Her 10 bireyden birinde görülüyor

Ülkemizde her 10 bireyden birinde böbrek taşı hastalığı görülüyor. Bu oran dünya ortalamasının üstünde seyrediyor.

28.08.2023
14
Her 10 bireyden birinde görülüyor

Ülkemizde her 10 şahıstan birinde böbrek taşı hastalığı görülüyor. Bu oran dünya ortalamasının üstünde seyrediyor. Hastalığa yatkın şahıslarda çocukluktan itibaren başlayabilen böbrek taşları genetik yatkınlık dışında beslenmeye dikkat edilmezse önemli sıhhat sorunu olabiliyor. Örneğin; destek olsun diye bilinçsizce alınan C vitamini ve protein tozları bile  böbrek taşına yol açabiliyor. Meğer ki bol su içmek, az tuz tüketmek, Akdeniz tipi beslenmek üzere kolay tedbirlerle bu hastalıktan korunmak mümkün. 

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Tuğrul Eren, böbrek taşlarını, temelde bir “atılım” sorunu olarak tanımlıyor. Böbreklerin, suda çözünen ve bedenimizde fazla oluşan unsurların idrar oluşturarak dışarıya atılmasını sağlayan bir itrah organı olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Murat Tuğrul Eren “Böbrekten 50’ye yakın husus idrarda çözünerek atılmaktadır. Lakin bu unsurlar içerisinde 7-8 tanesi fazla ölçüde atılırsa idrarda çözünemez ve kristalleşebilirler. İşte böbrek taşı oluşmasının ana nedeni idrarda az çözünebilen bu hususların idrara fazla atılmasıdır” diyor. Bu unsurlardan en sık görüleni kalsiyum ve oksalat olarak kabul ediliyor; bunun dışında ürik asit, sistin üzere daha az sıklıkta görülen unsurlar de idrara fazla atılıp böbrek taşı oluşturabiliyor. Ayrıyeten, bu kristalleşmeyi engelleyen sitrat üzere birtakım moleküllerin de idrarda az bulunmaları böbrek taşı oluşumunu tetikleyebiliyor. 

“Ailesinde böbrek taşı olanlar dikkat etmeli”

Böbrek taşlarının esas oluşma nedeni genetik olsa da beslenme üzere çevresel şartlar da tesirli olabiliyor. Genetik yatkınlığı bulunan hastaların diyetlerine ve hayat stillerine dikkat etmeleri tavsiye ediliyor. 

Tıp dünyasında, son yıllarda böbrek taşı oluşumunun, yalnızca böbrek kaynaklı değil, sistemsel hastalıkların sonucunda da oluşabilen bir rahatsızlık olduğuna dair bilimsel deliller sunuluyor. Hasebiyle metabolik sendrom üzere birtakım bozuklukların genetik yatkınlığı bulunan hastalarda  böbrek taşı oluşumunun da artığına dair önemli bilimsel deliller mevcut.

Dr. Öğr. Üyesi Murat Tuğrul Eren, böbrek taşı oluşumundan korunmak için yararı kanıtlanmış temel tedbirleri şu 10 hususla sıralıyor:  

 

Metabolik sendromdan kendinizi koruyun

Öncelikle çok kilo, insülin direnci, yüksek makus kolesterol ve düşük âlâ kolesterol düzeyleri; kan basıncı artışı; karakterize diyabetten kalp damar hastalıklarına kadar birçok önemli hastalığın öncüsü olduğu kabul edilen metabolik sendrom, böbrek taşı oluşumunu tetikliyor ve bu nedenle bu hastalıktan korunmak gerekiyor. Teşhis konulursa ömür biçimi düzenlemeleri ve sağlıklı diyet ile metabolik sendrom hastalığı ekseriyetle muvaffakiyetle tedavi ediliyor.

 

Sağlıklı beslenin

Sağlıksız hazır besinlerle beslenme, çok şekerli besinler yeme, yağlı yemekler, hareketsizlik ve bilhassa kalitesiz uyku tertibi hastalarda metabolik sendrom oluşturabiliyor. Göbek etrafından kilo alan, kendini güçsüz hisseden, halsizlik yorgunluk şikayeti bulunan hastaların kesinlikle tabibe başvurmaları tavsiye ediliyor. Sağlıklı beslenme deyince akla gelen Akdeniz diyeti metabolik sendromdan münasebetiyle böbrek taşından koruyan başarılı diyetlerin başında geliyor. Bunun dışında hazır ve işlenmiş besinlerden kaçınmak, bilhassa akşam 8’den sonra yemek yememek, yaz aylarında bol olan ve çok şeker ihtiva eden meyvelerden az tüketmek gerekiyor.

 

Ek vitamini tabip teklifiyle alın

Son vakitlerde çok tanınan olan vitamin ve mineral destekleri gerçek ve uygun kullanıldığında çok yararlı olsa da bilinçsiz kullanıldığında o oranda ziyan verebiliyor. Örneğin çok C vitamini alımı böbrek taşı oluşumunu arttırıyor. Gerçek destek almanın sistemi bedendeki seviyesine ve bedenin muhtaçlığına nazaran destekleri belirlemektir. Birçok vitaminin ve mineralin seviyeleri artık kandan ölçülebiliyor ve bu seviyeye nazaran destek muhtaçlığı ortaya çıkıyor. Fazla ve gereksiz destekler böbrek taşı oluşumunu artırabiliyor. 

 

Fazla protein almayın

Aşırı protein alımı, böbrek taşı oluşumunu artırıyor. Örneğin beden geliştirmek için antrenman yapan bilhassa genç hastalar, süratli kas oluşturmak ismine ticari olarak satılan protein tozlarını kullanıyorGenetik yatkınlığı olan hastalarda bu çok protein alımı, taş oluşumuna yahut var olan taşların büyümesine neden oluyor. Bu hastalar, kas kütlelerini tahminen daha süratli arttırıyor lakin böbrek taşı hastalığının kahırları ile boğuşmak durumunda kalıyor.

 

Bol sıvı alın

Böbrek taşı çoklukla az sıvı tüketimi, hasebiyle bedende oluşan ziyanlı hususları çözecek ölçüde idrar üretilmemesiyle bağlantılı. Yeteri kadar sıvı tüketmeyen şahısların idrarı, hususlardan varlıklı lakin suyu az olan ağır bir yapıya sahip oluyor. Bu idrarın içindeki birtakım ögeler evvel kristalleşiyor, akabinde da böbrek taşı haline geliyor. Bol ölçüde sıvı tüketmek, bu nedenle kıymet taşıyor. Yaz aylarında daha da çok dikkat edilmeli. 

 

Gazlı içeceklerden uzak durun

Çay, kahve ve kola üzere içeceklerin tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalı. Bazen besinlere eşlik eden, bazen ise yalnızca verdiği ani ferahlama hissi nedeniyle çok tercih edilen asitli içeceklerden uzak durmak gerekiyor. Yapılan klinik araştırmalar, fosfat içermeleri nedeniyle gazlı ve şekerli içeceklerin fazla tüketilmesi halinde böbrek taşı oluşma riskinin arttığını gösteriyor. 

 

Az tuz tüketin

Özellikle böbrek taşı konusunda genetik yatkınlığı olan şahısların günlük tuz tüketiminin 3 – 5 gram yani yaklaşık bir çay kaşığını geçmemesi tavsiye ediliyor. Tabi zerzevat, meyve ve ekmekte de tuz olduğunu göz önüne alarak bu hesabı yapmak gerekiyor. Yemekleri tuzsuz pişirmek, tabağımıza gelen yemeği ise tuz yerine baharat, bitki ve sirke üzere alternatiflerle çeşnilendirmek mümkün. 

 

Oksalat içeren besinlerden kaçının

Böbrekte taş oluşumu istikametinden en riskli unsurlardan biri de oksalat olarak kabul görüyor. Böbrek taşlarında en sık görülen taş cinsleri ortasında birinci sırayı kalsiyum oksalat taşı alıyor. Bu nedenle ıspanak, pırasa, çilek, çikolata, fındık, ceviz ve kakao üzere besinler ile et, tavuk ve balık üzere hayvansal besinlerin da yüksek ölçüde oksalat içerdiği için böbrek taşı hastaları tarafından mümkün olduğunca az tüketilmesi gerekiyor. Tüketimi halinde de bol sıvı alınması tavsiye ediliyor. 

 

Egzersiz yapın

Hareketsiz bir ömür da böbrek taşı için âlâ değil, yürüyüş ve idmanın bu taşların oluşumunu azaltmada kıymetli olduğu biliniyor. Bu nedenle mümkünse sistemli idman yapın, idman yapamıyorsanız da günlük en az 9 bin adımlık yürüyüşler ile bedeninizi hareket halinde tutun. 

 

İyi uyuyun

Günlük uyku tertibinin sağlıklı olması, böbreklerin işlevlerini da etkiliyor. Metabolizma, gün boyunca hasar gören böbrek dokusunu gece uyku sırasında onarıyor. Uykusuz kalmak, tüm organlar için olduğu üzere böbreklerin de bu yenilenme sürecini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle mümkünse gece 23.00 üzere uykuya geçin ve 7-8 saat uyuyun. 

Son olarak kapalı usul cerrahi teşebbüslerle hastaların böbrek taşlarını, en son teknolojileri kullanarak başarılı bir formda temizlediklerine değinen Dr. Öğr. Üyesi Murat Tuğrul Eren “Ancak çok sık nükseden böbrek taşlarının oluşmaması için elimizden geleni yapmanın daha değerli olduğunu düşünüyorum” kelamlarıyla ihtarda bulunuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.