TİKAV’ın eğitimde fırsat eşitliği amacıyla 1999 yılından beri uyguladığı projesi Ferdî Gelişim Programı (BGP) yeni mezunlarını verdi

Türkiye İnsan Kaynakları, Eğitim ve Sıhhat Vakfı’nın (TİKAV) kurulduğu 1999 yılından bu yana eğitimde fırsat eşitliği sağlamak hedefiyle Doğu ile Güneydoğu Bölgelerinde tahsil gören üniversite öğrencilerine yönelik uyguladığı Kişisel Gelişim Programı (BGP) yeni mezunlarını verdi.

19.08.2023
12
TİKAV’ın eğitimde fırsat eşitliği amacıyla 1999 yılından beri uyguladığı projesi Ferdî Gelişim Programı (BGP) yeni mezunlarını verdi

Türkiye İnsan Kaynakları, Eğitim ve Sıhhat Vakfı’nın (TİKAV) kurulduğu 1999 yılından bu yana eğitimde fırsat eşitliği sağlamak maksadıyla Doğu ile Güneydoğu Bölgelerinde tahsil gören üniversite öğrencilerine yönelik uyguladığı Ferdi Gelişim Programı (BGP) yeni mezunlarını verdi.

Bugüne kadar 337 gence ulaşan Kişisel Gelişim Programı’nda öğrenciler diksiyon, protokol ve nezaket kuralları, öz bakım ve diş sıhhati, yaratıcı drama, duygusal zekâ üzere mevzularda eğitim görüyorlar. Böylece okul sonrasında kendilerini bekleyen iş hayatına hazır hale geliyorlar.

Törende konuşan TİKAV Onursal Lideri ve Akfen Holding İdare Konseyi Lideri Hamdi Akın, 25 yıldır hiç durmaksızın bu programı devam ettirmenin gururunu taşıdıklarını belirterek “Giderek büyüyen bir aileyi temsil ediyor ve bundan çok gururlu ve onurluyuz” diye konuştu.

Akfen Holding’in kurucusu olduğu Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sıhhat Vakfı (TİKAV) organizasyonuyla gerçekleştirilen ve Doğu ile Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde tahsil gören üniversite öğrencilerine fırsat eşitliği sağlamayı amaçlayan Bireysel Gelişim Programı (BGP) yeni periyot mezunlarını verdi.

TİKAV’ın kuruluğu 1999 yılından bu yana uygulanan Kişisel Gelişim Programı kapsamında İstanbul Zeytinburnu Novotel’de gerçekleştirilen mezuniyet töreniyle Elazığ Fırat Üniversitesi’nde tahsil gören 21 öğrenci mezuniyet sertifikalarını aldı.

Törene TİKAV Onursal Lideri ve Akfen Holding İdare Konseyi Lideri Hamdi Akın, TİKAV İdare Konseyi Lideri Nafiz Turgut, TİKAV İdare Şurası Üyesi Pelin Akın Özalp ve Sultan Yılmaz’ın yanı sıra eğitmenler ve programa dayanak veren istekli mentörler katıldı.

Törende, Elazığ Fırat Üniversitesinden mezun olan bursiyerlere TİKAV Ferdi Gelişim Programı Muvaffakiyet Dokümanı, Memleketler arası Gençlik Mükafatı Altın Sertifikası ve The Sandwich Method İngilizce Sertifikaları takdim edildi.

 

“BÜYÜK BİR AİLE OLDUK,

ÇOK MEMNUN VE GURURLUYUZ”

 

Törende konuşan TİKAV Onursal Lideri ve Akfen Holding İdare Konseyi Lideri Hamdi Akın“Böyle hoş insanların katıldığı, hoş mezunlarımızın ve pek donanımlı gençlerimizin mezuniyet merasimine beni de davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

TİKAV’ın kurulmasının üzerinden 25 yıl geçtiğine değinen Akın, “Kadın, genç ve çocuklar için hayata geçirilen programlar için bütün işçi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Vakfı hakikaten çok hoş noktalara getirdiler. 25 yıldır hiç durmaksızın, hiç aralıksız bu programı devam ettirmenin gururunu taşıyoruz” dedi.

TİKAV’ın Ferdi Gelişim Programı’ndan mezun olan gençlerin büyük bir ailenin kesimi olduğuna dikkat çeken Hamdi Akın, “Bu programdan mezun ettiğimiz gençlerden hala iletiler alıyorum. 40’lı yaşlara gelenler var, evlendirdiklerimiz var, torunlar var. Hasebiyle bu giderek büyüyen bir aileyi temsil ediyor artık ve bundan çok gururluyuz, çok onurluyuz” diye konuştu.

6 Şubat Kahramanmaraş sarsıntıları sonrasında bölgeye yönelik yardım faaliyetlerini farklı kollardan devam ettirmeye çalıştıklarına değinen Hamdi Akın, “Çok bahtsız bir devir yaşadık. Zelzele hepimizi derinden yaraladı. Unutamıyoruz ancak önümüze bakmak zorundayız. Bu ortada elimizden gelen her şeyi yapacağız alışılmış ki. Biz de TİKAV olarak karınca kararınca, sarsıntı bölgesinden 3 bin öğrencimize mezuniyetlerine kadar yardım olmaya çalışıyoruz. İnşallah ülkemiz bir daha bu türlü karanlık günlerle karşılaşmaz” ifadelerini kullandı.

 

1999 YILINDAN BU YANA

UYGULANAN PROGRAM

 

Bireysel Gelişim Programı birinci olarak 1999 yılında Elazığ Fırat Üniversitesi öğrencilerinin iştirakine açıldı. 2003 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde; 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitelerinde uygulanmaya başlandı.

2009 yılında, eğitim kaynaklarına ulaşmada fırsat eşitliği yaratma maksadını benimseyen TİKAV, bu maksat doğrultusunda Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde on yılını doldurmuş üniversitelere yöneldi ve Elazığ Fırat Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Şanlıurfa Harran Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitelerinde projeyi uygulamaya başladı. Ferdi Gelişim Programı, 2010 yılından bu yana Fırat Üniversitesi öğrencilerine uygulanıyor.

 

ÜNİVERSİTE BİRİNCİ

SINIFTA BAŞLIYORLAR

 

TİKAV, 1999 yılından bu yana, toplumsal ve ekonomik nedenlerle eğitim, kültür ve ferdî gelişim imkanlarına ulaşmada zorluk çeken Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde tahsil gören üniversite öğrencilerine fırsat eşitliği sağlayabilmek amacıyla Bireysel Gelişim Programı’nı (BGP) uyguluyor. Program, öğrencileri çeşitli hayat marifetleri ile donatarak, onları üniversite sonrası çalışma hayatına ve toplumsal hayata hazırlamayı amaçlıyor.

Programı tamamlayan TİKAV Bursiyerleri ortasında dünyanın çok uluslu şirketlerinde yöneticiler, Türkiye’nin ve dünyanın sayılı üniversitelerinde öğretim vazifelileri ve kendi alanında başarılı teşebbüsçüler yer alıyor.

Üniversite birinci sınıftan başlayarak dördüncü sınıfın sonuna kadar bursiyer öğrenciler 30’un üzerinde ferdî gelişim eğitimleri, yabancı lisan ve bilgisayar eğitimleri, kültür-sanat ve toplum hizmeti programları, ulusal ve memleketler arası projeler, söyleşiler ve mesleksel programlara katılarak bilgi ve maharetlerini zenginleştiriyorlar.

Üniversitelilere sağlanan eğitimlerden kimileri diksiyon, protokol ve nezaket kuralları, öz bakım ve diş sıhhati, yaratıcı drama, duygusal zeka, iş hayatına hazırlık eğitimi olarak öne çıkıyor.

Eğitimdeki öğrencilere profesyonel hayatın kapılarını aralamak ve iş dünyasında toplumsal sorumluluk şuurunu yaymayı amaçlayan TİKAV Meslek Atölyesi Menti-Mentor Programı da uygulanıyor. Programda Akfen Holding ve iştirak şirketlerinde çalışanlar, eğitim gören öğrencilere deneyimlerini teğe bir aktarıp, eğitim periyotları boyunca mentorlüklerini üstleniyorlar.

Her iki yılda bir Elazığ Fırat Üniversitesi’nde tahsil gören öğrencilerin kabul edildiği Ferdî Gelişim Programı’na şimdiye kadar 337 bursiyer katıldı. Bunların 211’i programı tamamlarken, 12 bursiyerin eğitim faaliyetleri devam ediyor.

 

RAKAMLARLA BİREYSEL

GELİŞİM PROGRAMI

 

Öğrencilerin BGP müddetince katıldıkları program sayısı: 40

BGP’ye katılan öğrenci sayısı: 337

Mülakata katılan öğrenci sayısı: 150

Kabul edilen öğrenci sayısı: 25

Yıllık müracaat sayısı: 750

BGP mühleti (yıl): 3,5

Toplam program saati: 995

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.