Seferihisar’da “Ata Ekmeği ve Armola” şenliği coşkusu

Türkiye’nin birinci sakin kenti Seferihisar’da, kültür, sanat ve tarım şenlikleri  devam ediyor. Ulamış Köy Meydanı’nda bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen “Ata Ekmeği ve Armola” şenliği de, coşkuyla kutlandı.

28.08.2023
10
Seferihisar’da “Ata Ekmeği ve Armola” şenliği coşkusu

Türkiye’nin birinci sakin kenti Seferihisar’da, kültür, sanat ve tarım şenlikleri  devam ediyor. Ulamış Köy Meydanı’nda bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen “Ata Ekmeği ve Armola” şenliği de, coşkuyla kutlandı. Bir avuç cet tohumu ile başlayan karakılçık ekmeği üretimi, hem Ulamışlıların geçim kaynağı haline geldi, hem de klasik şenliğe dönüştü. Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin, “Karakılçık buğdayı ile Seferihisar’a rahmet getirdik. Hastalara şifa olduk. Toprağı özü ile buluşturduk” dedi.

Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen “Ata Ekmeği ve Armola” şenliği, Ulamış Köy Meydanı’nda binlerce kişinin iştirakiyle coşku ile kutlandı. Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, Belediye Lider Yardımcıları ile çok sayıda vatandaşın katıldığı şenlik, renkli manzaralara sahne oldu. Kurulan klasik pazarda köylüler yöreye mahsus eserlerini satarken, Ulamış sokaklarında karakılçık buğdayından 100 yıllık tekniklerle üretilen cet ekmeği ve armola peyniri kokuları yükseldi. Şenliğe katılanlar, cet ekmeği ve armola peyniri ile lezzet şöleni yaşadı. Mahallî lezzetler de, konuklara ikram edildi. 

 

“BİR AVUÇ TOHUM MUCİZEYE DÖNÜŞTÜ”

Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin, yıllardır bir avuç tohumun yarattığı mucizeyi kutladıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Karakılçık buğdayı ile Seferihisar’a rahmet getirdik. Hastalara şifa olduk. Toprağı özü ile buluşturduk. 12 yıl evvel Gödence’de bulduğumuz tohumlar elden ele gezdi, Türkiye’nin her yerinde toprağa düştü ve her yere rahmet getirdi. Karakılçık, artık sağlıklı ömür için olmazsa olmaz bir ekmek haline geldi. Burada sizlerle birlikte bir çaba veriyoruz. Görüyorsunuz iklim krizi ve savaşlar evvel gıdayı vurdu. İster güçlü ister yoksul tüm ülkelerdeki beşerler besine erişmeye çalışıyor. Bizler doğduğumuz ve yaşadığımız yerde doymak için tarım politikalarımızı her şeyin üzerinde tutuyoruz.”

 

“TOPRAĞIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ” 

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in tarıma verdiği dayanağın çok değerli olduğunu kaydeden Lider Yetişkin, “Bugün burada kutladığımız mucizenin mimarı Tunç Soyer’dir. Biz de bayrağı devraldık. Üretmeye, toprağı işlemeye devam edeceğiz. Toprağımızdan ve tohumumuzdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu ise “Peynir, ekmek ve şenlikle burası bayram yerine döndü. Tunç Soyer’in bir avuçla başlattığı atalık tohumu yalnızca Ulamış’ta değil, artık Türkiye’nin her yerinde ekiliyor ve halkın sofrasına gidiyor. O bayrağı Soyer’den alan Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin, artık daha da üste çıkarıyor. ‘Başka bir tarım mümkün’ mottosunun tam hakkını veriyor” diye konuştu.

 

TÜRKİYE TANIDI

Ulamış Muhtarı Kadir Girginer de, şenliğin Ulamış’a maddi ve manevi çok bedel kattığını belirterek, “Bu sayede karakılçık buğdayımızı ve armola peynirini tüm Türkiye tanıdı. Birçok ailenin de geçim kaynağı haline geldi” dedi. Seferihisar Belediye Bandosu’nun harika performansı ile renklenen şenlikte Küme Sembol konseri konukları coştururken, Yiğit Hanoğlu orkestrası da kulakların pasını sildi. Seferihisar Kültür Sanat ve Halk Dansları Derneği ise şenliğin kapanışında, türkü şöleni ile konuklara unutamayacakları bir gün yaşattı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.