Borsakarası Birinci Eserini Verdi

Birincilerin öncüsü İzmir Ticaret Borsası’nın T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü iş birliğinde başlattığı çalışma birinci meyvesini verdi. “Borsakarası” ismi verilen üzüm çeşidi Ulusal Çeşit listesine ismini yazdırdı.

17.08.2023
8
Borsakarası Birinci Eserini Verdi

İlklerin öncüsü İzmir Ticaret Borsası’nın T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü iş birliğinde başlattığı çalışma birinci meyvesini verdi. “Borsakarası” ismi verilen üzüm çeşidi Ulusal Çeşit listesine ismini yazdırdı.

2019 yılında Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile İzmir Ticaret Borsası ortasında, ismi Borsa tarafından verilecek bir üzüm çeşidi geliştirilmesine yönelik başlatılan teknik çalışmalar sonucunda birinci eserler alındı. 16 Ağustos 2023 Çarşamba günü Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü üretim bağlarında yapılan merasimle “Borsakarası” üzümünün tanıtımı gerçekleştirildi.

Etkinliğin iştirakçileri İzmir Ticaret Borsası İdare Şurası Sayman Üyesi İlhan Zincircioğlu, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Kurum Müdürü Akay Ünal, İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyeleri Engin Olgunca, Murat Şenay, İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Pınar Nacak, her iki kurumun teknik takımı ve üreticilerden oluştu.

İzmir Ticaret Borsası İdare Heyeti Sayman Üyesi İlhan Zincircioğlu, Borsa’nın, ziraî eser ve üretimi destekleyen projeleri ve çalışmaları ile yalnızca vilayetimizde ve bölgemizde değil; ülke genelinde de tarım ve tarım eserleri ticaretine taraf veren bir kuruluş olduğunun altını çizerek, “Borsamız kotasyonundaki kıymetli eserlerimizden biri olan çekirdeksiz kuru üzümde dünya ticaretine istikamet veren, referans fiyatları belirleyen ülke Türkiye; kurum ise İzmir Ticaret Borsası’dır. Çekirdeksiz kuru üzüm ile ilgili olarak devamlı dirsek temasında olduğumuz hatta kardeş kurum olarak gördüğümüz Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü de bugüne kadar üzüm ile ilgili yürüttüğümüz birçok projede teknik takviyesini bizden esirgememiştir. Özellikle bu mevzuda onlara çok teşekkür ederiz.” dedi.

Zincircioğlu, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü ile İzmir Ticaret Borsası ortasında, ismi Borsa tarafından verilecek bir üzüm çeşidi geliştirilmesine yönelik çalışmaların 2019 yılında başladığını belirterek, “Yoğun çalışmalar sonucunda, 27 Mart 2023 tarihinde, Meyve/Asma Tescil komitesince yapılan kıymetlendirme sonucunda “Borsakarası” üzüm çeşidimiz milli çeşit listesine girmeye hak kazandı. Dünya üzüm ticaretinde akla birinci gelen kurum olan İzmir Ticaret Borsası, “Borsakarası” çeşidi ile üzüm bölümünde de bir üzüm çeşidine ismini vererek ismini ölümsüzleştirmiş, Enstitümüzün uğraşları ile varlıklı üzüm koleksiyonuna sahip ülkemizin ulusal çeşitlerine bir çeşit daha kazandırılmış ve ülkemizin lokal üzüm çeşitlerinin bedel ve kıymetine dikkat çekilmiş oldu. Enstitümüze sonsuz teşekkürlerimi sunmak isterim.” diye konuştu.

Özellikleri göz önüne alındığında hem dalın hem de tüketicinin beğenisini kazanacağı düşünülen çeşidin yakın bir vakit sonra market ve pazarlarda yerini alması için gerekli çalışmaların ve tanıtımların yapılması için de çaba edeceklerini belirten Zincircioğlu, “Borsakarası”nın sektöre iyi olmasını diledi ve “Zorlu bir dönem geçiren üzüm dalına de bereketli, bol yararlı bir yıl diliyorum.” dedi.

Manisa Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ismine konuşma gerçekleştiren Kurum Müdürü Akay Ünal ise bağcılığın bölgemiz ve ülkemiz için kıymetli ziraî üretimlerinden biri olduğunu, bağcılığın ve yeni çeşitlerin geliştirilmesi, kesimin kazanımlarının arttırılması için çok ağır çalışmalar yaptıklarını belirtti. Ayrıyeten, İzmir Ticaret Borsası ile uzun yıllardır ahenk içinde pek çok proje yaptıklarını, “Borsakarası” üzüm çeşidi ile bu projelere bir yenisinin eklendiğini belirtti. Şimdiki emellerinin “Borsakarası”nı ticari hayata bir an evvel kazandırabilmek olduğunu tabir eden Ünal, gelecekte övgüyle bahsedilecek bir üzüm çeşidi olması için ortak çalışmalara devam edilmesi gerektiğini de belirtti.

İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Pınar Nacak da iştirakçilere projenin başlangıcından bugüne kadar iki kurum tarafından yürütülen çalışmalar ve “Borsakarası” çeşit isminin tescil süreci hakkında bir bilgilendirme yaptı.

“Borsakarası” nedir?

Başta çocuklar olmak üzere son tüketicinin en çok sevdiği çeşitler ortasında yer alan çekirdeksiz üzümler kategorisindeki “Borsakarası”; mavi-siyah ve orta erkenci bir çeşittir. Ortalama salkım yükü 450 ggram ve randımanı 3.000-3.500 kg/da’dır. “Borsakarası” gerçek hasat vakti sonrası kurutma süreçleri yapılarak kurutmaya da elverişli bir çeşittir. Tane iriliği açısından TS 3411 Çekirdeksiz Kuru Üzüm Standardındaki sınıflandırmaya nazaran çok iri (Jumbo) sınıfında yer almaktadır. Ayrıyeten; kuru üzüm duyusal testinden de yüksek puan almış bir çeşittir. Yeni üzüm çeşidinin tanıtım faaliyetleri ve ülkemizin farklı ekolojilerindeki adaptasyon çalışmaları da sürmektedir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.