Sümela Kültür Yolu’nda 6. gün geride kaldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin milletlerarası marka pahasına katkıda bulunmak üzere bu yıl 11 kentte düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin Trabzon’daki durağı Sümela Kültür Yolu Festivali’nin altıncı günü tekrar ağır bir iştirakle geride kaldı.

25.08.2023
5
Sümela Kültür Yolu’nda 6. gün geride kaldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin milletlerarası marka kıymetine katkıda bulunmak üzere bu yıl 11 kentte düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin Trabzon’daki durağı Sümela Kültür Yolu Festivali’nin altıncı günü tekrar ağır bir iştirakle geride kaldı.

‘BU SİNEMA ENGELLİLERE UMUT OLUYOR’

Sümela Kültür Yolu Festivali’nin altıncı gününde Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hamamizade İhsanbey Büyük Salonu’nda engelli milletvekili ve avukat Serkan Bayram’ın hayatını bahis alan ‘Buğday Tanesi’ sinemasının gösterimi yapıldı. Gösterime katılan Bayram, “Tüm zorluklara karşın bugün burada olmak çok heyecan verici.  Beni burada seyirciyle buluşturan Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sinemamız engellilere umut oluyor ve birebir vakitte herkese de farkındalık aşılıyor” yorumunu yaptı. 

ON BİNLER KONSERLERE AKIN ETTİ

Sümela Kültür Yolu Festivali’nin beşinci gününde müzik coşkusu 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’nda Samida kümesiyle başladı. Ayasofya Camii Dış Avlusu’nda ise Ömer Karaoğlu ile ‘Ezgiler’ sesleri yükseldi. Akşam saatlerinde Trabzon Fuar Merkezi’nde ise sanatçı Ali Kınık sahne aldı. Konserler on binlerce kişi tarafından takip edildi. 

TİYATRO, DANS GÖSTERİSİ VE SİNEMA TIRI

Sümela Kültür Yolu Şenliği kapsamında Trabzon Devlet Tiyatrosu Haluk Ongan Sahnesi’nde ‘Kanlı Nigar’ oyunu sergilenirken, Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde Destanların Dansı aktifliği gerçekleşti. Vakfıkebir-Tonya’da ise Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Gezen Sinema Tırı, özel sinema derlemelerini seyirciyle buluşturmaya devam etti. 

ÇOCUKLAR DA SANATLA BULUŞTU

Festival boyunca çocuk aktiflikleri de unutulmuyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hamamizade İhsanbey Küçük Salonu’nda Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin çocuk operası ‘Eni’nin Kalbi’ sahnelenirken, Hüseyin Avni Aker Millet Bahçesi’nde çocuk atölyeleri gerçekleşti. ‘Kukuli’ sahne gösterisi ve ‘Burak Sezen ile Çocuk Şarkıları’ aktifliği de çocuklardan ağır ilgi gördü.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Trabzon’da düzenlenen Sümela Kültür Yolu Şenliği 27 Ağustos Pazar günü sona erecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.