Atatürk Kültür Merkezi Romanya Kültür günlerine mesken sahipliği yapıyor

Romanya’nın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği; İstanbul “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi ile birlikte, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın dayanağıyla, 5-10 Eylül 2023 tarihleri ortasında İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde 2023 Dimitri Kantemiroğlu Kültür Yılı vesilesiyle “Romanya Kültür Günleri” düzenliyor. 

01.09.2023
4
Atatürk Kültür Merkezi Romanya Kültür günlerine mesken sahipliği yapıyor

Romanya’nın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği; İstanbul “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi ile birlikte, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın takviyesiyle, 5-10 Eylül 2023 tarihleri ortasında İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde 2023 Dimitri Kantemiroğlu Kültür Yılı vesilesiyle “Romanya Kültür Günleri” düzenliyor. 

Çeşitli kültürel etkinliklerden oluşan Romanya Kültür Günleri, ayrıyeten Romanya ve Türkiye’nin diplomatik alakalarının 145. Yılını ve iki ülke ortasında Dostluk, Saldırmazlık, Hakemlik ve Uzlaşma Muahedesi’nin imzalanmasının 90. yılını (17 Ekim 1933, Ankara) kutluyor. İki ülke için değerli bir kültürel diplomasi aktifliği olup, Romanya ile Türkiye ortasındaki kültürel ve sanatsal alakaları güçlendirmeyi, Romen ve Türk sanatkarların ortasında yeni diyalog fırsatları yaratmayı ve tıpkı vakitte, Türk halkını Romanya’nın sanatsal bedel ve geleneklerinin zenginliğiyle tanıştırmayı amaçlıyor. 

 

Romanya Kültür Günleri 5 Eylül’de Dimitri Kantemiroğlu’nu Anısına Klasik Müzik Konseri ile Açılıyor 

İstanbul Romen Kültür Merkezi’ne ilham olan filozof, tarihçi ve dilbilimciydi Dimitri Kantemiroğlu, Osmanlı İmparatorluğu Tarihi isimli yapıtı (1745) üzere pek çok ilmi kitap yazmıştır. Müzik alanıyla da ilgilenen Kantemiroğlu, Osmanlı müziğinin birinci teorisyenlerinden biri olarak anılıyor.   5 Eylül’de gerçekleşecek açılış konseri, Dimitri Kantemiroğlu’nun kişiliğini yansıtmak gayesiyle hem Doğu hem de Avrupa müzikal tesirlerini taşıyan eşsiz bir repertuvalarla sanatseverlerle buluşacak. Şef Bujor Hoinic idaresinde gerçekleşecek konserde, birinci kemanda Murat Erginol, solist Simina Croitoru (keman), solist Radu Sinaci (çellist) olarak yer alacak. 

10 Eylül’e kadar devam edecek olan Romanya Kültür Günleri klasik müzik, caz ve Romen folklorü, edebiyat, sinema, çağdaş sanat şovları ve çocuklara yönelik oyunlara yer verecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.