Sunay Akın’dan Nilüfer’e müze ziyareti

Nilüfer’de yakında açılacak Sıhhat Müzesi’ni ve Müzik Enstrümanları Müzesi’ni ziyaret eden şair, gazeteci, müellif, araştırmacı Sunay Akın, Nilüfer’in müzecilik faaliyetlerine her türlü takviyesi vermeye hazır olduğunu söyledi.  

13.08.2023
9
Sunay Akın’dan Nilüfer’e müze ziyareti

Nilüfer’de yakında açılacak Sıhhat Müzesi’ni ve Müzik Enstrümanları Müzesi’ni ziyaret eden şair, gazeteci, muharrir, araştırmacı Sunay Akın, Nilüfer’in müzecilik faaliyetlerine her türlü takviyesi vermeye hazır olduğunu söyledi.  

Edebi kimliğinin yanısıra kurduğu oyuncak müzeleriyle de isminden sözettiren şair, gazeteci, muharrir ve araştırmacı Sunay Akın, Nilüfer Belediyesi’ni ziyaret ederek yakında açılması planlanan Sıhhat Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Nilüfer Belediyesi ve Dr. Ceyhun İrgil işbirliğinde kurulmakta olan ve sıhhat alanında kapsamlı bir koleksiyonun sergileneceği müze binasındaki hazırlıkları inceleyen Sunay Akın’a, Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet ve Dr. Ceyhun İrgil de eşlik etti.

Yaz sonunda açılması planlanan Sıhhat Müzesi hazırlıkları hakkında bilgi veren Dr. Ceyhun İrgil, “Bursa ve etrafında 100 yıldır hizmet veren sağlıkçı, hemşire, tabip, sıhhat memuru ve ebelerin bıraktığı anıları, onların birikimlerini, kültürel kıymetlerini, eşyalarını biz nasıl öteye götürebiliriz sorusundan yola çıktık. Örneğin Zübeyde Hanım Doğumevi’nde 10 binlerce Bursalı doğdu. Orada çalışan tabiplerin eşyaları burada. Bursa Devlet Hastanesi kayboldu. Zübeyde Hanım Doğumevi yıkıldı. Kirazlıyayla Sanatoryum kapatıldı, otel oldu lakin eşyaları duruyor. Biz o anıları burada tekrar canlandırmaya çalışıyoruz” dedi.

Geleneksel ilaç tedavilerinden eczacılığa, diş sıhhatinden şifalı kaplıcalara, bayan doğumdan kulak burun boğaza kadar birçok alanda malzemenin çağdaş müzecilik anlayışıyla sergileneceği müzenin kendisini çok heyecanlandırdığını tabir eden Sunay Akın, müzeye elinden gelen her cins dayanağı vermek istediğini söyledi.

Sunay Akın, daha sonra Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi’ni gezdi. Dr. Sanlıkol’un oğlu Bestekar ve Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Ali Sanlıkol’un eşlik ettiği ziyarette müzenin kuruluş süreci ve kıssasını dinledi. Ülkelere has müzik aletlerini inceleyen Akın, müzeden çok etkilendiğini kelamlarına ekledi
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.