Çocuklarda Diş Sıkma Neyin Habercisi?

Günlük hayatlarımızın gerilimi ve hayatlarımızda meydana gelen denetim edemediğimiz değişimlerin oluşturduğu telaş ve gerginlik, yetişkinleri etkilediği üzere çocuk yaştaki bireyleri ve genç erişkinleri de etkiliyor.

18.08.2023
13
Çocuklarda Diş Sıkma Neyin Habercisi?

Günlük hayatlarımızın gerilimi ve hayatlarımızda meydana gelen denetim edemediğimiz değişimlerin oluşturduğu kaygı ve gerginlik, yetişkinleri etkilediği üzere çocuk yaştaki bireyleri ve genç erişkinleri de etkiliyor. Diş sıkma alışkanlığı olarak bilinen bruksizm; çocuk ve gençler ortasında yaygın olarak görülüyor. Çocuk Diş Tabibi Uzm. Dr. Nurgül Demir yaşı küçük olan hastalarda farkındalık yaratmak çok daha güç olduğu için asıl ebeveynlere büyük sorumluluk düştüğünü belirtiyor…

Çocuklarınızda sebebini bilmediğiniz yahut hastaneye gittiğinizde de sebebini bulamadığınız ağrıların sebebi bruksizm olabiliyor. Diş sıkma ve yahut gıcırdatma olarak da bilinen Bruksizm, tedavi edilmediğinde önemli problemlere yol açabiliyor. “Bruksizm, hastalarımızın birden fazla vakit farkında olmadan, olağan işlevler dışında çalıştırdıkları çene ve çiğneme kaslarının, çene eklemine yaptırdığı kuvvetli hareketler sonucu oluşuyor” açıklamasında bulunan Dr. Nurgül Demir sözlerine şöyle devam etti: “Bruksizm uyku sırasında oluşabileceği üzere, gün içinde de tekrarlayabilir. Birtakım hastalarımızda diş sıkmaya diş gıcırdatma da eşlik eder. Faal spor hayatı, imtihan devirleri, okula ahenk sorunları, ev/okul/öğretmen değişikliği, ebeveynler ortasındaki meseleler ve konut ortamındaki huzursuzluk, kardeş varlığını kabullenme süreci, diş çıkarma periyotları, yaşlarına uygun seçilmeyen bilgisayar oyunları/tv programları, arkadaşlar ortasındaki irtibat sorunları, ifadelendirilemeyen öfke üzere etkenler diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığını tetikler.”

Çocuğumun diş sıktığını nasıl anlarım?

Diş sıkmaya eklenen diş gıcırdatması sayesinde ebeveynlerin çocuklarda ortaya çıkacak durumu fark edebileceğini söz eden Dr. Nurgül Demir “Uyku sırasında diş sıkmaya diş gıcırdatma da eşlik ediyorsa ebeveynler diş yüzeylerinin sürtünme sesi ile sorunun farkına varabilir. Diş sıkma alışkanlığı olan hastalarımızda fakat teşhis çoklukla kulak ağrısı, baş ağrısı, uyku düzensizlikleri üzere şikayetler oluşmaya başladığında konulur. Şimdi şiddetli şikayetleri olmayan bruksizm hastalarımızda birinci teşhis ise, diş muayenesi sırasında konulabilmektedir. Diş yüzeylerinde aşınmalar, çatlaklar, dolgu ve diş yüzeylerinde kırılmalar ile bruksizm tanısı erkenden konularak, ileride oluşabilecek önemli sorunların önüne geçilebilir. Hastadan alınan ayrıntılı bir tıbbi öykü ile etkene ve hastaya yönelik bir takip planlaması yapılarak, ileride oluşacak sorunların önüne geçilebilir.”

Çocuklarda bruuksizme neden olan etmen ortadan kaldırılmalıdır

Özellikle yetişkinlerde uygulanan diş sıkmasını önleyici bruksizm plağı ile botoks uygulamasının çocuklar için mutlaka uygun olmadığının altını çizen Nurgül Demir, başka başlıkları şu biçimde sıraladı;

  • Bu nedenle, çocuklarda bruksizmin tedavisi, daha çok etkeni ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılmalıdır.
  •  Bruksizm alışkanlığı olan hastalarımızda ebeveynlerin çocuklarını izlemesi çok kıymetlidir. Gece uyurken duyulan diş gıcırdatma sesi, çocuktaki bruksizm alışkanlığının ebeveynler tarafından fark edilebilecek bir göstergesidir ve geç kalınmadan bir diş doktoruna danışılmalıdır.
  • Erken devirde bruksizme sebep olan etken ortadan kaldırılmadığı takdirde, baş ağrısı, çene eklemi bölgesinde ağrı, kulak ağrısı, diş yüzeylerinde aşınmalar, çiğneme sırasında hassasiyet üzere şikayetler ve bunlara ek olarak, şiddetli bruksizm alışkanlığı olan hastalarımızda çene eklemlerinde hasar oluşmaya başlayabilir.
  • Uykuda nefes tutma alışkanlığının çocukluk bruksizmine eşlik edebileceği de bilinmektedir. Dönemsel gerilim varlığında, gece diş gıcırdatma sesi duyulduğunda çocuğu derin uykudan uyandırmak oluşabilecek şikayetleri ve bruksizm sıklığını azaltabilir; lakin uzun periyodik sorunlarda, çocuk diş tabibinin yanı sıra bir çocuk psikoloğuna yahut psikiyatristine danışmak gerekebilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.