DEÜ Tercih Devrinin gözdesi oldu

Üniversite adayları tarafından en çok tercih edilen yükseköğretim kurumlarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), bu yıl da öğrenci tercihlerinde üst sıralarda yer aldı.

25.08.2023
13
DEÜ Tercih Devrinin gözdesi oldu

Üniversite adayları tarafından en çok tercih edilen yükseköğretim kurumlarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), bu yıl da öğrenci tercihlerinde üst sıralarda yer aldı.  Programların neredeyse tamamında yüzde 100 doluluk oranı yakalayan DEÜ’yü, bu yıl birinci tercihinden 1.876 öğrenci, birinci 5.000 sıralamasından 72 öğrenci, birinci 10.000 sıralamasından ise 990 öğrenci tercih etti. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Araştıran, üreten, çok istikametli düşünen, ulusal ve manevi kıymetlerimize bağlı bireyleri toplumumuza kazandırmada öncü olmaya devam edeceğiz” dedi.

Öğrenciler ve aileleri tarafından merakla beklenen 2023 Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının akabinde kayıt heyecanı başladı. Akademik alandaki muvaffakiyetleri, dinamik takımı ve yürüttüğü ulusal ve memleketler arası projelerle ön plana çıkan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), öğrencilerin de gözdesi oldu. Bu yıl birinci 5.000 ve 10.000 sıralamalarındaki öğrencilerin değerli bir kısmı DEÜ’yü tercih etti. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin, Türkiye’nin 20 araştırma üniversitesinden birisi olduğunun altını çizen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Bu yıl Üniversitemizi tercih ederek, ailemizin kesimi olan öğrencilerimiz, eğitim süreci ve meslekleri boyunca, ‘Dokuz Eylüllü’ olma ayrıcalığını yaşayacaklar. Ulusal ve milletlerarası gayeleri olan Üniversitemiz, yeni mensupları ile bilim yolunda Türkiye için çalışarak, değerli başarılara imza atacaklar” dedi.

 

ÖĞRENCİLERİMİZİ GELECEĞE HAZIRLIYORUZ

DEÜ’nün yeni mensupları ile bilim yolunda Türkiye için çalışacağını söz eden Rektör Hotar, “Emek ve özveri göstererek büyük ailemizin ferdi olma ayrılacağına sahip olan öğrencilerimizin heyecanını ve memnunluğunu paylaşıyoruz. Yeni mensuplarımızın dinamizmi ve uğraşı ile kurumsal amaçlarımıza emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Bu yıl tercihlerde de üst sırada yer alan Üniversitemizi; birinci tercihinden 1876 öğrenci, birinci 5.000 sıralamasından 72 öğrenci, birinci 10.000 sıralamadan da 990 öğrenci tercih etti. Üniversitemizin her yıl tercih edilebilirlik yüzdesi artıyor. Öğrencilerimizin Üniversitemize gösterdiği ilgiden ötürü son derece memnunuz. Büyük ailemize katılan öğrencilerimizi ulusal ve manevi kıymetlerine bağlı, ehil bireyler olarak geleceğe hazırlamayı kendimize en büyük misyon olarak görüyoruz. Ortamıza katılan öğrencilerimize bir kere daha ‘hoş geldiniz’ diyor; meslek seyahatlerinde muvaffakiyetler diliyoruz” sözünde bulundu.

 

BİRİNCİLERİN TERCİHİ

Akademik alandaki muvaffakiyetleri ve dinamik takımının yanı sıra; yürüttüğü bilimsel projeler, Ar-Ge ve inovasyon alanındaki ödüllü çalışmalarıyla da dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), geçen yıl 128 olan okul birincisi müracaat sayısını bu yıl ise 118’i lisans, 41’i ön lisans öğrencisi olmak üzere; toplamda 159’a yükseltti. Tercih edilen programların tamamına yakınında yüzde yüzün üzerinde bir doluluk oranı yakalayan DEÜ’yü, bu yıl birinci sefer açıklanan bilgilere nazaran; 61’i lisans, 107’si ön lisans olmak üzere toplamda 168, otuz beş yaş üstü bayan tercih etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.