Minik öğrencilere sarsıntı eğitimi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı kreşlerde, minik öğrencilere sarsıntı eğitimi veriliyor. Eğitimle gelecekte zelzelelere karşı hazırlıklı ve şuurlu bir jenerasyonun yetişmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

17.08.2023
16
Minik öğrencilere sarsıntı eğitimi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı kreşlerde, minik öğrencilere zelzele eğitimi veriliyor. Eğitimle gelecekte sarsıntılara karşı hazırlıklı ve şuurlu bir jenerasyonun yetişmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

17 Ağustos 1999’da Gölcük merkezli zelzelenin yıkıcı tesirleri hala hafızalarda tazeliğini korurken, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili direkt etkileyen büyük bir sarsıntının yaşanmasının akabinde Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı kreşlerde minik öğrencilere yönelik manalı bir aktiflik düzenlendi.

Ülkemizin geçmişte yaşadığı sarsıntı tecrübelerinden ders alarak, zelzeleye karşı daha dirençli bir toplum yapısı ve farkındalık oluşması maksadıyla 17 Ağustos Gölcük Depremi’nin yıldönümünde Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kreşlerde miniklere “Deprem ile yaşama dair” eğitim verildi.

DEPREM İLE YAŞAMA DAİR EĞİTİMİ 

Eğitim kapsamında, Antalya Büyükşehir Belediyesi Zelzele Risk İdaresi Şube Müdürlüğü çalışanı ile Birleşmiş Milletler’e bağlı INSARAG üyesi olan ve AFAD tarafından akredite edilmiş GEA Sivil Toplum Kuruluşu üyesi uzman pedagojik formasyona sahip eğitmen Selda Kotan kreşte tahsil gören öğrencilere zelzele hakkında anlaşılır bilgiler aktararak miniklere şuurlu bir gelecek oluşturulması için eğitim verdi. Aktiflik birinci olarak Yenigün ve Cam Piramit kreşlerinde başladı. Bu adım, gelecekte zelzelelere karşı hazırlıklı ve şuurlu bir jenerasyonun yetişmesine katkı sağlamayı amaçlanıyor.

BİLİNÇLİ JENERASYON YETİŞECEK

Antalya Büyükşehir Belediyesi Zelzele Risk İdaresi Şube Müdürlüğü Ünite Sorumlusu  Ecehan Olucak şuurlu bir kuşağın yetişeceğine vurgu yaparak  “Dirençli bir kent yaratabilmemiz için şuurlu bir toplum oluşturmamız gerekiyor. Şuurlu toplumun da en küçük bireylerinden itibaren bu şuuru almaları gerektiği için çocuklarımızın yaş düzeyine uygun olarak bilgilendirme sunumlarımıza başlattık.  Amacımız hem bir farkındalık yaratmak hem de toplumun yapı taşı olan miniklerimizi yaşlarına uygun düzeyde bilgilendirmek”  dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.