Migren ile şeker münasebeti, Abdi İbrahim ‘Bilimsel Gündem’ bülteninde

Abdi İbrahim Medikal Yöneticiliği tarafından hazırlanan ve tıbbın tanınan alanındaki gelişmelerin, bilgilendirici özetler biçiminde kamuoyu ile paylaşıldığı “Bilimsel Gündem” bülteninin yeni sayılarında çok çarpıcı bilgilere yer verildi.

01.09.2023
11
Migren ile şeker münasebeti, Abdi İbrahim ‘Bilimsel Gündem’ bülteninde

Abdi İbrahim Medikal Yöneticiliği tarafından hazırlanan ve tıbbın tanınan alanındaki gelişmelerin, bilgilendirici özetler halinde kamuoyu ile paylaşıldığı “Bilimsel Gündem” bülteninin yeni sayılarında çok çarpıcı bilgilere yer verildi. 44’üncü sayıda şeker ve migren teması ile internet bağımlılığı, 45’inci sayıda ise tatilde güneşten korunma üzere değerli başlıklara yer veriliyor. “Bilimsel Gündem” bültenleri, Abdi İbrahim web sitesinin yanı sıra Spotify ve Youtube’da da yayımlanıyor. 

TÜRKİYE’NİN düzgünleştiren gücü Abdi İbrahim’in Medikal Direktörlüğü’nce hazırlanan ve 2 hafta bir yayımlanan, “Bilimsel Gündem” bültenlerinin son 2 sayısında; yeni, çarpıcı ve pratik bilgilere yer veriliyor. 

Tıbbın tanınan alanındaki tüm yeni gelişmelerin kamuoyu ile paylaşıldığı, sade, kolay anlaşılır ve bilgilendirici yapıdaki bültenler, 25 bin KVKK onaylı bireye mail yoluyla iletiliyor. Tıp alanındaki gelişmelerin yanı sıra bu alanda iz bırakan Türk ve yabancı bilim insanları hakkında da bilgi paylaşımı yapılan referans kaynak niteliğindeki bültenler, Abdi İbrahim web sitesinde yayımlanıyor. Bunun yanı sıra her yeni sayısı podcast formatında Spotify’a yükleniyor ve sonrasında bu podcastler Youtube üzerinden de paylaşılıyor. 

 

Son 2 sayının başlıkları: Migren-şeker ilgisi, internet bağımlılığı, tatilde güneşten korunma

“Bilimsel Gündem”in son yayımlanan 44’üncü ve 45’inci sayılarında öne çıkan kimi kritik başlıklar ise şöyle: 

  • Migren-şeker ilişkisi: Migren ile açlık insülini, açlık glikozu ve glikolize hemoglobin (HbA1c) ortasındaki, ayrıyeten baş ağrısı ile glikoz, açlık insülini, HbA1c ve açlık proinsülini ortasındaki genetik  bağlantı. 
  • İnternetin berbata kullanımı: İnternet bağımlılığı ve bunun bilhassa öğrenciler üzerindeki olumsuz tesirleri. 
  • ASMR’ye bilimsel bir bakış: ASMR (Otonom Duyusal Meridyen Yanıtı) nedir? ASMR deneylerinin ortaya koyduğu değişik sonuçlar.
  • Tatilde güneşten korunma: 12-55 yaş ortası tatilcilerdeki tatilde güneşten korunma davranışları araştırmasının sonuçlar ve uzun vadeli güneşe maruz kalmanın sıhhate ziyanları.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.