En değerli başlama nedeni arkadaş teşviği!

Elektronik sigaraların görünüşü ve tasarımı bakımından bilhassa öğrencileri hedeflediğini belirten uzmanlar bu sigaraların emelinin bağımlılık yaratmak olduğuna dikkat çekiyor.

29.08.2023
10
En değerli başlama nedeni arkadaş teşviği!

Elektronik sigaraların görünüşü ve tasarımı bakımından bilhassa öğrencileri hedeflediğini belirten uzmanlar bu sigaraların maksadının bağımlılık yaratmak olduğuna dikkat çekiyor. Araştırmalara nazaran puff kullanımının ortaokul çağındaki öğrencilere kadar düştüğü bilgisini veren Uzman Klinik Psikolog Aybeniz Urhan, en kıymetli başlama nedenlerinin arkadaşların teşvikleri ve özendirmeleri olduğunu vurguluyor. Çocuklarda e-sigara bağımlılığına pürüz olmak için gerçek irtibatın değerli olduğunun altını çizen Urhan, cezaların ve sert reaksiyonların ergenlerin üzerinde aykırı tesirlere neden olduğunun unutulmaması gerektiğini söylüyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Aybeniz Urhan, gençler ortasında süratle yaygınlaşan hatta ortaokul çağı çocuklarının bile kullanmaya başladığı elektronik sigaralara başlama nedenleri ve bağımlılığı tedbire hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

Puff kullanımı ortaokul çağına kadar düştü

Görünüşü ve tasarımı bakımından bilhassa öğrencileri maksat alan tek kullanımlık elektronik sigaralara gençlerin yönelimi hakkında değerlendirmede bulunan Uzman Klinik Psikolog Aybeniz Urhan, “Diğer bir ismiyle gençlerin lisanında puff olarak bilinen bu sigaraların emeli tıpkı sigara üzere bağımlılık yaratmak. Yaptığımız araştırmalar puff kullanımının ortaokul çağındaki öğrencilere kadar düştüğünü gösteriyor. Kullanımının sigaradan çok daha rahat olması, sigara içilme yasağı olan alanlarda rahatça kullanılması da kullanımını arttıran nedenler ortasında.” dedi.   

 

En değerli başlama nedeni arkadaş teşviği

Elektronik sigaraya başlama nedenleri ortasında arkadaşların birbirlerine karşı olan teşvikleri ve birbirlerini özendirmelerinin başta geldiğine dikkat çeken Urhan, “Bunun yanı sıra puffların beğenilen kokulu farklı aromaları ve farklı tatları bulunuyor. Gençler bunları merak edip deniyorlar. Böylelikle toplumsal etraflarında, gündemlerinde konuşulacak bahis olarak bu tecrübeleri oluyor. Bu durum da tercih etme nedenlerinin başında geliyor.” dedi.

Bunların dışında da anne babaların beğenilen kokularından ötürü sigara olmadığını düşündükleri için küçük yaş kümelerinde da başlangıç görüldüğünü tabir eden Urhan, kolay ulaşımının olması, inhisar üzere yerlerde bulunmasının da elektronik sigara kullanımını artırdığının altını çizdi.

 

Çocukların e-sigara bağımlılığına pürüz olmak için yanlışsız bağlantı önemli

Elektronik sigara bağımlılığına pürüz olmak için öncellikle ailelere büyük misyon düştüğünü belirten Uzman Klinik Psikolog Aybeniz Urhan, “Bir çok noktada rol model olan aileler bu noktada da ergenlik sürecindeki çocuklarına    destek olmamalılar. Örneğin, anne ya da   babaların da sigara bağımlılığı varsa birlikte bağımlılıktan kurtulma sürecine başlayabilirler. En kıymetli noktalardan biri de hakikat bağlantının sağlanması. Yargılayıcı bir tavırdan uzak durularak üzerine konuşulabilecek bir irtibat ortamı sağlanmalı. Cezaların ve sert reaksiyonların ergenlerin üzerinde aykırı tesirlere neden olduğu unutulmamalı.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.