Kalp çarpıntıları pek çok hastalığın habercisi olabilir 

Kalp çarpıntıları çoklukla anlık olarak ortaya çıkıp, muhakkak bir müddet sonra zaten geçtiği için birçok vakit altta yatan ana neden ve tedavisi göz gerisi ediliyor.

29.08.2023
12
Kalp çarpıntıları pek çok hastalığın habercisi olabilir 

Kalp çarpıntıları ekseriyetle anlık olarak ortaya çıkıp, belirli bir mühlet sonra resen geçtiği için birçok vakit altta yatan ana neden ve tedavisi göz gerisi ediliyor. İnsanlarda olağan kalp atım suratı dakikada 60-100 atım ortasında olup taşikardi, dakikadaki kalp atım suratının 100’ün üzerine çıkması olarak söz ediliyor. Kalp suratının dakikada 60 atımın altında olması ise bradikardi olarak tanımlanıyor. Taşikardiler teorik olarak her yaş kümesinde görülebiliyor. Fakat sebebi bilinmeyen taşikardiler, bilhassa genç yaş kümesinde daha sık ortaya çıkıyor. Taşikardilerin (kalp çarpıntıları) birçoklarında çoklukla altta yatan neden patolojik bir tabloya bağlı olabileceği üzere, fizyolojik durumlara da bağlı olabiliyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ahmet Taş, taşikardinin nedenleri ve tedavi metotları hakkında bilgi verdi. 

Taşikardinin nedenlerine dikkat!

Kalp çarpıntısı yani taşikardide fizyolojik nedenler; gebelik, fizikî idman, cinsel birliktelik, sevinç, kaygı, ıstırap ve gerilim üzere duygusal durumlar ile alakalıdır. Patolojik nedenler ise ateş, anemi (kansızlık), enfeksiyonlar, kanserler, kalp krizi, kalp kapak hastalıkları, perikardit (kalp zar iltihabı), perikard tamponadı (kalbin etrafında ani ve süratli fazla ölçüde sıvı birikimi), doğumsal kalp hastalıkları, kan şekeri anormallikleri (hipoglisemi-hiperglisemi), bedende ani ve süratli kan kaybıyla sonuçlanan durumlar (şok, yanık, kazalar, vs.), anksiyete ve panik atak durumları, kimi hormonal bozukluklar (guatr, Cushing hastalığı, akromegali, feokromositoma, vs), kimi ilaçlar, sigara, amfetamin ve kokain üzere bağımlılık yapan hususlar, fazla kafein ve alkol alımı sayılabilir. Taşikardilerin değerli bir kısmında ise altta yatan fizyolojik yahut patolojik bir neden bulunmaz ve bu hastalarda taşikardiye sebep olan durum çoğunlukla bir ritim bozukluğu (aritmi) tablosudur. Fakat burada kıymetli olan erken teşhis ile altta yatan ana nedenin tespit edilmesidir. Teşhis sonrası kesinlikle tedavi süreci başlatılmalıdır. 

Tedavi için vakit kaybetmeyin

Taşikardisi olan hastalarda en sık rastlanan belirti çarpıntıdır. Fakat bunun dışında hastada nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk, iğneleyici usulde göğüs ağrıları ve altta yatan hastalığa bağlı belirti ve bulgular (kalp krizi hastasında şiddetli göğüs ağrısı, enfeksiyonu olan hastada ateş, kanser hastasında yaygın ağrılar, vs.) ortaya çıkabilir. Taşikardiye sebep olacak gerilim faktörlerinden kaçınmak taşikardi tedavisinin en kıymetli basamağını oluşturur. Sigaranın bırakılması, alkol ve kafein içeren içeceklerden kaçınılması, uyuşturucu ve uyarıcı unsur kullanımın terk edilmesi ve bu hususta gerekirse tıbbi dayanak tedavisi alınması, kişinin ruh sıhhatini bozacak gerilim faktörlerinden uzaklaşması taşikardi ataklarını kıymetli ölçüde azaltacak ömür stili değişiklikleri ve faaliyetleri içerir. Taşikardilerin birçoklarında sebep altta yatan bir hastalık olduğu için genel tedavi stratejisi altta yatan nedenin düzeltilmesidir. Örneğin; anemisi olan hastada kan desteği ve demir, B12, folik asit üzere gerekli ilaç tedavilerinin verilmesi, enfeksiyonu ve ateşi olan hastada enfeksiyonun düzeltilmesi ateşin düşürülmesi, kalp krizi hastasında kalp anjiyosu ile tıkalı damarın açılması, kalp kapak hastalığı olan hastada kapağın ameliyat yahut öteki uygun tedavi teknikleri ile düzeltilmesi, kanser hastasında kanserli dokuya yönelik tedavinin verilmesi (ameliyat, radyoterapi, kemoterapi, vs.), gerilim anksiyete ve panik atak varsa psikiyatrik kıymetlendirme yapılması gerekli olabilir. Bu hastalarda her ne kadar altta yatan nedene yönelik tedavi verilmesi önerilse de hem hastada çarpıntı şikayeti varsa hastanın şikayetlerini azaltmak ve hem de devam eden taşikardi dışı tedavi sürecine katkı sağlamak emeliyle kalp suratını düşüren bir ekip ilaç tedavileri verilebilir. 

Ana neden ortadan kaldırılmazsa hayatı kısıtlayabilir

Kalp çarpıntılarının süreklilik ile devam etmesi kişinin sıhhatini bozabileceği üzere, hayat konforunu da olumsuz tesirler. Altta yatan rastgele bir sebep yoksa ve taşikardinin nedeni olarak ritim bozuklukları (aritmiler) olduğu kanıtlanmışsa bu durumda birinci olarak kalp suratını düşüren ilaç tedavileri verilir. İlaç tedavileri ile sürat denetimi sağlanamaması yahut şikayetlerin ortadan kaldırılamaması durumunda ise EPS ablasyon ismi verilen kimi girişimsel tedavi formülleri ile taşikardiye sebep olan ritim bozuklukları ortadan kaldırılır. Taşikardi hastası, altta yatan neden düzeltildikten sonra her türlü sporu yapabilir. Hastada taşikardi yapan neden değersiz bir durum ise çoğunlukla spor yapmaya mani olmaz ve hastada önemli şikayetlere neden olmadığı sürece hastanın spor yapması engellenmez. Taşikardinin kendisi her ne kadar gebeliğe mahzur bir durum olmasa da gebeliğin kendisi de taşikardi yapabilen yahut var olan taşikardi tablosunu daha da ilerleten bir durum olduğundan gebelik planlayan hastanın gebelikten evvel taşikardisi varsa tedavi edilmesi gerekir. Gebelik planlayan bir bayanda taşikardiye sebep olan bir aritmi varsa bunun ilaç tedavisi yahut ablasyon tedavisi ile gebelikten evvel tedavi edilmesi sağlıklı ve meselesiz bir gebelik için önerilir.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.