Palandöken Kültür Yolu Şenliği’nde Sinan Akçıl Coşkusu

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin memleketler arası marka pahasına katkıda bulunmak üzere bu yıl 11 kentte düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin Erzurum’daki durağı Palandöken Kültür Yolu Festivali’nde altıncı gün geride kaldı.  

25.08.2023
7
Palandöken Kültür Yolu Şenliği’nde Sinan Akçıl Coşkusu

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin memleketler arası marka bedeline katkıda bulunmak üzere bu yıl 11 kentte düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin Erzurum’daki durağı Palandöken Kültür Yolu Festivali’nde altıncı gün geride kaldı.  

 

ERZURUMDA SİNAN AKÇIL RÜZGARI ESTİ

Palandöken Kültür Yolu Şenliği kapsamında Erzurum Aktiflik ve Miting Alanı’nda dün akşam ünlü sanatçı Sinan Akçıl sahnedeydi. On binlerce kişinin takip ettiği konserde Sinan Akçıl en sevilen müziklerini konsere katılanlarla birlikte söyledi.

 

‘AY, CARMELA’ İZLEYİCİLERDEN TAM NOT ALDI

Van Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği, İspanya iç savaşında Franco rejimi tarafından, istemedikleri bir oyunu sahnelemeleri için rehin alınan iki varyete oyuncusunun öyküsünü anlatan ‘Ay, Carmela’, 23-24 Ağustos tarihlerinde Erzurum Devlet Tiyatroları Tiyatro Salonunda izleyiciler ile buluştu. Erzurumlu sanatseverlerin tüm koltukları doldurduğu fiyatsız tiyatro gösterisi, insanlık tarihinin en karanlık devirlerinden olan Franco rejimi periyodundan bir kesit sundu.

 

AHİLİK GELENEĞİ MESLEKSEL AHLAK DERSLERİYLE DEVAM EDİYOR 

Palandöken Kültür Yolu Şenliği kapsamında Erzurumlu Emrah Kütüphanesi’nde Prof. Dr. H. Ömer Özden tarafından “Erzurum’da Ahilik Geleneği” bahisli söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide Ahilik Esnaf Teşkilatı’nın tarihi sürecinden bahsedilirken, Erzurum’un Ahilik geleneği ile tanışması ve vakit içerisindeki gelişim ve dönüşümü değerlendirildi. Cumhuriyetle bir arada yerini Esnaf ve Sanatkar Birliğine bırakan Ahilik Teşkilatı, Erzurum’da Ahi Evran gelenekleri çırak, kalfa ve usta değişim merasimleriyle her sene kutlanıyor. 

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Erzurum’da düzenlenen Palandöken Kültür Yolu Şenliği 27 Ağustos Pazar günü sona erecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.