Palandöken Kültür Yolları Şenliğin 5. Gün Geride Kaldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin memleketler arası marka bedeline katkıda bulunmak üzere bu yıl 11 kentte düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin Erzurum’daki durağı Palandöken Kültür Yolu Festivali’nde beşinci gün geride kaldı. 

24.08.2023
10
Palandöken Kültür Yolları Şenliğin 5. Gün Geride Kaldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin memleketler arası marka kıymetine katkıda bulunmak üzere bu yıl 11 kentte düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin Erzurum’daki durağı Palandöken Kültür Yolu Festivali’nde beşinci gün geride kaldı. 

                                                                               

DESTANLARIN DANSI GÖZ KAMAŞTIRDI

Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Ulusal İrade Salonu’nda sergilenen Destanların Dansı gösterisi izleyenlere büyülü bir atmosfer oluşturdu. Mükemmel kostümleri, varlıklı dansçı takımı ile izleyenlerin büyük beğenisini kazanan şovda Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar uzanan geniş coğrafyadaki halkların kültürleri sahneye taşındı. Gösteri, sanatseverleri karanlıktan aydınlığa, erenlerden ozanlara, ağıtlardan manilere, zaferlerden destanlara, acılardan sevinçlere velhasıl Nuh Tufanı’ndan Karabağ Savaşı’na kadar uzanan destansı bir seyahate çıkardı.

 

HÜSN-İ SINIR STANDI İKİLİ MİNARELİ MEDRESE’DE SERGİLENİYOR

Palandöken Kültür Yolu Şenliği kapsamında Erzurumlu hattat ve müzehhipler tarafından yapılan yapıtlardan oluşan koleksiyonun sanat danışmanlığını Hasan Çelebi ve Muhammed Mağ üstlendi. Hasan Çelebi, Fuat Başar ve Turan Sevgili başta olmak üzere 23 sınır ve tezhip sanatkarının katkısıyla oluşan koleksiyon, şenlik kapsamında bugün de Erzurum İkili Minareli Medrese’de görülebilecek.

 

BÜYÜK ALİM VE KÜTÜPHANECİ İSMAİL SAİB SENCER 

Yazar Erdal Hoş tarafından Erzurumlu Emrah Edebiyat Kütüphanesi’nde gerçekleşen, Erzurumlu bilim insanı İsmail Saib Sencer’i bahis alan söyleşiye, Atatürk Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri başta olmak üzere Erzurumlu vatandaşlar katıldı. Söyleşide İsmail Saib Sencer’in hayatı ve çalışmaları anlatılarak, başta Erzurum olmak üzere ülkemiz için ehemmiyeti vurgulandı.

 

ERZURUM’DA KLASİK TÜRK MÜZİK ŞENLİĞİ 

İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde, şef Suat Kılıç idaresinde Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, lisanlarda yer etmiş en hoş Türk müziği yapıtlarını seslendirerek sanatseverlere duygusal anlar yaşattı. İzleyenlerin ağır alkışlarıyla son bulan konserde Şef Suat Kılıç ve Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu izleyenlere teşekkürlerini iletti.

 

AŞIKLARIN, DADAŞLARIN, İBRAHİM ERKAL’IN KENTİ ERZURUM 

Palandöken Kültür Yolu Şenliği kapsamında Erzurum Miting ve Aktiflik Alanı’nda düzenlenen konserde dün akşam sanatçı Yavuz Bingöl sahne aldı. On binlerce kişinin katıldığı konserde Yavuz Bingöl, 1985 yılında askerliğini Erzurum’da yaptığını, kentin ekmeğinden suyundan içtiğini, bundan ötürü da Erzurum’un kendisi için çok özel bir yeri olduğunu belirtti. Aşıkların, dadaşların, İbrahim Erkal’ın kenti Erzurum’a, halkına sevgilerini ve hürmetlerini ileten Bingöl, kendisini yıllar sonra Erzurum halkıyla biraya getiren Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teşekkürlerini iletti .

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Erzurum’da düzenlenen Palandöken Kültür Yolu Şenliği 27 Ağustos Pazar günü sona erecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.