Piercing Yaptıracaklara Berbat Haber: Alerjik Tepkilere Yol Açabilir!

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği, Genç Kulüp Lideri Doç. Dr. Nida Öztop Uz bedene takılan piercinglerde maliyet ucuzluğu ve kolay temin edinebilmesi nedeniyle en çok nikel kaplamalı olanların tercih edildiğini, bu kaplama çeşidinin de kaşıntılı cilt döküntüsü olan kontakt dermatite neden olabileceğini söyledi.

19.08.2023
12
Piercing Yaptıracaklara Berbat Haber: Alerjik Tepkilere Yol Açabilir!

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği, Genç Kulüp Lideri Doç. Dr. Nida Öztop Uz bedene takılan piercinglerde maliyet ucuzluğu ve kolay temin edinebilmesi nedeniyle en çok nikel kaplamalı olanların tercih edildiğini, bu kaplama çeşidinin de kaşıntılı cilt döküntüsü olan kontakt dermatite neden olabileceğini söyledi. Yapılan araştırmalarda Avrupa’da bayanlarda görülen kontakt alerji nedenlerinin başında nikel alerjisi geldiğini belirten Uz, “Bu çalışmalar, nikel alerjisinin bilhassa genç bayanlarda giderek arttığını göstermiştir” dedi.

Günümüzde piercing uygulaması; kulak başta olmak üzere göbek deliği, lisan, dudak yahut kaş kenarı üzere yerlerde sıklıkla tercih edilen bir süreç olsa da çoğunlukla nikelden yapılmış olması nedeniyle, uzmanların “takı egzaması” olarak isimlendirdiği alerjik tepkilere sebep olabiliyor. Bedene takılan piercing ya da küpe üzere takıların; altın, gümüş, pırlanta üzere pahalı hususlardan imal edildiğinde maliyeti artması nedeniyle, maliyet ucuzluğu ve kolay temin edinebilen nikel kaplamalı olanlar kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Nikele yönelik alerjiler bayanlarda daha sık görülmeye başlandı

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği, Genç Kulüp Lideri Doç. Dr. Nida Öztop Uz metal alaşımlarla görülen en sık cilt tepkisinin, bir hususa direkt ya da dolaylı temas edilmesinden sonra görülen kaşıntılı cilt döküntüsü olan kontakt dermatit şeklinde geliştiğini söyledi. Literatürde altın, gümüş, nikel üzere her türlü metal alaşım ile tepki gelişebildiği tabir eden Uz, “Avrupa’da bayanlarda görülen kontakt alerji nedenlerinin başında nikel alerjisi gelmektedir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalarda nikel alerjisinin bilhassa genç bayanlarda giderek arttığı gösterilmiştir” dedi. Ayrıyeten yeniden yapılan çalışmalarla kulak delme ile nikel çok hassaslığı ortasında münasebet bulunmuş ve kulak delme, nikel hassaslığı için makul tetikleyici olarak kabul edilmiştir. 

Takı Egzeması nikelin temas ettiği yerlerde görülüyor   

Nikel hassaslığının, bilhassa nikelin temas ettiği bölgelerde ortaya çıkan kaşıntı ve kızarık döküntü ile kendisini aşikâr ettiğini tabir eden Uz, küpe ya da piercing üzere takıların takıldığı bölgelerde gelişmesi durumunda gelişen alerjinin “Takı egzeması” olarak da isimlendirildiğini söyledi. “Genelde nikelin temas ettiği yerlerde görülmekle birlikte vakitle temastan bağımsız olarak da bedenin boyun, saçlı deri ve yüz üzere çeşitli bölgelerinde görülebilir. Temasın tekrarlayan ve uzun vadeli devam etmesi durumunda da ciltte kuru, kepekli ve çatlağın eşlik ettiği iz bırakan döküntüler oluşmaya başlar. Nikel yalnızca takılarda bulunmaz, günlük hayatımızda kullandığımız birçok şeyde vardır. Fermuar, dişe uygulanan ortodontik tedavilerde kullanılan diş telleri, kozmetik eserler üzere birçok unsur de nikel içermekte ve temas yerine nazaran semptomlara neden olabilmektedir” diye konuştu. 

Kulak deldirme ya da piercing takılmasını takiben gelişen kaşıntılı cilt döküntülerinin görülmesi durumunda nikeli de içeren metal alaşımlar ile deri yama testi yapılarak metal hassaslığı tanısı konulabileceğini belirten Uz, bu belirtilere sahip olan hastaların alerji ve immünoloji tabipleri tarafından tetkik ve tedavi hedefiyle kıymetlendirilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.