Uzun müddet klimalı ortamda kalmak önemli hastalıklara neden olabilir

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan klimalar yanlış kullanıldığında birçok sıhhat sıkıntısına neden olabiliyor.

22.08.2023
12
Uzun müddet klimalı ortamda kalmak önemli hastalıklara neden olabilir

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan klimalar yanlış kullanıldığında birçok sıhhat sıkıntısına neden olabiliyor. Klima kullanıldığı sırada bedenin ısıyı dengelemek için fazladan efor sarf ettiğini belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, soğuk ortama girildiğinde bedenin çabucak adapte olamadığını ve bu nedenle kas ağrıları, kramplar, baş dönmesi, bulantı ve kusma üzere şikayetlerin ortaya çıkabileceğini söylüyor. Klima ve vantilatör karşısında uyunmaması gerektiğinin altını çizen Atamer, birtakım hastalıklara sahip olanların çok daha dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, klima kullanımının yol açabileceği sıhhat sıkıntıları hakkında açıklamalarda bulundu.

Vücut ısısını dengeleyemediğinde sıhhat sıkıntıları ortaya çıkar

Modern hayatın vazgeçilmez bir modülü olan klima kullanımına bağlı olarak bir grup sıhhat sıkıntıları ortaya çıkabiliyor. Sıcak havalarda serinlemek için kullandığımız klimaların yanlış kullanımı sonucunda beden ısısının dengelenmesi için bedenimizin fazladan efor sarf ettiğini belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Bunun sonucunda kas ağrıları, kramplar, baş dönmesi, bulantı ve kusma üzere şikayetler olabilir. Bedenimizin belli bir ısı derecesinde tutulması gerekir. Beden ısı üretir ve ısı kaybeder. Şayet klima nedeniyle çok soğuk ortama girersek bedenimiz çabucak adapte olamaz. Isıyı dengelemek için bir müddet geçer ve buna bağlı olarak da şikayetler ortaya çıkar.” dedi.

Klima havası direkt bedene çarpmamalı

Klima kullanılmasına başlamadan evvel klimanın bakımının ve sistemli denetimlerinin yapılması gerektiğine dikkat çeken Atamer, “Hem güç tasarrufu açısından hem de bulaşıcı hastalıklar için bakım ve paklık hayli değerli. Sanılanın tersine klimanın derecesini çok düşürmek 18 dereceye ayarlamak yarardan çok ziyan getirir. Klimanın ortalama sıcaklığının gündüz saatleri için 20 ve 24   derece gece ise 25 ve 26 derece olması gerekir. Terli olarak klimanın önüne geçerek terimizi kurutmak yanlışsız bir prosedür değildir. Klimanın havasının direkt bedenimize çarpmaması gerekir. Klima havası ortam içerisinde dolaşmalı. Klima havanın nemini azaltacağı için 3-4 saat aralıklarla havanın temizlenmesi, hava dolanımı için kapının açılması gerekir.” ikazlarında bulundu.

Klima ve vantilatör açıkken uyunmamalı

Klimaların en sağlıklı kullanımının gündüz vakitleri olduğunu lisana getiren Atamer, “Geceleri yatarken klima açık yatmak uygun değil. Daima olarak soğutma nedeni ile sabah uyandığımızda bedenimizde kas ağrıları, kas krampları, boğazımızda kuruma, bazen öksürük, bulantı ve kusmaya neden olabilir. Uygun olan, gündüz vakitlerinde klimayı kullanmak. Geceleri yatarken ise klima önünde yatmak sıhhat problemlerine neden olur. Birebir durum vantilatör üzere hava sirkülasyonunu sağlayan aletler için de kelam mevzusudur. Daima havayı sirküle etmek havanının kurumasına neden olduğu için daima olarak vantilatör önünde uyumak da uygun değildir. Muhakkak aralıklarla klima ve vantilatör kullanmak daha uygundur.” diye konuştu.

Uzun müddetler klimalı ortamda kalmak önemli hastalıklara neden olabilir

Klima kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilecek sıhhat meselelerine değinen Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Klima nedeniyle oluşan soğuk hava, üst teneffüs yollarında bakterilerin ve virüslerin üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Nizamlı bakımı yapılmayan klimaların içerisinde birtakım bakteriler üreyebilir. Bunlar içerisinde en değerlisi lejyoner epilomanisine neden olan bakteridir. Az görülse de çok önemli ve bulaşıcı bir hastalıktır.” dedi.

Uzun müddet klimaya maruz kalmanın tonsilit, faranjit, öksürük, bronşit ve akciğer enfeksiyonuna da neden olabileceğine dikkat çeken Atamer kelamlarını şöyle tamamladı:

“Özellikle yaşlı akciğer hastalığı yahut KOAH hastalığı olan şahıslar, sigara kullanan, diyabet hastası olan bireyler klima kullanırken son derece dikkatli olmalı. Uygun kaidelerde ve uygun kullanımı yapılınca hayatımızı son derece rahatlatan ferahlatan bir araç olan klima sistemsiz kullanıldığı taktirde akciğer enfeksiyonlarına önemli lejyoner lapiyonamisine neden olabilir, bazen çok ağır seyredebilir. Yaygın kas ağrıları, kramplar ve viral enfeksiyonlara da taban hazırlayabilir.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.