Koç Üniversitesi’nden Prof. DR. Hasret Keskin Özkaya Bilim Dünyasına Taraf Veren Memleketler arası Kuruluşlardan EMBO’ya Üye Seçildi

Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Hasret Keskin Özkaya, Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü’nün (EMBO-European Molecular Biology Organization) yeni üyelerinden biri oldu.

14.08.2023
14
Koç Üniversitesi’nden Prof. DR. Hasret Keskin Özkaya Bilim Dünyasına Taraf Veren Memleketler arası Kuruluşlardan EMBO’ya Üye Seçildi

Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Hasret Keskin Özkaya, Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü’nün (EMBO-European Molecular Biology Organization) yeni üyelerinden biri oldu. Nörodejenerasyon, kanser üzere kıymetli hastalıklar konusunda ümit vadeden çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Hasret Keskin Özkaya, araştırmaları sebebiyle Avrupa’nın bu alandaki en itibarlı kuruluşu tarafından asli üye olarak onurlandırıldı. EMBO’nun, ortalarında Nobel Ödüllü araştırmacıların da yer aldığı 2.000’i aşkın üyenin yürüttüğü faaliyetlerle dünyada bilimin gidişatına istikamet veriyor. Alanında inanılmaz muvaffakiyet elde etmiş araştırmacıları destekleyen kuruluşun, Türkiye’den beş üyesi bulunuyor.

Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Hasret Keskin Özkaya, Avrupa’dan öncü bilim insanlarından oluşan Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü (EMBO-European Molecular Biology Organization) üyeliğine seçildi. 

1964 yılından beri faaliyet gösteren ve Moleküler Biyoloji alanında dünyanın en itibarlı kuruluşlarından biri olarak kabul edilen EMBO, yetenekli araştırmacılara verdiği takviye ve sağladığı araştırma ortamıyla biliniyor.  EMBO komiteleri, ortalarında Nobel Ödüllü araştırmacıların da yer aldığı 2.000’i aşkın üyesiyle, moleküler biyoloji alanında bilimsel faaliyetlerinin yürütülmesine öncülük ederek biliminin tarafını etkiliyor. Ortalarında Türkiye’nin de olduğu 30 üye ülkeden oluşan bu milletlerarası kuruluş, hangi araştırmaların destekleneceği, şimdiki bilimsel çalışmaların odak noktalarının neler olabileceği üzere temel hususlara tesir eden çalışmalar yürütüyor. 

Prof. Dr. Hasret Keskin Özkaya, yürüttüğü akademik çalışmalar münasebetiyle bilime istikamet veren bu kuruluşun asli üyelerinden biri olmaya hak kazandı. Bu yıl tüm dünyadan 60’ı asli, 9’u aday üye olmak üzere, hayat bilimleri alanında çalışan 69 seçkin bilim insanı EMBO üyeliğine seçildi. Bu seçkin kuruluşun 1993 yılından beri üyesi olan Türkiye’den ise toplamda beş üye bulunuyor. 

Proteinlerin moleküler düzeneklerini çalışan Prof. Dr. Hasret Keskin Özkaya, proteinlerin kendi ortalarında ve ilaçlarla olan etkileşimine, hastalık durumunda hücre içindeki temel davranışlara ve bu dinamiklerden yola çıkarak tedavi için ortaya konabilecek tahlillere dair mühendislik boyutunda araştırmalar yürütüyor. Prof. Dr. Hasret Keskin Özkaya hesaplamalı biyoloji ve biyoinformatik alanlarındaki bu çalışmalarını büyük bilgi tabanlarından yapay zekaya, kimyadan matematiğe birçok farklı alanda uzmanlığını kullanarak yürütüyor.  Temel bilim ve mühendisliğin kuram ve metotlarını birleştiren Prof. Dr. Keskin Özkaya disiplinler ortası araştırmaları sayesinde nörodejenerasyon, kanser üzere değerli hastalıkların protein boyutundaki bozulma ve aksaklıklarının tespit edilmesine katkı sağlıyor. Prof. Dr. Hasret Keskin Özkaya çalışmalarıyla bu hastalıkların tedavi tekniklerinin desteklenmesini hedefliyor. 

EMBO’nun yaptığı açıklamaya nazaran bu yıl üyeliğe seçilme münasebetleri ortasında bağışıklık sistemindeki sır perdesini aralayan çalışmalar da yer alıyor. EMBO’nun Yöneticisi Fiona Watt hususla ilgili şunları söyledi: “Bu bedelli bilim insanları ömrün moleküler sırlarını çözdüler, sıhhat ve hastalığa bakışımızı derinleştirdiler ve yeni keşiflerin, yeniliklerin önünü açtılar. Onların muvaffakiyetleri, ömür bilimleri araştırmalarının insan hayatında oynadığı rolü daha da pekiştiriyor.” Topluluk, mesleğinin hangi basamağında olursa olsun yetenekli araştırmacıları desteklemeyi, bilimsel bilgi alışverişini teşvik etmeyi ve bilim insanlarının başarılı olabileceği bir araştırma ortamı sağlamayı hedefliyor. 

Prof. Dr. Hasret Keskin Özkaya, Türkiye’deki araştırmacıların EMBO’nun komitelerinde çalışmasının ve dayanak programlarından faydalanmasının hayat bilimleri alanında bilimsel altyapımızın güçlenmesinde büyük ehemmiyeti olduğunu vurguluyor. “EMBO üzere dünyanın en itibarlı kurumlarından birine üye seçilmiş olmak benim için çok büyük bir onur kaynağı. Çok memnunum.” diyen Prof. Dr. Hasret Keskin Özkaya kelamlarını, “Bu olağan ki yalnızca benim muvaffakiyetim değil, 20 küsur yıldır birlikte çalıştığımız Prof. Dr. Attila Gürsoy ve kümemizdeki öğrencilerimize yürekten teşekkür ediyorum. Bütün çalışmalarımız onların sayesinde gerçekleşti.” diyerek sürdürdü. Araştırmaları müddetince sağladığı imkanlardan ve takviyelerinden ötürü Koç Üniversitesi’ne müteşekkir olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hasret Keskin Özkaya kelamlarını, “Önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin EMBO’da daha çok temsil edilebilmesi için üye sayımızın artmasına yönelik çalışmalar yapmak istiyorum.” diyerek ve öbür üyeleri kutlayarak noktaladı.     

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.