Okul Birincilerinin Gözdesi Deü Oldu

2023 Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla bir arada, yerleşen öğrencileri kayıt heyecanı sardı. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), toplamda 159 okul birincisi başvurusu alarak bu yıl da okul birincilerinin gözdesi oldu.

20.08.2023
15
Okul Birincilerinin Gözdesi Deü Oldu

2023 Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla bir arada, yerleşen öğrencileri kayıt heyecanı sardı. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), toplamda 159 okul birincisi başvurusu alarak bu yıl da okul birincilerinin gözdesi oldu. Bahisle ilgili açıklamalarda bulunan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Alanında marka ve ekol olan üniteleriyle ve yeni açılan tesisleriyle kent geneline yayılan DEÜ; geleceğini bugünden şekillendirmek isteyen gençlerin adresi olmaya devam ediyor” dedi.

Öğrenciler ve aileleri tarafından merakla beklenen 2023 Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı. Akademik alandaki muvaffakiyetleri ve dinamik takımının yanı sıra; yürüttüğü bilimsel projeler, Ar-Ge ve inovasyon alanındaki ödüllü çalışmalarıyla da dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), geçen yıl 128 olan okul birincisi müracaat sayısını bu yıl ise 118’i lisans, 41’i ön lisans öğrencisi olmak üzere; toplamda 159’a yükseltti. Tercih edilen programların tamamına yakınında yüzde yüzün üzerinde bir doluluk oranı yakalayan DEÜ’yü, bu yıl birinci kere açıklanan datalara nazaran; 61’i lisans, 107’si ön lisans olmak üzere toplamda 168, otuz beş yaş üstü bayan tercih etti.

YÜKSEK İSTİHDAM ORANI ÖĞRENCİLERİ ÇEKİYOR

DEÜ’nün tercih devrinde gördüğü ağır ilginin, yerleştirme sonuçlarına da yansıdığını söyleyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar; “Büyük ve esaslı ailemizin bedelli mensuplarının çabalı çalışmaları ile yürüttüğümüz başarılı faaliyetler, yerleştirme sonuçlarında elde ettiğimiz başarıda büyük hisse sahibi oldu. Araştırma Üniversitesi olmamız, Yükseköğretim Akreditasyon Kurumu (YÖKAK) tarafından Kurumsal Akreditasyon Dokümanına layık görülmemiz, YÖK manisiz ödüllerinde elde ettiğimiz başarılarımız, etrafa hassas kampüslerimiz ve memleketler arası alanda kabul gören çalışmalarımız başarılı öğrencilerin üniversitemizi tercih etmesinde büyük rol oynadı. Araştırma üniversitemizin meslek planlamada önder üniversiteler ortasında yer alması ve mezunlarımızın yüksek istihdam oranları yakalaması da gençlerin kurumumuza olan ilgisinin artmasına elbette ki imkan tanıdı. Alanında marka ve ekol olan üniteleriyle ve yeni açılan tesisleriyle kent geneline yayılan Dokuz Eylül Üniversitemiz; geleceğini bugünden şekillendirmek isteyen gençlerin adresi olmaya devam ediyor” dedi.

ÖĞRENCİ ODAKLI BİR ÜNİVERSİTEYİZ

Yükseköğretim kurumları ortasındaki milletlerarasılaşma çıtasını daha da yükseklere taşımak için Üniversite olarak tüm imkânlarını seferber ettiklerini aktaran Rektör Hotar; DEÜ’nün öğrenci odaklı bir üniversite olduğunun da altını çizdi. Hotar, kelamlarını şu halde sürdürdü: “Üniversitemiz İzmir’in dört bir yanında; 10 Enstitü, 18 Fakülte, 2 Yüksekokul, 1 Konservatuvar, 6 Meslek Yüksekokulu, 2’si Uygulama ve Araştırma Hastanesi olmak üzere toplam da 60’ın üzerinde uygulama ve araştırma merkezi ile bilimsel araştırma ve yükseköğretim vazifesini, kaliteli toplumsal hizmet anlayışı ile sürdürmektedir. Büyük ve esaslı ailemize katılan yeni öğrenicilerimizi kutluyor, yeni eğitim-öğrenim hayatlarında muvaffakiyetler diliyorum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.