“Gaz ağrısıdır, geçer” demeyin!

Anne babaların çocuklarında en sık duydukları şikayetlerin başında ‘karın ağrısı’ geliyor. O denli ki ilkokul çağındaki her 4 çocuktan 1’i karın ağrısından yakınıyor.

29.08.2023
14
“Gaz ağrısıdır, geçer” demeyin!

Anne babaların çocuklarında en sık duydukları şikayetlerin başında ‘karın ağrısı’ geliyor. O denli ki ilkokul çağındaki her 4 çocuktan 1’i karın ağrısından yakınıyor. Çoklukla yanlışlı beslenmeyle ilişkilendirilse de karın ağrısı aslında apandisit ve bağırsak tıkanıklığı üzere yaşamsal sıhhat problemlerinin habercisi de olabiliyor. Münasebetiyle bu şikayetleri ‘Gaz ağrısıdır geçer’ diyerek hafife almak tedavinin gecikmesine ve tablonun daha da ağırlaşmasına neden olabiliyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evşen Çetin, çocuklarda gelişen karın ağrısında tabibe başvurmanın en yanlışsız yaklaşım olduğuna dikkat çekerek, “Ayrıca ebeveynlerin çocuklarına yüzeysel ağrı kesici ilaç vermekten kaçınmaları büyük değer taşıyor. Çünkü, tabip önerisi olmadan kullanılan ağrı kesiciler altta yatan nedeni saklayabiliyor. Bunun sonucunda hastalık ilerleyebiliyor ve tedavisi güçleşebiliyor” diyor. 

Her 4 çocuktan birinde görülüyor! 

Karın ağrısının çocukluk çağında sık görülen, rastgele bir hastalığa mahsus olmayan bulgulardan biri olduğuna değinen Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evşen Çetin, bu durumu “Çocuklar erişkinlerin küçültülmüş versiyonları olmadıkları için erişkinlerden farklı değerlendiriliyorlar. Organların birçok karın bölgesinde yerleşiyor. Karın bölgesinin çocuklarda başka organlara daha yakın olması nedeniyle de ağrılar sıkça bu bölgede görülüyor” kelamlarıyla açıklıyor. Her 4 çocuktan 1’inde orta ara görülen karın ağrısı şikayetine kız çocuklarında daha fazla rastlanıyor. Bunun nedeni ise kız çocuklarında idrar yolu enfeksiyonu ve sindirim sorunlarının daha sık yaşanması. Ayrıyeten 2 yaş civarındaki çocuklarda yüzde 3 oranında görülen karın ağrısı şikayetleri, 5-7 yaş aralığında yüzde 5, 8-12 yaş aralığında ise yüzde 25’e kadar yükseliyor. 

Mide ve bağırsak enfeksiyonuna dikkat!

Karın ağrısının nedenleri ve sıklığı yaşa nazaran değişebiliyor. Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evşen Çetin, çocuklarda karın ağrısının en sık sebebinin ‘gastroenterit’ ismi verilen ve bakteriyel yahut viral enfeksiyona bağlı ortaya çıkan mide ile bağırsak enfeksiyonu olduğunu söz ediyor. Ayrıyeten kabızlık, besin zehirlenmesi, laktoz hassaslığı üzere sindirim sıkıntıları, karaciğer, bağırsak yahut safra yolunda oluşan meseleler, idrar yolu enfeksiyonu ile zatürre üzere enfeksiyon hastalıkları, kimi ilaçların yan tesirleri de karın ağrısına yol açabiliyor. Cerrahi olarak acil müdahale gerektiren apandisit üzere durumlarda da şiddetli karın ağrısı olabiliyor. Dr. Evşen Çetin, okul periyodundaki çocuklarda sıklıkla sebebi olmayan ağrılar görüldüğünü belirterek, “Çocuk tabibi tarafından bedellendirilen çocuğun terapi yahut ruhsal takviye için ilgili uzmana yönlendirilmesi gerekebiliyor” diyor.

Hekime ne vakit başvurmalı?

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evşen Çetin, aşağıda yer alan belirtilerden biri bile varsa, tabibe başvurulması gerektiği ihtarında bulunuyor: 

• Karın ağrısı uykudan uyandırıyorsa

• Başka bir şeyle ilgilenmeye mani oluyorsa

• Yüksek ateş ve ağır halsizlik varsa

• Dışkıda kan görüldüyse

• Öksürük yahut idrarda yanma varsa

• Yüzde şişlik ve döküntü gelişmişse

• Baş dönmesi varsa

• Cilt soluk görünüyorsa

• Kusma ile birlikte beslenmeyi engelliyorsa

• Nedensiz kilo kaybı yahut büyümede yavaşlamaya neden oluyorsa

 

Hangi hastalıklara işaret edebiliyor?

Dr. Evşen Çetin, çocuklarda karın ağrısının işaret edebildiği hastalıklar konusunda şu bilgileri veriyor:  

• Karın ağrısı göbek etrafında başlayıp karnın sağ alt tarafına indiyse apandisit 

• Karın ağrısı ve kusma, karın bölgesinde şişlik, gaz ve dışkılama yapılamaması durumunda bağırsak tıkanıklığı

• Sık idrara çıkma ve idrarda yanma varsa idrar yolu enfeksiyonu

•Travma hikayesi ve sonrasında ağrı varsa karın içi organ yaralanması 

• Aralıklı kramp, karında şişlik, karnın üst tarafında ele gelen kitle ve çilek jölesi kıvamında dışkılama eşlik ediyorsa bağırsağın iç içe geçmesi üzere durumlar kelam konusu olabiliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.