Seferihisar 2557 yıllık şenliğe konut sahipliği yaptı

Tarihin 12 İon Kentleri’nden biri olan Teos, birincisi M.Ö. 534’te yapılan Dionysos Şenliği’ne, 2557 yıl sonra yine mesken sahipliği yaptı. Dünyada birinci sanatkarlar birliğinin kurulduğu topraklar Seferihisar Sığacık sokakları gün boyunca sanat aktifliklerine konut sahipliği yaptı.

20.08.2023
9
Seferihisar 2557 yıllık şenliğe konut sahipliği yaptı

Tarihin 12 İon Kentleri’nden biri olan Teos, birincisi M.Ö. 534’te yapılan Dionysos Şenliği’ne, 2557 yıl sonra tekrar konut sahipliği yaptı. Dünyada birinci sanatkarlar birliğinin kurulduğu topraklar Seferihisar Sığacık sokakları gün boyunca sanat aktifliklerine mesken sahipliği yaptı. Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin, 2557 yıllık geleneği tekrar canlandırmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. 

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Oyuncular Sendikası’nın partner olduğu ve 2557 yıl sonra tekrar doğduğu topraklarda hayat bulan Dionysos Şenliği, Seferihisar Belediye Lider Yardımcısı İsmail Yetişkin, Oyuncular Sendikası İdare Konseyi üyesi Taner Rumeli, ünlü sanatkarlar Erkan Can, Bekir Aksoy, Tuba Fazilet, Belediye Lider Yardımcıları, meclis üyeleri, tiyatro oyun kümeleri ve Seferihisarlıların katıldığı renkli bir kortej ile başladı. Antik yunan kostümleri giyen oyuncular, Sığacık sokaklarında halkı coşku ile selamladı. Sanatın doğduğu topraklarda müzik, tiyatro ve atölye çalışmasıyla her yaşa hitap eden şenliğe, ilgi de büyük oldu.

“GELENEĞİ YİNE CANLANDIRDIK”

Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin 2557 yıllık geleneği yine canlandırmanın gururunu yaşadıklarını söyleyerek, “ Dünyayı değiştiren, hatta baştan yaratan öyküler işte bu kadim topraklarda yazılmış.

Bugün, birincisi milattan evvel 534 yılında düzenlenen, dünyanın en eski şenliği olan bir geleneği, tekrar başlatmak için buluştuk. Tam 2557 yıllık bir gelenek. Bu Seferihisar için çok pahalı. Binlerce yıllık mucize bu şenlikle yine hayat buldu” diye konuştu. Yetişkin geçtiğimiz ay Seferihisar Belediyesi ve Oyuncular Sendikası ortasında bir iş birliği protokolü imzaladıklarının altını çizerek, “Aslında binlerce yıl öncesinde olduğu üzere tarihi bir protokol tekrar imzalandı. Sanata dair projelerimiz sürat kesmeden devam edecek” dedi.

ÜNLÜ SANATKARLARDAN DESTEK

Şenliğe katılan sanatkarlar, şenliğe özel süper bir sahne gösterisine imza attı. Oyuncular Sendikası’ndan Erkan Can sanatın birleştirici gücü ve rahmetinin binlerce yıldır toplumlara paha kattığını belirterek, “Dionysos Şenliği’nin memleketler arası bir şenliğe dönüşmesi için Oyuncular Sendikası olarak üzerimize düşen her türlü dayanağı vermeye hazırız” dedi. Oyuncu Bekir Aksoy ise Anadolu’nun binlerce yıllık esaslı kültürünün klâsik ve çağdaş ögelerinin çok özel sanatsal etkinliklerle taçlanacağı şenliğin, sanat ismine çok bedelli olduğunu söz ederek, şenlikte bulunmaktan memnunluk ve gurur duyduğunu belirtti. “Sanatçılar Teos’ta” oyununa sunumu ile kıymet katan sevilen oyuncu Taner Rumeli de bu yıl birincisi gerçekleştirilen şenliğe Oyuncular Sendikası olarak önümüzdeki yıl daha geniş iştirak sağlayacaklarını vurguladı. Tekrar Oyuncu Sendikası’ndan Tuba Fazilet de, sanatkarlara verilen kıymet arttıkça toplumun da geliştiğini söyleyerek, Seferihisar Belediyesi’ne binlerce yıllık şenliğe yine hayat verdiği için sanatkarlar ismine teşekkür etti.

2557 YILLIK GELENEK TEKRAR CANLANDI

İlki M.Ö. 534’te yapılan 2557 yıllık Dionysos Şenlikleri binlerce yıl sonra yine hayat bulurken, Sığacık’ın her köşesi sanat aktifliklerine mesken sahipliği yaptı. Ürkmez Bayan Tiyatrosu “Zeytinime Dokunma” oyununu, Oyuncular Sendikası ise şenliğe özel hazırladıkları “Sanatçılar Teos’ta” oyunu ile izleyici karşısına çıktı. “Sanatçılar Teos’ta” oyununda süper görsel gösterisi ile izleyenler büyülenirken, İzmir Devlet Opera ve Balesi ise şenliğin kapanış gösterisinde Seferihisar Sığacık’ta tam manasıyla kulakların pasını sildi. Sanat dolu unutulmaz gecenin sonunda ise Dj Ozan Akçiçek şenliğe katılanların hafızalarından silinmeyecek bir müzik gösteri gerçekleştirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.