Çocuğunuz İçin Bir Astım Aksiyon Planınız Var mı?

Çocuklar ortasında en sık gözlenen kronik hastalıklardan biri olan astım; hırıltı, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve öksürüğe yol açabiliyor.

05.09.2023
17
Çocuğunuz İçin Bir Astım Aksiyon Planınız Var mı?

Çocuklar ortasında en sık gözlenen kronik hastalıklardan biri olan astım; hırıltı, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve öksürüğe yol açabiliyor. Astımın nedenleri ortasında; aile hikayesi, sigara, hava kirliliği ve alerjenler (toz akarları, hayvan tüyleri, polenler) ile maruziyet, teneffüs yolu enfeksiyonları, erken doğum ve düşük doğum tartısı üzere faktörler bulunuyor.  Çocukluk çağı astımı, gerçek halde yönetildiğinde çocuğun günlük hayatını etkilemeden denetim altına alınabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Utkucan Uçkun, astım ataklarına karşı alınması gereken tedbirler hakkında bilgi verdi.

Astım, çocukların teneffüs yollarında daralma ve iltihaplanma sonucu ortaya çıkan kronik bir teneffüs yolu hastalığıdır. Tertipli, yanlışsız ilaç kullanımı ve tetikleyicilerden uzak kalmak astım tedavisinin ana ögesidir. Şayet atak önleyici ilaçlar sistemli ve hakikat bir biçimde kullanılmamışsa, bu teneffüs yollarının tetikleyicilere karşı korunmasız kaldığı manasına gelir. Yapılan araştırmalar astımı olan çocukların yaz tatilinden okula döndüklerinde bir evvelki aya kıyasla hastaneye başvurma olasılıklarının yaklaşık üç kat daha fazla olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni çoğunlukla astımın bu periyotta virüsler tarafından tetiklenmesidir. Hasebiyle uzman tabip ile birlikte oluşturulan bir astım aksiyon planına sahip olmak hayli kıymetlidir.

 

Astım hareket planı her vakit yanınızda bulunmalı

Astım tedavisi ekseriyetle bulguları denetim altında almayı ve astım atağını önlemeyi gayeler. İlaçlar, tetikleyicilerden kaçınma ve ömür stili değişiklikleri, astım idaresinde kullanılan yaygın sistemlerdir.   Ebeveynlerin çocuklarının yazılı astım aksiyon planının bir fotoğrafını telefonlarında saklamaları ve bu planı onlara bakan öteki şahıslarla paylaşmaları değerlidir. Bu plan bir çocuğun astım ilaç rutini konusunda bilgiler içerdiği üzere çocuğun astımı kötüleşiyorsa belirtilerin nasıl fark edileceği ve bu durumda ne yapılacağını açıklayıcı nitelikte olmalıdır.

 

Önleyici ilaçları sistemli ve hakikat formda kullanın  

Önleyici ilaçlar sadece reçete edildiği biçimde kullanılırsa çocukları astım atağından koruyabilir. Steroid içerikli bu ilaçlar, bir çocuğun hava yollarındaki hassasiyet, ödem ve iltihabı vakit içinde azaltarak tetikleyicilere karşı cevap verme olasılıklarını münasebetiyle da astım bulgularını azaltmış olurlar. Bulguları çabucak gidermedikleri üzere tam tesirin oluşması 7 ila 14 gün sürebilir. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarının bu önleyici ilaçları her gün almaya devam ettiklerinden emin olmaları gerekmektedir. Bunun için telefonda bir hatırlatıcı yahut duvarda bir ilaç tablosu bulundurmak yararlı olabilir.

 

Astım ataklarına karşı hazırlıklı olun

Bir astım atağı hayatı tehdit edici nitelikte olabilir münasebetiyle ebeveynlerin her vakit yanlarında bir rahatlatıcı ilaç (genellikle yeşil sprey) bulundurmaları değerlidir. Bu ilaçlar astım bulguları geliştiğinde bulguları rahatlatmak için kullanılan ve süratli etkiyen ilaçlardır.  Bir çocuk astım krizi geçirirse;

  • Ebeveynler çocuğun oturup sakinleşmesine yardımcı olmalı ve rahatlatıcı spreyden almalarını sağlamalıdır.
  • Bulgular kötüleşiyorsa, rahatlatıcı ilaç tedavisine karşın çocuk kendini uygun hissetmiyorsa yahut rastgele bir vakitte çocuğun durumundan kaygı duyuluyorsa acil tıbbi yardım alınmalıdır. 

Temel ilaçları her vakit çantanızda bulundurun   

Bir çocukta astımın yanı sıra saman nezlesi de varsa antihistaminikler ve burundan uygulanan steroid içerikli spreyleri de yanınıza almayı unutmayın. Saman nezlesi, astım için en değerli tetikleyicilerden biridir. Bu nedenle saman nezlesi bulgularını tedavi etmek astım atağı riskini de azaltmaya yardımcı olacaktır. Tatile gidildiğinde ebeveynler, fazladan bir hafta daha yetecek halde yedekler de dahil olmak üzere ilaçları kaybolma riskine karşı el bagajlarında taşımalıdırlar.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.