİK TÜM ÜLKEYE ÖRNEK OLMALI

Etkinlikte Cem Vakfı Lider Vekili Hasan Sezgin de bir konuşma yaptı. Kocaeli’nin 17 yıldır her Muharrem ayında gerçekleştirdiği Sevgide Buluşalım aktifliğinin birlik, beraberlik ve kardeşlik yolunda büyük bir manası olduğunu söz eden Sezgin, bu sevginin tüm ülkeye örnek olmasını istediklerini söyledi.

 

BAŞKAN BÜYÜKAKIN CANLARA SESLENDİ

Sevgide Buluşalım aktifliğine katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın da canları selamlayarak bir konuşma yaptı. “Bugün 17. defa bir ortaya geldik. Sıkıntı yolu, sevgi, birlik ve beraberlikle kolay kıldık” kelamlarıyla konuşmasına başlayan Lider Büyükakın, “Sevgide Buluşalım aktifliğini yıllardır sizlerle yürütüyoruz. Hamasetle, güzel niyetle yola çıkıldı. Ben yeterli niyetin üstesinden gelemeyecek hiçbir şey olmadığına inananlardanım” dedi. Konuşmasında Mevlana’nın; “iyiler de en az berbatlar kadar yavuz olmadıkça berbatlığın üstesinden gelinmesi mümkün değildir” kelamını hatırlatan Lider Büyükakın, sabır ve azimle çalışıldığında aşılamayacak bir sorunun olamayacağını kaydetti.

 

YOL BELİRLİ, YOL PEYGAMBERİMİZİN YOLU

Başkan Büyükakın, konuşmasında 1400 yıl evvel canları yakan Kerbela olayına değinerek, “Bu olayın yanında geçmişte olanlar var. Lakin bütün onları heybemizde taşıyarak, onlar üzerinden devam ederek yolumuzda yürüyemeyiz. Daima dikiz aynasına bakarak otomobil sürülmez. Hoş örnekler uygulamaya devam etmek lazım. Yol muhakkak. Yol peygamberimizin yolu. Onun çok değerli yeğeni Hz. Hüseyin ve ehli beytinin yolu. Onların yapıp ya da yapmadıkları her neyse bizim yolumuz da o” formunda konuştu.  Hz. Hüseyin’in, Kerbela’ya bile bile gittiğini ve şehadet şerbetini içeceğini bildiğini kaydeden Lider Büyükakın şöyle konuştu: “İnanılan yolda, hak yolda olan biri için ölmek yoktur, şehadet vardır. ‘Allah yolunda ölenlere meyyit demeyin, onlar diridirler’ diyor ayet-i kerime. Biz onların canlı olduğunu biliyoruz. Fikirleri ortamızda yaşıyor. Çocuğuna ismini Yezit veren var mı? Ancak Hasan, Hüseyin, Ali var. Millet hak yolunu seçmiş. Bir güzellerin, hakkın yolu var. Bir de berbatların yolu var. Hakkın yolunda yürüyen var. Kıymetli olan nerede olduğunuz. Bizler yaradılışta kardeşiz. Dinde kardeşiz.”

 

BİRBİRİMİZİ SEVMEZSEK CENNETE GİREMEYİZ

Başkan Büyükakın, Peygamber efendimizin “Birbirinizi sevmedikçe hakikaten iman etmiş olmazsınız” kelamını hatırlattı. Bu kelamın büyük mana ve ehemmiyeti olduğuna vurgu yapan Lider Büyükakın, “Birbirimizi sevmiyorsak cennete giremiyoruz demek bu. Ben okuduğumdan bunu anlıyorum” dedi.

 

YENİKENT’TE  CEM KONUTUNU YAPMAYA BAŞLADIK

Başkan Büyükakın konuşmasında Büyükşehir Belediyesi’nin Yenikent’te inşasına başladığı Cem Konutu konusunda da bilgi aktardı. Bu hususta Kocaeli Valiliği’nin de dayanak verdiğine dikkat çeken Lider Büyükakın, “Gebze’ye yakışan bir Cem Konutu de yapacağız. Bu hususta herkes hizmet verebilir. Biz Türkiye’de bu manada bir çığır açtık” halinde konuştu. Lider Büyükakın konuşmasını 17. düzenlenen Sevgide Buluşalım Aktifliğine takviye veren tüm Alevi ve Cem Meskeni Derneklerine teşekkür ederek tamamladı.

 

VALİ YAVUZ: BU AKTİFLİK BÜYÜKŞEHİR’İN UFKUNU ORTAYA KOYUYOR

Programda son konuşmayı Kocaeli Valisi Seddar Yavuz gerçekleştirdi. Sevgide Buluşalım aktifliğinin son derece değerli ve birleştirici bir yanı olduğuna dikkat çeken Vali Yavuz, “Sevgide Buluşalım aktifliği Büyükşehir’in ufkunu ortaya koyuyor. Bu nedenle başta Lider Büyükakın olmak üzere emeği geçenleri kutluyorum” dedi. Cem Meskenlerinin meselelerini çözmek için içtenlikle çalıştıklarını söz eden Vali Yavuz, “Samimiyet ve sıkıntılara kararlıkla çözme isteği epey hiçbir sorun tahlilsiz kalmaz. Hz Hüseyin Efendimizi ve 72 şehidimizi ve son günlerde PKK tarafından şehit edilen şehitlerimizi bir kere daha yad ediyorum. Yerleri cennet olsun” dedi.

 

SEVGİ AİLESİ BİRARADA

Konuşmaların bitimiyle Sevgide Buluşalım Aktifliğine dayanak veren tüm Cem Konutları ve Alevi Derneklerinin yöneticileri ve protokolün iştirakiyle aile fotoğrafı çektirildi.

 

SANATÇILAR DEYİŞ VE TÜRKÜLERİYLE SEVGİYE CAN OLDU

Protokol konuşmalarının tamamlanmasıyla, sevilen sanatkarlar Sercan Direk, Nilüfer Sarıtaş, Volkan Yılmazer, Müslüm ve Mustafa Eke en hoş deyişleri canlar için seslendirdi. Deyişlere eşlik eden vatandaşlar ise tekrar harika bir birlik ve beraberlik tablosunun oluşmasını sağladı.

 

AŞURE DUASI YAPILDI VE AŞURE İKRAM EDİLDİ

Etkinliğin sonunda aşure duası yapıldı ve vatandaşlara Kongre Merkezi Fuayesinde aşure ikramında bulunuldu.

 

ETKİNLİĞE TAKVİYE VEREN VAKIF VE DERNEKLER

Cem Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen 17. Sevgide Buluşalım aktifliğine Gebze İlçesi Cem ve Kültür Konutu Yaptırma Yaşatma Derneği, Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Dayanışma Derneği, Darıca Cemevi Anadolu Kültür ve Görgü Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Körfez Şubesi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Derince Şubesi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Gültepe Şubesi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmit Şubesi, Derince İmam Hüseyin Cem ve Kültür Konutu, Abdal Musa Cem ve Kültür Meskeni Çayırova Cem Vakfı, Cem Vakfı Derince Şubesi ile Bayraktar, Mecidiye ve Balören Mahallesi Muhtarlıkları takviye verdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.