Karabağlar’ın yurdu kısa müddette doldu

Karabağlar Belediyesi Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu, yeni akademik yıl başlamadan evvel kısa müddette doldu.

01.09.2023
13
Karabağlar’ın yurdu kısa müddette doldu

Karabağlar Belediyesi Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu, yeni akademik yıl başlamadan evvel kısa müddette doldu. Ağır taleple karşılaştıklarını belirten Karabağlar Belediye Lideri Muhittin Selvitopu, “Vatandaşlarımıza bu ağır ilgileri için teşekkür ediyoruz. Lakin bunların tamamını karşılamamız mümkün değil. Bundan sonraki süreçte Karabağlar’a bir yurt daha kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Ülkemizde üniversite öğrencilerin barınma problemi yeni akademik yıl öncesi yine gündeme geldi. Yüksek fiyatlar nedeniyle aileler çocukları için nitelikli ve ekonomik seçenekler arıyor. Bu manada Karabağlar Belediyesi tarafından kente kazandırılan Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu kıymetli bir seçenek oldu. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 4 yıl evvel hizmete açtığı yurt, yüksek standardı ve uygun fiyat siyasetiyle dikkat çekiyor. Geçen yıl tesisten yararlanan öğrencilerden büyük kısmı bu yıl için de kalmayı tercih etti. Mezuniyet, yer değişikliği üzere nedenlerle ayrılanların yerine de İzmir’de üniversite kazanan çok sayıda depremzede öğrenci yerleştirildi.

Karabağlar Belediye Lideri Muhittin Selvitopu, 274 öğrenci kapasiteli tesisin taleplerin tamamını karşılamasının mümkün olmadığına dikkat çekti. Karabağlar Belediyesi olarak eğitimi tüm güçleriyle desteklemeye çalıştıklarını vurgulayan Lider Selvitopu, “Kız öğrenci yurdumuzu da bu anlayışla hayata geçirmiştik. Bugün görüyoruz ki kıymetli bir iş yapmışız. Maksadımız ülkemizdeki ekonomik gelişmeler ve bütçe imkanlarımız ölçüsünde bir öğrenci yurdunu daha yaşama geçirmek. Bunun için çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

 

Servis de var

Tahsin Yazıcı Mahallesi’ndeki 8 katlı yurt binası yüksek standartlara sahip. 274 yatak kapasitesi bulunurken, öğrenciler kütüphane, çalışma odası, dinlenme odası, çok emelli salon, spor salonu, yemekhane, revir, ziyaretçi salonu, mutfak, sığınak ve bahçeden yararlanabiliyor. Güvenlik işçisi 24 saat dönüşümlü olarak vazife yapıyor. Yurt binasının her kısmında ve odalarda öğrencilerin 24 saat yararlanabileceği internet hizmeti sunuluyor. Odalarda yatak, giysi dolabı, etajer, buzdolabı, çalışma masası ve koltuğu bulunuyor. Ayrıyeten öğrenciler spor salonu, çamaşırhane ve ütü odasını fiyatsız kullanabiliyor.

Karabağlar Belediyesi belli vakit dilimlerinde öğrencilere ulaşım hizmeti de sunuyor. Bu yılki yurt fiyatı, öğrenciler ve ailelerinin bütçeleri düşünülerek, kahvaltı ve akşam yemeği dahil aylık 2670 lira (10 aylık toplam 26700 lira) olarak belirlendi.

 

Eğitime tam destek

Karabağlar Belediyesi, eğitime dayanak kapsamında Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nun yanı sıra, KARBEM dersanesi aracılığıyla 1500 öğrenciyi, fiyatsız olarak lise ve üniversiteye hazırlıyor. İlçedeki okulların bakım ve tamiratları yapılıyor. Ayrıyeten ilkokula yeni başlayan binlerce öğrencinin ailelerine “Eğitim Kart” dağıtılıyor. Aileler çocuklarının kırtasiye gereksinimlerini bu kart aracılığıyla, ilçedeki kırtasiyelerden sağlıyor. Böylelikle eğitim dayanağının yanı sıra ilçedeki esnaf da kazanmış oluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.