Hadiseler artıyor! 1 yaş altı bebekler ağır kızamık için risk altında!

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) 31 Mayıs tarihinde yayınlandığı Avrupa Bölgesi Kızamık Raporuna nazaran, Mayıs 2022’den Nisan 2023’e kadar olan periyotta Avrupa genelinde en çok kızamık hadisesinin Türkiye’den bildirildiği görüldü.

16.08.2023
14
Hadiseler artıyor! 1 yaş altı bebekler ağır kızamık için risk altında!

Son devirde kızamık olaylarındaki artışın en büyük nedeninin aşısız ya da eksik aşılı çocuklar olduğu biliniyor. Kızamık olaylarının artması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı, 2019 yılında 1 yaşında uygulanan kızamık-kızamıkçık-kabakulak (KKK) aşısına ek olarak 9. ayda da aşı yapılması kararı aldı. Hala hem 9. ayda hem de 12. ayda yapılan kızamık aşısı süt ve yumurta ihtiva ettiği için sorun yaşandığını belirten Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD), yaptığı basın açıklamasında, “1 yaş altı bebekler, ağır kızamık için risk altındadır. Kızamık aşıları süt ya da yumurta proteini içerebildiğinden alerjisi olan çocuklarda alerjik tepkilere neden olma ihtimali olsa da, tedbirler alınarak aşı uygulaması yapılabilir” dedi. 

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) 31 Mayıs tarihinde yayınlandığı Avrupa Bölgesi Kızamık Raporuna nazaran, Mayıs 2022’den Nisan 2023’e kadar olan periyotta Avrupa genelinde en çok kızamık olayının Türkiye’den bildirildiği görüldü. Mayıs 2022’den Nisan 2023’e kadar bildirilen 4 bin 544 kızamık olayının yüzde 95’i, Türkiye, Rusya ve Tacikistan’da saptandı. Türkiye’nin 1543 kızamık hadisesi ile birinci sırada yer aldığı belirtilirken, Rusya 1129 olay ile ikinci sırada, Tacikistan ise 568 hadise ile üçüncü sırada yer aldı.

Kızamık olaylarında aşısız ya da eksik aşılıların çoğunlukta olduğu görüldü. Bilhassa kızamık komplikasyonları ve mevt açısından en riskli 5 yaş altında aşılanma durumu açısından olaylar değerlendirildiğinde 1 yaş altında hadiselerin neredeyse tümünün, 1-4 yaşta ise yarısından fazlasının aşısız olduğu ortaya çıktı. 

“Alerjik çocukların aşıları önlemler alınarak yapılabilir”

Konuyu yakından takip eden Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) yaptığı basın açıklamasında, aşılamanın ehemmiyetini vurguladı. Aşının içinde bulunan süt ve yumurta proteinlere karşı alerjik tepki gösterebilme ihtimali olan çocuklar için de bu aşının mümkün olduğunun altını çizdi ve şu açıklamalarda bulundu:

“Kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısından sonra alerjik tepkiler hayli enderdir. İnek sütü ve yumurta dışında öbür bir besine alerjisi olan çocuklarda, alerjisi olmayan çocuklarda alınan tedbirler eşliğinde kızamık aşısı yapılabilir. Kanlı, mukuslu kakası yahut egzaması olup inek sütü alerjisi ya da yumurta alerjisi teşhisi konan çocuklara, alerjisi olmayan çocuklarda alınan tedbirler eşliğinde kızamık aşısı yapılabilir. İnek sütü yahut yumurta ile karşılaştıktan kısa bir mühlet içinde ciltte kızarıklık, kaşıntı, şişlik, kusma üzere yakınmaları olan çocuklara çocuk hekimi nezaretinde aşı yapılmalıdır.   Şiddetli inek sütü yahut yumurta alerjisi olup yahut daha evvel bu besinlerle alerjik şok (anafilaksi) geçirmiş çocuklar, aşı yapılmadan evvel kesinlikle çocuk alerji immünoloji uzmanına sevk edilmelidir.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.