SEV Afet Sonrası Öğretmen Takviye Programı ile Eğitimcileri Destekliyor

Zelzelenin etkilediği bölgelerde eğitimciler ortasındaki topluluk dayanışmasının güçlendirilmesi, hassaslık ve iş birliğinin kıymeti uzmanlarca vurgulanıyor.

28.08.2023
14
SEV Afet Sonrası Öğretmen Takviye Programı ile Eğitimcileri Destekliyor

Depremin etkilediği bölgelerde eğitimciler ortasındaki topluluk dayanışmasının güçlendirilmesi, hassaslık ve iş birliğinin değeri uzmanlarca vurgulanıyor. Sıhhat ve Eğitim Vakfı (SEV) bu mevzuda değerli bir adım attı ve sarsıntıdan etkilenen bölgelerde vazife yapan eğitimciler için Afet Sonrası Öğretmen Dayanak Programı’nı hayata geçirdi. 21-25 Ağustos tarihleri ortasında gerçekleşen programın birinci uygulamasında, bölge okullarında misyon yapan her branştan ve düzeyden 93 öğretmen ve yöneticiye afet sonrası dayanak eğitimi verildi.

Depremden etkilenen vilayetlerde vazife yapan öğretmenlerin yanında olmanın ve onların duygusal ve profesyonel gereksinimlerini karşılamanın değerini bilen SEV, eğitimcilerin mesleksel gelişim ve değişime ahenk sağlayabilmesi maksadıyla Afet Sonrası Öğretmen Eğitim Dayanak Programı’nı düzenledi. Program, 21-25 Ağustos tarihleri ortasında SEV Okulları Tarsus Kampüsü’nde gerçekleşti. 

 

Programa 586 öğretmen başvurdu

586 öğretmenin başvurduğu eğitim ve toplumsal aktiflik programı; SEV Araştırma ve Tesir Departmanı, Tarsus Amerikan Koleji ve Tarsus SEV İlköğretim Kurumları ile Porta Eğitim ve Ruhsal Danışmanlık iş birliğinde gerçekleştirildi. Eğitim programına; Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Osmaniye, Gaziantep, Adana, Kilis, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ ve Mersin’de devlet okulları ve özel okullarda görev yapan, her branştan ve düzeyden öğretmenler ve yöneticiler katıldı. 

 

Eğitimcilere 5 gün boyunca yüz yüze eğitim verildi

Program kapsamında, Porta Eğitim ve Ruhsal Danışmanlık eğitmenleri tarafından iştirakçilere eğitimler verildi. 

5 günlük yüz yüze eğitimde iştirakçilere;

  • Travma-afet-depremin psiko-sosyal tesirleri,
  • Öğretmenin travma sonrası ruh hali ve ruhsal sağlamlığı,
  • Farklı yaş periyotlarının travmadan etkilenmesi ve uygun müdahaleler,
  • Travma sonrası eğitim ortamında müdahaleler,
  • Travma sonrası sınıf ve okul idaresinde dayanışma, paylaşım ve takım çalışması,
  • Okul yöneticilerine yönelik takviye çalışmaları başlıkları altında eğitimler verildi. 

“İhtiyaçlara daha gerçek cevap verebilmek ismine öğretmenlerimizin yanındayız.” 

Programla ilgili görüşlerini paylaşan SEV Genel Müdürü Prof. Dr. Güray Erkol, “Afetler yaşandıktan sonra vakit içinde gereksinimlerin değiştiğini biliyoruz. SEV olarak bölgede eğitimin nitelikli bir biçimde devam etmesini sağlamaya katkı sunmak için sorumluluklarımızın şuurundayız. Programın birinci uygulaması olan bu eğitim, bölgede canla başla çalışan 93 öğretmenimizi bir ortaya getirdi. Nicelerine ulaşmayı hedefliyoruz. Öğretmen yeterli olursa, öğrenci uygun olur. Öğretmen ve öğrenci uygun olursa; sınıf, okul, toplum, ülke ve dünya yeterli olur. Daha hoş bir hayat ve dünya için öğretmenlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi. 

93 öğretmen, ayda bir sefer çevrim içi süpervizyon ve dayanak seminerleriyle desteklenecek 

93 öğretmenin iştirakiyle devam eden programda; Ekim ayından itibaren, 2023-24 eğitim öğretim yılı boyunca ayda bir defa çevrim içi süpervizyon ve takviye seminerleri de düzenlenecek. Gerçekleşecek seminerlerde iştirakçilere sınıf uygulamalarına yönelik eğitimler verilecek.

 

Program Türk Filantropi Vakfı (TPF) tarafından fon sağlanıyor

 SEV Afet Hesabı Fonu ile hazırlanan Afet Sonrası Öğretmen Takviye Programı’na TPF de fon dayanağı sağlıyor. Sağlanan fon ile program kapsamında daha fazla projenin hayata geçirilmesi planlanıyor. Afet Sonrası Öğretmen Takviye Programı’na Teknosa, Pegasus, Hayat Su, Yapı Kredi Kültür Yayınları üzere kurumsal firmalar eser takviyesi ile sponsor olurken, ferdî bağışlar da alındı. 

Programa katılan öğretmenler, kendi okullarına döndüklerinde travmaya hassas bir okul ortamı sağlayacak

SEV, proje ile bölgedeki öğretmenlerin, öğrenme ortamını çocukların güzel olma halini destekleyecek ve eğitimi nitelikli olarak sürdürecek formda düzenlemelerini sağlamayı amaçlıyor. Eğitimi alan öğretmenlerin kendi okullarına döndüklerinde travmaya hassas bir okul ortamı sağlama ve eğitim-öğretimi çocukların düzgün olma halini gözeterek sürdürme konusunda farkındalık yaratmaları ve bu bakış açısını kendi kurumlarında yaygınlaştırmaları hedefleniyor.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.